Jak dyskretnie, z niebywałą lekkością podzielić nawet niewielką przestrzeń na strefy funkcjonalne czy ciekawie przysłonić kawałek pomieszczenia? Przy pomocy ażurowych przegród. „Koronkowe instalacje” to ciekawa opcja – z czego zatem powinny być wykonane, aby służyły nam długie lata? Jak dopasować wzór i gęstość prześwitów do charakteru i stylu wnętrza? Przedstawiamy sprawdzone patenty!
Ażury – uniwersalne dekoracje
Ażurowe elementy sprawdzą się bardzo dobrze nie tylko w roli parawanów i delikatnych przepierzeń, lecz także eleganckich i lekkich ścianek działowych, dzięki którym bez problemu oddzielimy jadalnię od kuchni oraz salon od części biurowej, wydzielimy w kawalerce miejsce na zaciszną sypialnię czy też obudujemy antresolę nad łóżkiem dziecięcym. Za ich pomocą możemy zamaskować ponadto mało estetyczne elementy wystroju wnętrza, np. stare grzejniki (ażury zapewniają cyrkulację powietrza). Posłużą też jako fantazyjne wypełnienie drzwi wewnętrznych czy frontów kuchennych. Wyglądają również pięknie w roli niebanalnych obrazów czy ram na zdjęcia lub lustra. Koronkowy, przestrzenny, półprzezroczysty wzór może pojawić się dodatkowo na wazonach, misach na owoce, paterach na ciasto oraz wszelkich innych akcesoriach i bibelotach domowych. Tak wykończone bywają również meble – najczęściej widzimy tego typu formy przy metalowych ramach łóżek. Coraz większą popularnością cieszą się także zagłówki plecione z rattanu – idealne do stylistyki boho.
Różnorodność wzorów, materiałów i kolorów
Ażurowe instalacje, akcesoria i dodatki mogą mieć różne wzory, a więc z łatwością dobierzemy odpowiedni motyw do wystroju wnętrz. Pamiętajmy tylko, że im mniejsze pomieszczenie, tym prześwity powinny być większe – zbyt ciężkie formy mogą go przytłoczyć. Znajdą zatem coś dla siebie zarówno zwolennicy stylistyki glamour (np. kwiatowe desenie), jak i nowoczesnej (proste linie, geometryczne kształty). Co więcej, ich charakter w dużej mierze zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Jeśli nasze mieszkanie urządzone jest w klimacie loftu, postawmy na stal malowaną na czarno metodą proszkową.
W przypadku aranżacji wnętrz, gdzie chcemy uzyskać ciepły, przytulny klimat, dużo lepiej sprawdzi się drewno. Możemy je pokryć lakierobejcą bądź olejem. – Obecnie architekci wnętrz stawiają na łączenie ze sobą elementów matowych z błyszczącymi. Meble w naszym M są wykończone na wysoki połysk? Pomyślmy zatem o kontraście w postaci elementów drewnianych w półmacie. Aby uzyskać taki efekt, ażurową ściankę wystarczy pokryć Olejem do drewna VIDARON, który charakteryzuje się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie, a więc sprawdzi się również bardzo dobrze w przestrzeni kuchennej – tłumaczy Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA. Gdy chcemy natomiast osiągnąć satynowy połysk, dobrym rozwiązaniem jest wybór lakierobejcy, najlepiej takiej, która poza efektownym wyglądem wymalowania, zapewnia łatwą aplikację. Ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych cechuje się Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON, która posiada żelową konsystencję i jest dostępna w 11 gotowych kolorach oraz w wersji bezbarwnej.
Ażurowe elementy wkomponowane w aranżację wnętrza to prosty sposób na stworzenie ciekawego wystroju. Pomysłów na ich wykorzystanie jest mnóstwo, a ewentualny demontaż nie będzie wymagał dużego trudu, gdy znów postanowimy przearanżować przestrzeń. Dlatego warto poszukać inspiracji – a nuż coś „koronkowego” wpadnie nam w oko.
materiał prasowy