Informacje prasowe

Jak mogą zmienić się wnętrza: 8 nowych trendów

Żyjemy w niezwykłym czasie, a wydarzenia i zmiany, które obecnie zachodzą, mają też wpływ na wnętrza naszych domów. Do ich wyglądu zaczęliśmy przywiązywać większą wagę, bo to one stały się centrum naszego życia. Przejęły rolę biura, siłowni, sali do jogi, kawiarni i restauracji. Balkony oraz ogrody stały się synonimem luksusu i namiastką wakacji. 

Jak mogą zmienić się wnętrza: 8 nowych trendów

Chcemy, aby dom był naszą bezpieczną oazą, dawał nam jak najlepsze warunki do codziennego życia, ale też pozytywnie wpływał na samopoczucie. Wiele trendów zyskało na popularności szybciej niż się spodziewaliśmy. Czego będziemy oczekiwać od wnętrz naszych domów i jakie zmiany mogą w nich zajść? Przedstawiamy przegląd nadchodzących tendencji w aranżacji wnętrz.

1. Mój dom, moja oaza

W domu stwarzamy sobie jak najlepsze warunki do pracy, relaksu i rozwijania pasji. Chcemy, aby była to bezpieczna przestrzeń dla nas i naszej rodziny, w której niezależnie od sytuacji znajdziemy spokój i dobre samopoczucie.

Do łask powraca feng-shui, dyscyplina, która uczy, jak urządzić swój dom, tworząc idealną równowagę między ludźmi a ich otoczeniem, aby osiągnąć harmonię. Pożądany staje się też efekt cocooning, czyli stworzenie takiej przestrzeni wokół siebie, aby poczuć się bezpiecznie i przytulnie niczym otuleni miękkim kocem.

Wnętrza domu mają też oddawać naszą osobowość. Są przecież ważną częścią życia, w której spędzamy dużą część dnia. Chętniej aranżujemy łazienki na wzór SPA, urządzamy kąciki do ćwiczeń i jogi. Większą uwagę poświęcamy też ogrodom i balkonom, które stały się miejscem odpoczynku dla dorosłych i zabawy dla dzieci. Oprócz roślin, kwiatów i ziół, wybieramy też dekoracje, jak fotele rattanowe, dywany zewnętrzne, poduszki i lampiony. Wszystko po to, aby odtworzyć klimat ulubionych wakacyjnych destynacji. Taki sposób myślenia przejawia się także w aranżacji i wystroju wnętrz. Stawiamy na spokojnie urządzone wnętrza, naturalne materiały, miękkie, miłe w dotyku tkaniny, ciepłe kolory, dużo światła i żywej zieleni.

2. Mindfulness we wnętrzach

W domu szukamy przede wszystkim spokoju i oderwania od nadmiaru bodźców płynących ze świata zewnętrznego. Coraz większą popularnością cieszy się mindfulness, czyli bycie „tu i teraz”. Wielu zaczęło doceniać tę filozofię i przekładać ją również na wnętrza, uznając, że dom potrzebny jest nam po to, by ułatwić koncentrację na tym, co w życiu jest dla nas najważniejsze.

Styl wynikający z mindfulness stawia więc na prostotę, funkcjonalną i uporządkowaną przestrzeń. W urządzaniu sypialni np. skupiamy się na tym, co pozwala nam na nocną regenerację, w salonie odpoczywamy i spotykamy się z bliskimi, w pokoju do pracy tworzymy warunki, by koncentrować się wyłącznie na obowiązkach zawodowych, łazienkę aranżujemy tak, by była naszym miejscem relaksu i zabiegów domowego SPA.

Chcemy otaczać się przedmiotami, które poprawiają nasze samopoczucie, wypoczynek i sen. Pomagają nam w tym np. specjalne kołdry o odpowiedniej wadze sprzyjające odpoczynkowi i podnoszące poczucie bezpieczeństwa, pościele wyglądające jak łąka w rozkwicie, poduszki wypełnione gryką i pachnącymi ziołami, kominki aromaterapeutyczne i świece roztaczające przyjemne zapachy. Wszystko po to, by życie zwolniło tempo.

3. Home office, czyli nowy wymiar pracy

Ostatnie miesiące pokazały, że w wielu zawodach praca zdalna jest możliwa, a spotkania służbowe można odbywać też online. Ta sytuacja z pewnością odmieni podejście do podróży służbowych, bo po co lecieć do innego kraju lub miasta, kiedy z sukcesem możemy prowadzić spotkania wirtualnie. Jest to rozwiązanie, które nie tylko oszczędza czas, ale z racji ograniczenia podróży jest też bardziej przyjazne środowisku.

