Artykuły
Hortensje, podobnie jak większość innych roślin w naszych ogrodach, zimą przechodzą w stan spoczynku. Patrząc na nie, możemy pomyśleć, że nie wymagają żadnej opieki. Okazuje się jednak, że pewnych zabiegów pielęgnacyjnych bardzo potrzebują o tej porze roku. Zastanawiasz się, jak dbać o hortensje zimą? Chcesz wiedzieć, czy można je wtedy przycinać? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPyszne, chrupiące ogórki z własnego ogrodu to prawdziwa uczta dla zmysłów i zdrowia. Wiele osób decyduje się na uprawę tych warzyw, aby mieć pewność, że będą one wolne od chemii. Wybór odpowiedniej odmiany ma ogromne znaczenie dla uzyskania zdrowych i obfitych plonów. Niestety ogórki często padają ofiarą różnego rodzaju chorób, dlatego warto postawić nie tylko na odmiany o wysokiej plenności, ale również odporności na patogeny chorobotwórcze. Które wybrać dla swojego ogrodu? Poznaj najlepsze odmiany ogórka gruntowego polecane przez doświadczonego ogrodnika.
Czytaj artykułPelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych, które dekorują balkony, tarasy i ogrody. Aby cieszyć się ich bujnym kwitnieniem, warto samodzielnie wysiać je już zimą lub wczesną wiosną. Choć wymaga to cierpliwości i odrobiny pracy, efekt w postaci burzy kwiatów z pewnością wynagrodzi wszelkie trudy. Podpowiadamy, jak przygotować się do siewu pelargonii bluszczolistnej i rabatowej oraz jakie odmiany są szczególnie warte uwagi.
Czytaj artykułPaprocie to jedne z najbardziej popularnych roślin ozdobnych w polskich domach. Ich bujne, zielone liście wprowadzają do wnętrz atmosferę natury i świeżości. Jednak aby cieszyć się pięknym wyglądem tych roślin, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jakie gatunki warto wybrać? Jak zadbać o paprocie w domu, by zachwycały wyglądem przez cały rok? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPianka do golenia gości w niemal każdej łazience. Jej głównym zadaniem jest zmiękczenie zarostu oraz nawilżenie skóry, dzięki czemu golenie jest szybsze, łatwiejsze i mniej bolesne. A czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że ten kosmetyk ma znacznie szersze zastosowanie? Okazuje się, że pianka do golenia świetnie się sprawdza w domowych porządkach i podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności. Wyczyścisz nią ubrania, ściany i nie tylko.
Czytaj artykułRhipsalis, powszechnie znany jako patyczak, to jeden z najciekawszych kaktusów przeznaczonych do uprawy domowej. Rozpoznamy go po wiotkich, zwisających pędach, które nie są kłujące i błyskawicznie się wydłużają. Tempo wzrostu tej rośliny jest godne podziwu, podobnie jak jej tolerancja na trudne warunki, dlatego polecana jest osobom początkującym. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa patyczaka.
Czytaj artykułOpaski z tektury falistej są doskonałym sposobem na zmniejszenie liczby szkodników w sadach bez użycia chemii. Warto zabezpieczać nimi zwłaszcza śliwy, jabłonie i grusze, które w sezonie często dają robaczywe owoce. Kiedy najlepiej to zrobić? Jak owijać drzewa owocowe opaskami z tektury falistej? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułJeśli szukasz wyjątkowej rośliny, która doda uroku twojemu wnętrzu, pachystachys lutea będzie strzałem w dziesiątkę. Kwitnie długo i obficie, a jego kolorowe kwiatostany przykuwają wzrok każdego, kto na nie spojrzy. Roślina przywędrowała do nas z bardzo daleka. Aby zdrowo rosła i bujnie kwitła, należy jej zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Jak uprawiać pachystachysa żółtego? Poznaj najważniejsze wskazówki, a będzie zachwycał swoją wyjątkową urodą przez cały rok.
Czytaj artykułDzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) to urocza bylina, która od wiosny do późnej jesieni zdobi ogrody kaskadą fioletowych kwiatów. Dzięki swojej wszechstronności i niewielkim wymaganiom stała się ulubienicą zarówno początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Podpowiadamy, jak uprawiać dzwonek Poszarskiego, gdzie go sadzić oraz jakie są jego najpopularniejsze odmiany.
Czytaj artykułRododendron jako roślina zimozielona wymaga podlewania o każdej porze roku. Wody potrzebuje również zimą, jednak to, kiedy i w jakiej ilości ją podamy, ma duże znaczenie. Jeśli nie chcemy zaszkodzić swoim krzewom i zależy nam na ich wiosennym kwitnieniu, sprawdźmy, jakich błędów unikać podczas najchłodniejszych miesięcy. Wyjaśniamy, jak podlewać rododendrony zimą.
Czytaj artykułPowojniki to liczna grupa roślin, która obejmuje ponad 500 gatunków różniących się kolorem kwiatów, formą i terminem kwitnienia. Zachwycają nas swoją niezwykłą urodą od wiosny i aż do przymrozków. Wartościową, ale mało znaną grupą powojników są powojniki bylinowe, które przez długi czas pozostawały w cieniu gatunków pnących. Wyróżniają się długim i zjawiskowym kwitnieniem, a przy tym potrafią zasłonić brzydkie miejsca w ogrodzie. Poznaj najpiękniejsze odmiany powojników bylinowych oraz ich wymagania.
Czytaj artykułNocturne został właśnie ogłoszony Kolorem Roku Tikkurila 2025. Głęboki ciemnoniebieski odcień tworzy wnętrza emanujące spokojem, które pomagają odnaleźć wewnętrzną harmonię, nadając pomieszczeniom spokój i harmonię.
Czytaj artykułDrewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów opałowych. Każdej zimy pomaga w ogrzaniu tysięcy polskich domów. Jednak czym powinniśmy się kierować podczas kupowania tego opału? Okazuje się, że niektóre rodzaje drewna warto sobie odpuścić. Które z nich są najgorsze? Odpowiadamy.
Czytaj artykułDzwonek brzoskwiniolistny znamy z rodzimych lasów i łąk, ale sprawdza się również jako roślina ozdobna. Głównym atutem tej byliny są dzwonkowate kwiaty, które kwitną od czerwca aż do początku sierpnia. Tę roślinę chętnie wybierają miłośnicy ogrodów naturalistycznych, ponieważ nadaje im romantyczny wygląd. Podpowiadamy, jakie odmiany dzwonka brzoskwiniolistnego wybrać i jak je uprawiać, by zdobiły rabaty i zakryły kolorami mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 760
- Następna