Porady ogrodnicze
Dla drzew owocowych warto znaleźć dobrego sąsiada, który w naturalny sposób pobudzi je do obfitego plonowania. Jaka roślina sprawdzi się najlepiej i dlaczego każdy powinien mieć ją w ogrodzie? W artykule wyjaśniamy, co posadzić wokół drzew owocowych.
Czytaj artykułOgórki mają delikatny system korzeniowy i wymagają regularnego wsparcia, by plonować obficie i zdrowo. Jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków okazuje się preparat na bazie drożdży, który działa zarówno jako nawóz, jak i oprysk ochronny. Podpowiadamy, jak go przygotować i stosować przez cały sezon wegetacyjny.
Czytaj artykułPomidory wymagają regularnej pielęgnacji, ale też pewnej dozy wyczucia. Jednym z najważniejszych zabiegów w ich uprawie jest usuwanie liści – proces, który, jeśli zostanie wykonany prawidłowo, może zwiększyć plony i wpłynąć na jakość owoców. Do tego zabiegu warto podejść z głową, szczególnie gdy chodzi o ogonki liściowe znajdujące się nad i pod gronami owoców. Niewłaściwe lub zbyt pochopne usuwanie liści pomidorów może zaszkodzić krzaczkowi, a w efekcie ograniczyć zbiory. Jak więc zrobić to dobrze?
Czytaj artykułTojad mocny to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin występujących w polskich ogrodach. Wystarczy krótki kontakt ze skórą, by doszło do zatrucia. Wyjaśniamy, jak rozpoznać ten gatunek, jak go bezpiecznie usunąć i co zrobić w przypadku podejrzenia kontaktu z toksyną.
Czytaj artykułPodczas sadzenia pomidorów musimy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będą zdrowo rosły i wydadzą obfite plony. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie mają odległości między tymi roślinami. Dlaczego utrzymanie właściwych odstępów jest ważne? Jak prawidłowo sadzić pomidory? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPchełki ziemne z pchłami mają niewiele wspólnego. Te małe, skaczące chrząszcze potrafią wyrządzić ogromne szkody w uprawach warzywnych. Wygryzają w liściach dziury, a w krótkim czasie mogą doprowadzić do obumarcia młodych roślin. Szczególnie groźne są wiosną, gdy warzywa dopiero kiełkują. Jak rozpoznać, że pchełki ziemne zaczęły grasować w ogrodzie i jak się ich skutecznie pozbyć? W pierwszej fazie inwazji pomogą naturalne metody.
Czytaj artykułWyjątkowo zimny maj sprawia, że ogrodnicy z obawą patrzą na swoje słabo rosnące plony. Truskawki w twojej domowej uprawie nie chcą kwitnąć? Albo kwitną słabiej niż w poprzednich latach? Niskie temperatury to tylko jeden z winowajców, ale choć na warunki atmosferyczne wpływu nie mamy, możemy pomóc owocom w szybszym rozwoju. Z pomocą przychodzi m.in. naturalny nawóz.
Czytaj artykułMrówki w ogrodzie są bardzo uciążliwe, ale czy można nazwać je szkodnikami? Warto poznać te stworzenia bliżej i docenić to, co dobrego robią dla otaczającej nas przyrody. Zamiast je zwalczać agresywną chemią, poznajmy naturalne sposoby na przegonienie ich z naszych rabat, grządek i trawników. Przedstawiamy najlepsze sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu.
Czytaj artykułGnojówka roślinna to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na naturalne nawożenie ogrodu. Do jej przygotowania można wykorzystać popularne chwasty i zioła, które zawierają cenne składniki odżywcze. Wyjaśniamy, które gatunki sprawdzają się najlepiej i jak skrócić czas fermentacji nawet o połowę.
Czytaj artykułPnia po ściętym drzewie nie jest łatwo się pozbyć z ogrodu. Trzeba dużej siły fizycznej, żeby go samodzielnie wykopać, dlatego wiele osób zastanawia się, jak ułatwić sobie to zadanie. Jedną z często polecanych i całkowicie naturalnych metod jest zastosowanie grzybni do usuwania pnia drzewa. Co to za preparat i jak szybko działa? Czy rzeczywiście to najlepszy sposób na pozbycie się pieńka bez wysiłku? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułW pierwszych tygodniach po posadzeniu papryka wymaga szczególnej ochrony przed chłodem i stresem wodnym. Właściwie dobrany nawóz nie tylko wzmacnia roślinę, ale także ogranicza ryzyko chorób i opóźnień we wzroście. Przedstawiamy prostą, domową mieszankę z dwóch składników, która działa odżywczo i chroni paprykę w niekorzystnych warunkach.
Czytaj artykułSianie ogórków do gruntu, aby przyniosło obfite plony, przede wszystkim wymaga odpowiedniego momentu. Zbyte wczesne może sprawić, że w skrajnym przypadku nie wzejdzie żadna roślina. Wyjaśniamy, jak siać ogórki do gruntu, kiedy to robić oraz o co zadbać, by niskie temperatury nie zaszkodziły ogórkom.
Czytaj artykułKapusta sadzona bez przygotowania korzeni częściej wypada z gruntu i gorzej plonuje. Prosty zabieg zaprawiania papką z humusów, czosnku i gliny znacząco poprawia kondycję roślin. Wyjaśniamy, jak go przeprowadzić i przed jakimi chorobami chroni.
Czytaj artykułCo roku z niecierpliwością czekamy na słodkie i soczyste czereśnie z własnego ogrodu. Niestety, smakują one nie tylko nam, ale również jednemu z najgorszych szkodników – nasionnicy trześniówce. To właśnie jej białe larwy znajdujemy latem w zebranych owocach. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby w czereśniach nie było robaków? Okazuje się, że jest na to prosty i skuteczny sposób.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 411
- Następna