Porady ogrodnicze
Warzywa zimą? Jak najbardziej! Nie tylko letnie i jesienne zbiory mogą być satysfakcjonujące. Okazuje się, że wiele roślin doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami, a niektóre nawet zyskują na smaku po przemrożeniu. Wybierając odpowiednie odmiany i stosując proste metody pielęgnacji, można cieszyć się świeżymi, pełnymi witamin warzywami prosto z ogrodu nawet w środku zimy.
Czytaj artykułTo wysokobiałkowe warzywo jednoroczne jest łatwe w uprawie i po odpowiednim przygotowaniu również wyjątkowo smaczne. Jego botaniczna nazwa to wyka bób, ale większość z nas zna go po prostu jako bób. Warto uprawiać go w ogrodzie nie tylko z uwagi na wartościowe nasiona, lecz także dlatego, że bób stanowi doskonały materiał na przedplon i jest cennym gatunkiem w zmianowaniu. Wielkimi krokami zbliża się sezon ogrodowy, dlatego już teraz podpowiadamy, kiedy siać najlepsze odmiany bobu i dlaczego umiejętna uprawa współrzędna jest tak ważna.
Czytaj artykułMaliny, które są systematycznie zasilane w dodatkowe składniki odżywcze, owocują obficie. O tym podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym powinniśmy pamiętać już na początku sezonu, jeśli chcemy mieć w tym roku wyjątkowo udane zbiory. Kiedy zacząć nawożenie malin? Jaki nawóz zastosować jako pierwszy? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z najbardziej wyczekiwanych roślin, które od wieków zdobią nasze ogrody. Ich okazałe kwiaty i wyjątkowy zapach nikogo nie pozostawią obojętnym. Uchodzą za rośliny odporne na mróz, ale czasem wymagają naszej interwencji. Jak zadbać o piwonie w zimie, aby wiosną zachwycały nas swoim bujnym i efektownym kwitnieniem? Przestrzegaj poniższych wskazówek, a przetrwają trudny okres zimowy w dobrej kondycji.
Czytaj artykułKapusta pekińska uznawana jest za jedną z najbardziej wartościowych odmian tego warzywa. Niestety, kupowana w sklepach może zawierać spore ilości metali ciężkich. Z tego powodu kapustę pekińską warto posadzić w swoim ogródku. Podpowiadamy, w jaki sposób ją pielęgnować, aby cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.
Czytaj artykułCiemierniki, znane również jako "zimowe róże", są roślinami, które zimą przyciągają uwagę. Mają one niezwykłą zdolność do kwitnienia w chłodnych porach roku. W lutym, gdy wiele innych roślin jest jeszcze w stanie spoczynku, te byliny wprowadzają kolory do ogrodu. Nie wymagają wielkiej uwagi, są bardzo odporne, a ich żywotność sięga nawet dziesięciu lat. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić ciemierniki, jakie odmiany warto wybrać oraz jak je pielęgnować zimą.
Czytaj artykułOgrodnictwo rozwija się w zawrotnym tempie, a efektem poszukiwania nowych rozwiązań są rośliny mieszańcowe, wyhodowane w odpowiedzi na ściśle określone potrzeby. Niektóre z nich powstały samoistnie, jednak mieszańce międzyrodzajowe opracowywane są w trakcie uprawy – mają być wyjątkowo odporne, plenne i dużo bardziej ozdobne niż początkowe odmiany. Taką rośliną jest mahoberberys o intensywnie żółtych kwiatach i niezwykle dekoracyjnych owocach. Podpowiadamy, jak uprawiać mahoberberys i w której części ogrodu sprawdza się on najlepiej.
Czytaj artykułCzarnuszka siewna jest doskonale znana jako przyprawa i cenny surowiec zielarski, mniej zaś ozdobny gatunek na rabaty. Szkoda, ponieważ to bardzo atrakcyjna roślina, która czaruje niesłychanie pięknym kwitnieniem. Jest łatwa w pielęgnacji, a zebrane z niej nasiona możemy wykorzystać na wiele sposobów. Jak uprawiać czarnuszkę siewną? Jakie ma właściwości? Podpowiadamy.
Czytaj artykułKompostowanie pozwala przekształcić odpady w najcenniejszy naturalny nawóz, którym możemy zasilać wszystkie uprawiane rośliny. Rozkład resztek zajmuje jednak sporo czasu – od kilku miesięcy nawet do dwóch lat. Na szczęście istnieje wiele sposobów na skrócenie tego procesu, a jedną z najlepszych jest drożdżowa mieszanka. Sprawdź, jak za jej pomocą przyspieszyć kompostowanie.
Czytaj artykułDrzewa o zwisających gałęziach, zwane potocznie płaczącymi, stanowią wyjątkową ozdobę ogrodów. Ich malowniczy pokrój przyciąga wzrok i dodaje przestrzeni elegancji. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się ich pełnym urokiem, konieczne jest odpowiednie przycinanie, zwłaszcza w okresie zimowym. Jak zatem przycinać drzewa płaczące, a szczególnie klon, by rosły zdrowo i bujnie?
Czytaj artykułLaurowiśnie są jednymi z najchętniej wybieranych krzewów na żywopłot. Cenimy je za skórzaste, ciemnozielone liście, które pozostają na pędach przez cały rok. Choć należą do roślin stosunkowo wytrzymałych, zimowe warunki mogą im zaszkodzić. W jaki sposób chronić je przed niską temperaturą? Jak dbać o laurowiśnie zimą? Wyjaśniamy, jakie zabiegi pomogą im przetrwać ten trudny czas.
Czytaj artykułZima to raczej czas zastoju w ogrodzie, ale też doskonały moment, aby zająć się jego szczegółowym planowaniem. Warto wtedy pomyśleć o wprowadzeniu nowych gatunków, które urozmaicą nasze otoczenie. Znany ogrodnik podpowiada, które rośliny wybrać, by ozdabiały rabaty od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Czytaj artykułGilia główkowa to roślina ozdobna, która coraz częściej gości w polskich ogrodach. Jej kuliste kwiatostany w odcieniach błękitu są nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale także łatwe w uprawie. W artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się gilia główkowa, jak ją wysiewać i pielęgnować oraz w jakich aranżacjach ogrodowych sprawdzi się najlepiej.
Czytaj artykułEkonomiczne źródła energetyczne, jednocześnie bezpieczne i wysoce wydajne są czymś, czego stale szukamy. Ważna jest dostępność nośników energii, bowiem tylko łatwo dostępne materiały mogą przydać się przy obniżaniu kosztów produkcji ciepła. Wierzba wiciowa, inaczej zwana energetyczną to popularny za granicą materiał na biomasę – tani, łatwy w uprawie, o wartości kalorycznej porównywalnej do miału węglowego. Sprawdź, jakie zalety ma uprawa wierzby energetycznej i ile biomasy można pozyskać po 3 latach od założenia przydomowej plantacji.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 375
- Następna