Jedna z najpiękniejszych odmian cudownej magnolii

Data publikacji: 2018-06-04 11:00:00

Magnolia parasolowata to jedna z najbardziej wyjątkowych gatunków tej wyjątkowej rośliny. Ma bardziej egzotyczny pokrój i wygląd, jednocześnie ma także niestety bardziej wygórowane wymagania. Nie zawsze przetrzymuje zimę, jednak dla wyjątkowych liści i kwiatów naprawdę warto.

Jedna z najpiękniejszych odmian cudownej magnolii

Opis gatunku
Po 15 latach roślina osiąga około 6-8 metrów wysokości. Jest to bardziej drzewo niż krzew i potrzebuje odpowiednio dużo miejsca, dlatego nadaje się do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Najciekawszą cechą charakterystyczną tego gatunku są olbrzymie liście, które czasami przekraczają 60 cm długości. Magnolia parasolowata ma bardzo ciekawy pokrój, któremu zawdzięcza nazwę. Wytwarza kilka niezbyt długich pni, które mają liście w górnej części i składają się na atrakcyjny parasol.

Jej kwiaty także są bardzo duże. Magnolia parasolowata wytwarza kwiaty o średnicy około 25 cm. Są białe, mają jasne płatki i rozchodzą się gwiaździście. Pojawiają się w czerwcu i utrzymują jeszcze w lipcu, zatem drzewko jest świetną ozdobą ogrodu. Małe egzemplarze magnolii parasolowatej są podatne na przemarzanie, ale najczęściej dobrze znoszą panujące w Polsce warunki klimatyczne.

Fot. 123RF.com

Sadzenie
Sadzenie magnolii kupowanej w pojemnikach można przeprowadzać w zasadzie przez cały sezon. Roślina lepiej przyjmuje się na nowym miejscu, ponieważ nie zahamowuje wegetacji. Sadzenie magnolii z nagim korzeniem przeprowadza się wyłącznie w maju, by roślina miała czas na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu przed nadejściem zimy.

Sadzonki kup wyłącznie u sprawdzonego dostawcy i upewnij się, że były przechowywane w odpowiednich warunkach. Magnolia parasolowata jest rzadko spotykana, dlatego cena sadzonek może być dość wysoka. Duże egzemplarze, które zakwitną rok lub dwa po wsadzeniu, mogą kosztować więcej niż 150 zł za sztukę.

Fot. 123RF.com

Wymagania
Magnolia parasolowata ma dość duże wymagania glebowe, należy ich bardzo skrupulatnie przestrzegać. Przede wszystkim wymaga głębokiego, próchniczego i żyznego podłoża. Z tego względu jeszcze przed sadzeniem uzupełnia się je odpowiednim nawozem mineralnym lub kompostem. Wymaga podłoża o kwaśnym odczynie. W zasadowym choruje, dlatego należy ją regularnie nawozić specjalistycznym preparatem do magnolii, który dostarczy jej zarówno składników odżywczych, jak i utrzyma odpowiednie pH gleby.

Fot. Magnolia tripetala, K M , CC BY - 4.0

Roślina ma bardzo płytki system korzeniowy i szybko przesycha. Wymaga wilgotnej, jednak nie mokrej gleby, więc dużą uwagę należy zwrócić na podlewanie. Powinno się to robić często, zwłaszcza w czasie letnich upałów lub wiosennych suszy. Dobrze jest także wyściółkować podłoże wokół drzewka, co pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgotności.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy magnilia nie kwitnie?

Co robić, gdy magnolia nie kwitnie?

Magnolia parasolowata powinna być uprawiana w mocno nasłonecznionym, jasnym stanowisku. To sprawi, że będzie się lepiej rozwijała. Roślina rzadko przemarza, jednak jej wcześnie pojawiające się liście mogą być nieco podatne na mróz. Są na tyle duże, że bywają łamane przez silne podmuchy. Słoneczne, zaciszne stanowisko uchroni ją przed zgubnym wpływem zimowych wiatrów.

Jeśli planujesz uprawę tego wyjątkowego krzewu ozdobnego, sprawdź więcej informacji na temat magnolii.Zdjęcie główne: FajnyOgrod.pl

Przeczytaj również:

Na jakie choroby najczęściej zapadają rododendrony?

Jak rozmnażać tuje? sadzenie i pielęgnacja krok po korku

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy