Budowa i remont

Prawo budowlane 2023. Czeka nas rewolucja w przepisach! Co się zmieni?

Prawo budowlane w 2023 roku przejdzie niemałą rewolucję. Nowelizacja wprowadzi istotne zmiany, które mają na celu uproszczenie procesu budowlanego, w tym na przykład możliwość budowy domu bez pozwolenia. Nowości w prawie budowlanym są interesującą informacją dla wszystkich tych, którzy są związani z branżą lub planują budowę własnego domu albo już posiadają swoją nieruchomość.

Prawo budowlane 2023. Czeka nas rewolucja w przepisach! Co się zmieni?
Prawo budowlane 2023 wprowadzi ważne zmiany w przepisach. Fot.ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Spis treści:

Nowelizacja prawa budowlanego – co się zmieni i od kiedy?

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie od 1 stycznia 2023 roku. Nowe przepisy mają na celu rozwiązać kilka kwestii. Jedną z nich jest nadmierny formalizm prawny związany z oddawaniem obiektów budowlanych do użytkowania. Inną stanowi dualizm prawny, który rozróżnia budowanie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, które mają powierzchnię poniżej oraz powyżej 70 mkw.

Nowelizacja ma także na celu zmniejszenie obciążenia inwestorów w związku z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę czy dokonywaniem zgłoszenia oraz oddawaniem obiektów budowlanych do użytkowania. Nowelizacja prawa budowlanego – co się zmieni i od kiedy – poznaj szczegóły poniżej.

Nowa procedura budowy domów jednorodzinnych od stycznia 2023 r. – bez pozwolenia na budowę

Jedną z najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone przy okazji najbliższej nowelizacji, jest nowa procedura budowy domów jednorodzinnych od stycznia 2023 r. – bez pozwolenia na budowę. To oznacza jednolitą procedurę dla budowy domów mieszkalnych poniżej i powyżej 70 mkw.

Poprzednia nowelizacja z września 2021 roku wprowadzała przepis, który pozwalał budować niektóre budynki mieszkalne bez pozwolenia. Warunkiem była powierzchnia poniżej 70 mkw. Nowe przepisy mają rozszerzyć tę możliwość. To rozwiązanie, które ucieszy każdego, kto posiada działkę i chciałby wybudować własny dom.

Zgłoszenia mają być realizowane na podstawie projektu sporządzonego z kierownikiem budowy. To właśnie on ma potwierdzać gotowość budynku do zamieszkania. Domy poniżej 70 mkw będą mogły być nadal budowane bez udziału kierownika budowy i pozwolenia na budowę.

Prawo budowlane 2023 – budowa wyłącznie na zgłoszenie

W prawie budowlanym 2023 (budowa wyłącznie na zgłoszenie) pojawiają się nowe pozycje. Bez pozwolenia oraz zgłoszenia będzie mogła być na przykład budowana wolnostojąca elektrownia wiatrowa. Warunkiem jest to, że mierzy ona maksymalnie 12 metrów, a minimalnie 3 metry, a jej moc nie przekracza mocy mikroinstalacji. Odległość elektrowni wiatrowej od granic działki nie powinna być mniejsza niż jej całkowita wysokość.

Jeszcze jedną nowością jest możliwość budowy zbiorników na wody opadowe bez pozwolenia oraz zgłoszenia. Zbiorniki mogą mieć minimalnie 3, a maksymalnie 10 m³ pojemności. Ta zmiana powinna usprawnić realizację programu „Moja Woda”.

Przeczytaj również: Czy warto budować dom w 2023 roku. Czy materiały budowlane stanieją?

prawo budowlane 2023 Od 2023 Prawo budowlane ma umożliwić budowę wszystkich domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę. Fot.123RF.com 

Prawo budowlane 2023. Likwidacja formalnego oddawania do użytkowania obiektów budowlanych

Jeszcze jedna nowelizacja w prawie budowlanym w 2023 opiera się na rozszerzeniu zasady dotyczącej oddawania do użytku obiektów budowlanych poprzez zawiadomienie o zakończeniu budowy i ograniczeniu wydawania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

W prawie budowlanym 2023 likwidacja formalnego oddawania do użytkowania obiektów budowlanych oznacza, że pozwolenie na użytkowanie będzie wymagane tylko wtedy, gdy użytkowanie obiektu budowlanego odbędzie się przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych lub w chwili, gdy inwestor wystąpi o to dobrowolnie.

