Porady ogrodnicze

Różaneczniki i azalie w ogrodzie. Tajemnica ich pielęgnacji

Uprawa tych barwnych krzewów z rodziny wrzosowatych, które cieszą się tak ogromną popularnością, nie jest wymagająca. Tak azalie, jak różaneczniki (rododendrony) potrzebują stałego nawożenia i zakwaszania podłoża, nie potrzebują cięcia.
Różaneczniki i azalie w ogrodzie. Tajemnica ich pielęgnacji

Różaneczniki i azalie  będą piękne i zdrowe, jeżeli od samego początku stworzymy im odpowiednie warunki do rozwoju i będziemy odpowiednio je pielęgnować. Nie wymaga to od nas na szczęście wiele zachodu, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie podłoże - kwaśne i próchnicze, oraz prawidłowe zasilanie. Najlepiej nawozić dwa razy do roku - w okolicach kwietnia i lipca. W okresie jesiennym najlepiej podsypać je kompostem lub dużą ilością kwaśnego torfu i kory dekoracyjnej (ok. 5 cm wysokości).

Pamiętajcie również, że kilka  dni po przekwitnięciu kwiatów, należy je usunąć – co do jednego. Dzięki temu w przyszłym roku krzewy zakwitną jeszcze bujniej! Robimy to poprzez bardzo delikatne (tak, żeby nie uszkodzić nowych, jasnozielonych listków, które zawiązują nowe pąki kwiatowe) ich wyłamywanie.

Przeczytaj również: Azalie wielkokwiatowe – królowe maja

Jak sadzimy?
Zanim zabierzemy się za sadzenie krzewu, wyjmijmy go z doniczki i umieśćmy na ok. 25-20 minut w wiaderku z wodą. Następnie koniecznie należy rozluźnić delikatnie bryłę korzeniową. Dopiero po tych czynnościach, z czystym sumieniem można posadzić krzew w kwaśnej, próchniczej ziemi.

Przeczytaj również: Kwiaty w kuchnii. Nietypowe zastosowanie

Przycinanie
Jesienią różaneczniki zawiązują swoje pąki kwiatowe, które rozkwitają kolejnej wiosny. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie ich przed zimowymi przymrozkami. Krzewów zazwyczaj nie przycinamy, jedynie - jeżeli jest taka konieczność, można wykonać pielęgnujące cięcie  zaraz po zakończeniu.  Ważne jest także, aby usuwać pędy mechanicznie uszkodzone i te porażone przez szkodniki.

Krzewy regularnie podlewamy, a w czasie upałów także zraszamy korony wodą. Jesienią musimy je obficie nawodnić, a po pierwszych przymrozkach wokół roślin rozkładamy warstwę liści lub kory, by zabezpieczyć korzenie przed mrozem.

Przeczytaj również:Jak pielęgnować różaneczniki?


Nawożenie
Do nawożenia azalii i różaneczników stosuje się nawóz do rododendronów, roślin wrzosowatych i hortensji. Zasilamy dwa razy w roku - w kwietniu i na przełomie czerwca i lipca. W pierwszym roku po posadzeniu rozsypujemy pod koroną po 20 g/m2, w drugim – po 25 g/m2, w następnych latach – 30 g/m2 (1 łyżka stołowa to około 15 g nawozu).

Żółte liście
To znak, że gleba jest zbyt mało kwaśna. Takie rośliny trzeba podlać roztworem siarczanu amonu (30-40 g nawozu rozpuścić w wodzie – wystarczy na 1 m2 powierzchni ogrodu), a liście opryskać nawozem dolistnym, który szybko poprawi kondycję i wygląd rośliny. Oprysk warto powtórzyć kilka razy w odstępach co siedem dni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Sąsiedztwo
Ze względu na płytki i nieduży system korzeniowy azalie i różaneczniki doskonale rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, np. sosny. Pozwala to również na łatwe przesadzanie nawet dorosłych okazów czy uprawianie ich w pojemnikach. Różaneczniki będą wyglądać jeszcze piękniej, gdy wokół nich posadzimy bukszpany, funkie i pierisy. Wspaniałym, wręcz idealnym partnerem dla nich są klony palmowe, które jesienią wybarwiają się na krwisto-czerwony kolor i, przy „tylko zielonych” rododendronach wyglądają bajecznie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Kiedy przycinać lawendę?

Przeczytaj również: Jak pielegnować hortensję?

Zobacz najpiękniejsze różnaczniki i azalie

    

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.