Budowa domu

Pompa centralnego ogrzewania. Jak wybrać odpowiednią i ile można zaoszczędzić?

W wielu instalacjach grzewczych za obieg wody pomiędzy kotłem i grzejnikami odpowiada pompa centralnego ogrzewania (CO). Jest ona sercem systemu grzewczego w domu i do działania potrzebuje energii elektrycznej. Dopasowane urządzenie zapewni komfortowe użytkowanie i niskie zużycie energii elektrycznej. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Pompa centralnego ogrzewania. Jak wybrać odpowiednią i ile można zaoszczędzić?
Wymiana pompy CO na energooszczędną to inwestycja, która przynosi oszczędności. Fot. 123.com

Spis treści:

Rodzaje pomp centralnego ogrzewania

Istnieją dwa podstawowe typy pomp obiegowych: bezdławnicowe i dławnicowe. Główna różnica pomiędzy tymi urządzeniami to ich budowa, od której zależy sposób montażu silnika. Jednak różnic jest więcej.

 • Pompa bezdławnicowa

Ten typ pompy CO zapewnia szybki przepływ wody, co pozwala ograniczyć koszty instalacji grzewczej. Wynika to stąd, że do budowy instalacji wykorzystuje się przewody rurowe o mniejszych przekrojach, które zwykle są tańsze od swoich większych odpowiedników.

Warto podkreślić, że w systemach, w których znajdują się pompy bezdławnicowe, jest mniej wody. Dzięki temu układ szybciej reaguje na zmiany temperatur i jest łatwiejszy w regulacji.

Pompa bezdławnicowa nie wymaga uszczelniania wału. Ciecz, która przepływa przez silnik i łożyska, oczyszcza je, zapewniając dłuższą żywotność.

Urządzenia instaluje się w pionie lub poziomie. Istotne, aby wał pompy był zawsze ustawiony w pozycji poziomej. Pompa bezdławnicowa to rozwiązanie do mniejszych obiektów i jest często wybierana przez właścicieli domów.

 • Pompa dławnicowa

Pompy dławnicowe stosuje się w instalacjach hydraulicznych, w których jest potrzebna większa wydajność i wysokość podnoszenia. Takie wymagania mają m.in. przemysł i duże obiekty komercyjne, gdzie ważna jest duża sprawność. Pozwala to na efektywniejsze tłoczenie agresywnych mediów czy wody chłodzącej.

Pompa dławnicowa ma wał uszczelniony względem atmosfery przy użyciu dławnicy lub pierścienia ślizgowego. Oznacza to, że przepływająca przez nią ciecz nie omywa silnika.

Zabrania się korzystania z pompy na sucho. Prowadzi to do zniszczenia powierzchni uszczelniających. Warto pamiętać, że silnik i skrzynie zaciskowe nie mogą być skierowane ku dołowi, ale wszystkie inne ustawienia są dopuszczalne.

Pompy centralnego ogrzewania – rozwiązania techniczne

Urządzenia odpowiadające za obieg wody w CO można podzielić także ze względu na miejsce, w którym są wbudowane:

 • Pompy wewnętrzne – instaluje się je wewnątrz kotła centralnego ogrzewania.
 • Pompy zewnętrzne – instaluje się je pod kotłem grzewczym, zwykle w instalacji powrotu. W związku z tym, że temperatura wody na powrocie jest niższa, sprzęt jest mniej eksploatowany, co wydłuża jego żywotność.

Jak wybrać odpowiednią pompę centralnego ogrzewania?

Pompę CO dopasowuje się do instalacji na podstawie natężenia wody (Q/V), którą urządzenie musi przepompować, i wysokości podnoszenia (H). Na bazie tych parametrów dobierzesz urządzenie, zwracając uwagę na wartość: m3/h. Pozwala to określić ilość wody, jaką pompa będzie w stanie podać do instalacji grzewczej w ciągu jednej godziny.

Jak wybrać odpowiednią pompę centralnego ogrzewania? Sprawdź maksymalne ciśnienie, jakie może występować w pionie. Na tej podstawie dopasuj je do pompy centralnego ogrzewania. Zwróć uwagę także na zakres temperatur, w jakich może pracować pompa i jaki generuje hałas (dB). Pamiętaj, że im większa pompa, tym głośniej będzie pracować.

 • Co się stanie, gdy wybierzesz za małą lub zbyt dużą pompę?

Urządzenie, które jest zbyt małe dla istniejącej instalacji hydraulicznej, nie zapewni wystarczającej wydajności. Oznacza to niższy komfort użytkowania instalacji grzewczej, co jest szczególnie widoczne w okresie zimowym.

