Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Odpady budowlane. Jakie są rodzaje gruzu i gdzie je wyrzucać?

Odpady budowlane dzieli się na kategorie. Należy wiedzieć, jak je segregować, przetwarzać i usuwać z miejsca pracy. Pomoże to w uniknięciu surowych kar. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Odpady budowlane. Jakie są rodzaje gruzu i gdzie je wyrzucać?
Wyjaśniamy, gdzie należy wyrzucać gruz. Fot. Wojtek Laski/East News

Spis treści

Odpady budowlane powstają podczas wykonywania remontów i budowy nieruchomości. Jest to specyficzny rodzaj odpadów. Dlatego niezbędne jest ich właściwe składowanie i przetwarzanie. Regulują to ustawy, rozporządzenia, a także uchwały rady gminy.

Niezastosowanie się do wymienionych wytycznych będzie skutkowało surową karą. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Żeby jej uniknąć, należy dowiedzieć się, czym są odpady budowlane, jakie rozróżnia się rodzaje, a także gdzie wyrzucać gruz. 

Czym są odpady budowlane?

To, czym są odpady budowlane, określono w Ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Definicja obejmuje materiały i przedmioty, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest zobowiązany. Szczegóły zawarto również w innych dokumentach.

Czytaj również: Jak zrobić remont domu w kryzysie? Czy da się tanio wyremontować kuchnię i łazienkę?

Mowa tutaj o Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów, pozostałości po remontach. Zgodnie z umieszczonymi informacjami wyróżnia się 3 rodzaje gruzu, a także klasyfikację pozostałych rodzajów odpadów budowlanych.

 • Gruz czysty

Pierwszy rodzaj gruzu charakteryzuje się tym, że jest źródłem surowców wtórnych. Oznacza to, że gruz czysty można odzyskiwać. Tym samym otrzymywać różnego rodzaju kruszywa zdatnego do ponownego wykorzystania.

Gruz czysty można ponownie użyć, na przykład jako fundamenty, kostkę brukową lub utwardzenie drogi dojazdowej. Jako gruz czysty klasyfikuje się odpady pochodzenia naturalnego. Powstają zazwyczaj przy pracach budowlanych. Są to np. cegły lub beton, ceramika i porcelana, a także niewielka ilość tynku.

 • Gruz zmieszany

Jako gruz mieszany klasyfikuje się odpady zaliczane do gruzu czystego. Dodatkowo mogą to być materiały takie jak: tworzywa sztuczne, wełna mineralna, szkło i styropian. Za gruz mieszany uważa się również siatki montażowe, folie malarskie, czy płyty gipsowo-kartonowe.

 • Gruz zanieczyszczony

Gruz zanieczyszczony może zawierać elementy z odmiany czystej i zmieszanej. Do tego typu wlicza się też m.in.: papę, spaleniznę, gumę i trawę syntetyczną. Warto przy tym podkreślić, że ani gruz zanieczyszczony, ani zmieszany nie może zawierać odpadów niebezpiecznych, na przykład eternitu i azbestu.

 • Inne odpady pobudowlane

Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa systematyzuje też inne odpady pobudowlane. W tej grupie uwzględnia się materiały stanowiące pozostałości po pracach budowlanych i remontowych.

Mogą to być:

 • odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia – tapety, okleiny, wiaderka po farbie, panele,
 • drewno – elementy futryn i drzwi,
 • szkło – szyby,
 • tworzywa sztuczne – folia budowlana,
 • odpadowa papa,
 • miedź, brąz, mosiądz,
 • aluminium,
 • ołów,
 • cynk,
 • żelazo i stal,
 • cyna,
 • mieszanki metali,
 • materiały izolacyjne – wełna mineralna, styropian.

Przeczytaj również: Sprawdź, jak dobrze zaplanować remont mieszkania. Unikniesz błędów i zaoszczędzisz

Gruz należy wyrzucać do specjalnych kontenerów lub worków. Fot. East News - Piotr Kamionka/Karolina Misztal

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Odpady budowlane w trakcie wykonywanych prac lub porządkowania po robotach trzeba składować w wydzielonym miejscu. Najczęściej są to stalowe kontenery. Z reguły mają pojemność od 1,7 m3 do 40 m3 i przeznaczenie na gruz lub odpady zmieszane. 

To, ile kosztuje wynajęcie kontenera na śmieci, zależy od jego kubatury. Standardowa stawka to 82 zł naliczanych od m3. Cena uwzględnia zazwyczaj wynajem kontenera do 7 dni wraz z wywozem i utylizacją odpadów. Zbierane odpady budowlane w ramach takiej usługi przewozi się do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Innym sposobem na to, gdzie wyrzucać gruz, są worki Big Bag. Torby są wykonane z wytrzymałych materiałów syntetycznych takich jak polipropylen. Stosowanie Big Bagów może okazać się trafną decyzją w przypadku niedużych prac remontowych. Średnio ceny za usługę odbioru odpadów i worki o kubaturze 1, 1,5 i 1,8 m3 to kolejno 250, 270 i 300 złotych.

Wyrzucanie odpadów budowlanych – kary

Nielegalne wyrzucanie odpadów budowlanych, na przykład do lasu, czy spalanie ich w piecu podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. Karę określa artykuł 162 Kodeksu Wykroczeń. Jest to mandat do 5 tys. zł lub 30-dniowy areszt.

Inny zapis dotyczący nielegalnego wyrzucania odpadów budowlanych to artykuł 183 Kodeksu Wykroczeń. Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach, lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5” – można dowiedzieć się z § 1 art. 183 kw.

Przeczytaj również:

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. O co wnioskować w 2023 roku, czy każdemu należy się pomoc?

Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?

Dofinansowanie fotowoltaiki 2023. Dla kogo? Jak złożyć wniosek? Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.