Zmiana w prawie budowlanym 2023. Kary za nieterminowe wydawanie pozwoleń na rozbiórkę

Jeszcze jedną zmianą w nowym prawie budowlanym 2023, jest możliwość nakładania kar za nieterminowe wydawanie decyzji z pozwoleniami na rozbiórkę. Jak dotąd nie było precyzyjnej regulacji w tej kwestii, przez co wątpliwości mieli zarówno inwestorzy, jak i organy administracji architektoniczno-budowlanej.

W nowym prawie budowlanym zostały również doprecyzowane rejestry wniosków zawierające pozwolenie na budowę oraz decyzję o jej udzieleniu. Rejestry te obejmą decyzje oraz wnioski o pozwoleniu na rozbiórkę. Na podstawie tego rejestru będzie sprawdzana terminowość w zakresie wydawania pozwoleń na budowę i będą nakładane kary za przekroczenia terminów.

Prawo budowlane 2023. Elektroniczny Dziennik Budowy (system EDB)

Bardzo ważną zmianą w prawie budowlanym w 2023 roku jest rozszerzenie zastosowania Elektronicznego Dziennika Budowy, czyli systemu EDB. To system opracowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Dziennik budowy to najważniejszy dokument na budowie, dlatego prowadzony zgodnie z nowymi standardami będzie doskonałym sposobem na rejestrowanie przebiegu robót budowlanych w bezpiecznym miejscu. To narzędzie pracy dla inspektora nadzoru inwestorskiego, ale i projektanta oraz kierownika budowy. Od początku 2023 roku Elektroniczny Dziennik Budowy będzie dostępny online.

Wśród głównych zalet systemu EDB warto wspomnieć o sprawnym zarządzaniu procesem budowlanym czy dodawaniu uczestników tego procesu. Istotnym atutem jest również możliwość wglądu do wpisów w dzienniku przez wszystkich uczestników procesu budowlanego niezależnie od miejsca. Aplikacja w systemie EDB będzie dostępna także offline.

Za udostępnianie Elektronicznego Dziennika Budowy odpowiedzialny będzie inwestor, ale dostęp do przeglądania zyskają organy administracji architektoniczno-budowlanej, inspektor nadzoru budowlanego oraz inne organy uprawnione do kontroli przestrzegania przepisów. Elektroniczny Dziennik Budowy będzie dostępny na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego po odnalezieniu indywidualnego numeru dziennika budowy.

zmiany w prawie budowlanym 2023 Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) to kolejna zmiana w ramach cyfryzacji w budownictwie, wprowadzona nowelizacją ustawy Prawo budowlane 2023. Fot.Krzysztof Wierzbowski / Forum

Prawo budowlane 2023. Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego

Kolejną zmianą i krokiem w stronę cyfryzacji budownictwa będzie wprowadzenie Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego. Ma to być aplikacja, za pomocą której każdy właściciel lub zarządca nieruchomości będzie miał możliwość dokonywania wpisów. Wpisy mogą dotyczyć informacji o obiekcie budowlanym, właścicielach i zarządcach, przeprowadzanych kontrolach, ekspertyzach oraz opiniach technicznych, robotach budowlanych czy też decyzjach, postanowieniach i zaświadczeniach.

System EKOB będzie wdrożony od początku 2023 roku i docelowo ma być realizowany w 100% cyfrowo. Od 2027 roku ma być dostępny tylko w formie elektronicznej.

Prawo budowlane 2023. System e-CRUB

Nowością w zakresie cyfryzacji branży budowlanej jest nowe oprogramowanie, czyli Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. W e-CRUB dane pojawią się niezwłocznie po zdanym egzaminie. Wyszukiwarka ma pozwolić inwestorom, którzy zatrudniają projektanta czy inżyniera, sprawdzić ich kwalifikacje oraz uprawnienia. Dane będzie mógł wyszukać też urzędnik, który będzie weryfikował dane uprawnienia.

Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych

Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, czyli RWDZ to system, który może pobierać automatycznie dane z innych systemów. Integracja RWDZ z programem dziedzinowym służącym do obsługi procesów budowlanych czy serwisem e-Budownictwo będzie teraz możliwa. Rejestr jest również otwarty na powiązanie go w przyszłości z innymi rozwiązaniami IT.

Prawo budowlane 2023. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Ostatnią nowością jest powołanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB. To system informacji o źródłach ogrzewania polskich budynków. System CEEB ma za zadanie wspierać administrację w zakresie wymiany kopciuchów, czyli walkę ze smogiem w Polsce. Baza ruszyła w lipcu 2021 roku, a spis źródeł ciepła jest już obowiązkowy. Za brak zgłoszenia w obowiązującym terminie informacji, w jaki sposób ogrzewany jest dom, będą groziły kary pieniężne.

Przeczytaj również: Kolejna podwyżka dla właścicieli domów i mieszkań. Podatek idzie mocno w górę

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.