Zbyt mała pompa musi stale pracować na wysokim poziomie wydajności, a to:

 • zmniejsza jej żywotność;
 • skraca czas bezawaryjnej eksploatacji;
 • może prowadzić do zapowietrzenia układu ogrzewania.

Intensywnie pracujące urządzenie zużywa się szybciej, a to oznacza częstsze wydatki na jego wymianę lub naprawę.

Zmieniając punkt widzenia, warto zastanowić się także nad tym, co się stanie, gdy zainstalujesz większą pompę, niż jest potrzebna. W takiej sytuacji urządzenie będzie generowało nadmierny hałas w instalacji, co wpłynie na komfort życia mieszkańców. Jednocześnie większa pompa wyraźnie zwiększa koszty zużycia energii elektrycznej, a to wyższe rachunki za prąd. Jak zatem dobrać odpowiednią pompę CO?

 • Dopasowana pompa centralnego ogrzewania

Przede wszystkim zwróć uwagę na wymagania hydrauliczne instalacji. Jest to punkt wyjścia, na podstawie którego dopasujesz urządzenie do potrzeb systemu grzewczego w twoim domu.

Postaw na model, który ma najmniejsze zużycie energii elektrycznej. Pozwoli to obniżyć rachunki za prąd. Jednocześnie warto, aby pompa miała elektroniczny system sterowania, który dopasuje parametry jej pracy do zmian w instalacji hydraulicznej. Niewielka automatyzacja zdejmuje z ciebie obowiązek ciągłego monitorowania sytuacji w instalacji i ręcznego sterowania nią. Mimo tego zawsze masz możliwość ingerencji w ustawienia, a trzymasz rękę na pulsie.

Nowoczesne pompy to przede wszystkim niższe rachunki i wygoda. Elektroniczne systemy sterowania i inteligentne układy pomp zapewniają optymalne parametry pracy i niskie zużycie prądu. Dogodne środowisko pracy dla pompy CO wydłuża jej żywotność, a to kolejna oszczędność dla twojej kieszeni.

Wymiana pompy pozwoli sporo zaoszczędzić. Fot. 123RF.com

Koszty energii elektrycznej pomp do CO

Wiesz, że żarówki energooszczędne to mniejsze zużycie prądu w domu, a więc niższe wydatki? Korzysta na tym także środowisko, bo ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną to, upraszczając, niższa emisja CO2.

Przeciętna pompa starego typu jest często większa, niż wynika to z potrzeb instalacji. Zużywa ok. 600 kWh energii rocznie, a to więcej niż lodówka czy telewizor.

Przykład zużycia i rocznych kosztów pomp do CO:

 • Pompa starego typu:

roczne zużycie – 600 kWh

średnia cena kWh – 0,75 zł / kWh

Roczny koszt ogrzewania: 600 × 0,75 = 450 zł

 • Pompa energooszczędna nowej generacji:

roczne zużycie – 80 kWh

średnia cena kWh - 0,75 zł /kWh

Roczny koszt ogrzewania: 80 × 0,75 = 60 zł

W ciągu dziesięciu lat użytkowania możesz zapłacić za prąd 4500 zł lub 600 zł. Jeśli zdecydujesz się na nowe technologie, w kieszeni zostanie ci aż 3900 zł.

Przeczytaj również: Oto trzej najwięksi pożeracze prądu w domu. Sprawdziliśmy, ile zużywają energii

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Punktem wyjścia jest określenie natężenia wody (Q/V) i wysokości podnoszenia (H). Kiedy już znajdziesz model, który nie będzie ani za mały, ani za duży dla instalacji w twoim domu, zwróć uwagę na jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. Od tych parametrów zależeć będą koszty eksploatacji instalacji grzewczej.

Pomyśl też o komforcie swoim i pozostałych domowników. Czasami niewielka dopłata przełoży się na ciche działanie instalacji. Możesz także przestać przejmować się stałym monitorowaniem temperatury w orurowaniu, jeśli zdecydujesz się na automatyczne sterowniki. To wygodne rozwiązanie, które wyręczy cię w nadzorowaniu i bieżącej optymalizacji ustawień.

Dostępna technologia sprawia, że nie musisz zagłębiać się w tajniki budowy pomp czy zasad działania systemu ogrzewania, aby korzystać z nich w sposób wydajny. To duże ułatwienie, które jednocześnie pozwala trzymać wydatki za prąd w ryzach. Przy obecnych cenach to znaczna oszczędność.

Przeczytaj również: Czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła? Porównanie z ogrzewaniem na gaz, węgiel, ekogroszek i pellet

Ogrzewanie pompą ciepła to nie tylko ekologiczne i wygodne, ale też stosunkowo opłacalne rozwiązanie.Fot.123RF.com

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.