W kuchni spędzamy sporo czasu. Przyrządzamy szybkie posiłki, gotujemy obiady, zmywamy naczynia, dbamy o porządek, rozmawiamy z bliskimi. Jeśli to nazywane sercem całego mieszkania pomieszczenie nie będzie wyposażone w praktyczne rozwiązania, wszystkie te czynności będą dla nas męczące i czasochłonne. Organizację przestrzeni warto więc skrupulatnie zaplanować już na etapie urządzania kuchni – wszak będzie nam służyć przez długie lata. Połączenie wygody z funkcjonalnością to nasz zasadniczy cel.
Aranżacyjne triki, które sprawdzą się w każdej małej kuchni
Aranżację kuchni warto zacząć od przemyślenia rozkładu szafek, ich wysokości oraz głębokości. Kluczowe znaczenie ma także miejsce, w którym znajdą się niezbędne sprzęty AGD, takie jak lodówka i piekarnik czy zlew obok zmywarki.
Wąska i długa kuchnia? Rozwiązaniem będzie zabudowa jednorzędowa. Nieduża i kwadratowa? Wybierzmy meble w kształcie litery L. Oddzielona ścianą od salonu? Odpowiedź to szybka przebudowa i zamiana w aneks kuchenny. Wniosek? Niezależnie od rozkładu wnętrza możliwe jest uzyskanie znacznie większej przestrzeni, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.
Mała zmiana, wielki efekt
Nie zawsze jest to jednak łatwe zadanie, dlatego dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po pomoc doświadczonych ekspertów, którzy wiedzą, co najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach, a z czego lepiej zrezygnować. Tym bardziej, że z takimi problemami, jak nieestetycznie prezentujące się rury czy zabierające kolejne cenne centymetry kwadratowe kaloryfery trudno poradzić sobie we własnym zakresie. Remont kuchni nie musi być bowiem uciążliwy i kosztowny. Zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na jej odnowienie w jednym miejscu.
Usługi projektowania oferuje IKEA. Można z nich skorzystać na miejscu w sklepie, jak i online. To zarówno konsultacja własnego projektu i fachowe doradztwo, jak i również stworzenia go od zera.
Znajdziemy tam nie tylko fachowe doradztwo, ale i smart rozwiązania, które powstały z myślą o typowych blokowych kuchniach, a także szeroki asortyment. Uniwersalna kuchnia w stylu nowoczesnym? Obecna! Nowoczesna dla miłośników drewna? Jak najbardziej. Przytulna w stylu tradycyjnym? Oczywiście.
Gdy liczy się każdy centymetr kwadratowy
Nadać nowego życia kuchni można także innymi sposobami. Jakimi? Choćby stawiając na minimalizm. Tym bardziej że to jeden z trendów, który nigdy nie wyjdzie z mody i przetrwa każdą próbę czasu. W praktyce oznacza to rezygnację ze zbędnych dodatków oraz wybór zabudowań wyposażonych w sporą liczbę szafek i szuflad.
W niewielkich pomieszczeniach świetnie sprawdzają się meble modułowe oraz mobilne. Pierwsze z nich łatwo dostosujemy do naszych potrzeb, drugie – pozostawiają spore pole manewru jeśli chodzi o ich umiejscowienie. Innymi słowy, w dowolnej chwili przesuniemy je tam, gdzie akurat będą najbardziej pomocne.
Minimalizm to także... mniej przedmiotów. Nic bowiem tak nie pomniejsza wnętrza, jak zalegające rupiecie. Co więcej, łatwo wówczas o bałagan. Od nadmiaru przytłaczających przedmiotów uwolnią nas różnorodne pojemniki, umożliwiające segregację produktów spożywczych i elementów wyposażenia.
W prostocie siła
Ozdobienie ścian nieoczywistymi dekoracjami, zmiana uchwytów do szafek na nowe, zakup różnego rodzaju akcesoriów do przechowywania produktów na ścianie – to wszystko proste sztuczki, które szybko i tanim kosztem odmienią wygląd całego pomieszczenia.
Kluczową kwestią przy wizualnym powiększaniu przestrzeni pełni też światło – zarówno słoneczne, jak i sztuczne. Warto zatem zrezygnować z rolet oraz zasłon, a następnie efekt dodatkowo wzmocnić za pomocą... luster. Najlepiej w formie subtelnych, dekoracyjnych dodatków. Pamiętajmy także, iż wrażenie przestrzenności można osiągnąć poprzez stonowane barwy, takie jak ponadczasowa biel czy beż.
Udana metamorfoza kuchni to znalezienie kompromisu między wyborem nowoczesnych rozwiązań, które sprawdzą się również za dekadę a trafieniem w ponadczasowe trendy, które nigdy nie wyjdą z mody. Pamiętajmy: nawet niewielkie zmiany mogą przełożyć się ogromny efekt.