Jednak praca w trybie home office stawia też przed nami wyzwania. Granica między życiem zawodowym i prywatnym się zaciera. Nie chcemy, aby dom przypominał biuro i kojarzył się z pracą. Zależy nam też na zachowaniu równowagi między tymi dwoma sferami i prywatności w czasie wideokonferencji. Dlatego popularne stało się wgrywanie do aplikacji Zoom własnych zdjęć, które zaskakiwały kolegów z pracy na kolejnej rozmowie prowadzonej z naszego home office. Westwing np. umożliwiał bezpłatne pobieranie spersonalizowanych teł ze stylowymi wnętrzami w roli głównej.

Co zaskoczyło mnie w sposobie, w jakim urządzamy domowe biura? To, jak szybko i kreatywnie zmieniliśmy przeznaczenie lub dodaliśmy funkcje niektórym meblom. Konsole, kiedyś ozdoby przedpokojów – stały się biurkami. Podobnie jak szerokie parapety. Ekrany telewizorów zamieniły się w monitory. Nasze nowe krzesła biurowe wieczorem przysuwamy do stołu i korzystamy z nich jak z krzeseł jadalnianych - Marta Suchodolska, Dyrektor Kreatywna Westwing Polska

Myśląc o komforcie domowego biura, zwracamy uwagę również na akustykę. Profesjonalne wyciszanie wnętrz z pewnością stanie się teraz bardziej popularne. Dotyczy to zresztą nie tylko domowego biura, ale też kącika do oglądania filmów, słuchania muzyki.

4. Zmierzch przestrzeni otwartych

W ostatnich latach na rynku nieruchomości powodzeniem cieszyły się małe mieszkania – ludzie woleli mieć niewielki własny kąt, a oszczędności przeznaczać na hobby, podróże i inne życiowe przyjemności. Jeszcze w marcu najczęściej szukaliśmy mieszkań o powierzchni ok. 40 m kw., a w kwietniu już co najmniej 60 m kw. Podobnie było z domami – zamiast 60-metrowych szukamy tych ok. 100 m kw.

Przez kilkanaście ostatnich lat otwieraliśmy przestrzeń: łączyliśmy kuchnię z salonem; kuchnię z jadalnią; otwieraliśmy salon na hol. A metraż kawalerek rósł w oczach. Kiedyś na 35 metrach mieściliśmy pokój (a niekiedy nawet dwa pokoje), osobną kuchnię, przedpokój i łazienkę. Dziś “kawalerka” to 50-metrowa otwarta przestrzeń, w której osobnym pomieszczeniem jest tylko łazienka. Jednak w nadchodzącym czasie taki układ mieszkań może ulec zmianie. Zaczniemy stawiać ścianki działowe. Celem będzie przede wszystkim możliwość odizolowania się od współmieszkańców, ale w pakiecie otrzymamy przytulność niewielkich przestrzeni, więcej ścian, przy których możemy stawiać meble, wieszać obrazy, lustra i dekoracje oraz miejsce na szafy, których nigdy za wiele - Marta Sucholska, Dyrektor Kreatywna Westwing Polska

Wnętrza domów stały się prawdziwym centrum dowodzenia i muszą spełniać wiele funkcji: od pracy i relaksu, po miejskie ogrodnictwo, przyjmowanie przyjaciół, bezpieczną przestrzeń zabaw dla dzieci oraz miejsce do ćwiczeń i relaksu. Prawdopodobnie wielu z nas skorzysta z możliwości wprowadzania ruchomych przegród typu przesuwne drzwi, aranżowania wydzielonych aneksów, które w razie konieczności zapewnią prywatność. Z pewnością potrzeby klientów wywołają zmiany w projektowaniu mieszkań i domów, sprowadzające się do oferowania przestrzeni opartych przynajmniej w części na schemacie zamkniętych pomieszczeń.

5. Nowe pomieszczenia o nowym przeznaczeniu

Jako że coraz chętniej kupujemy przez Internet, w domu lub w budynku przydatna będzie przestrzeń, gdzie kurier może zostawić duże zakupy, paczki i listy, a my nie będziemy musieli od razu wnosić ich do domu.

Zakupy spożywcze wolimy robić rzadziej, dlatego kupujemy więcej. A domowe przetwory i kiszonki zaczęły przeżywać swój renesans. Powstał więc problem, gdzie przechowywać zapasy. Do łask wraca spiżarnia lub chociaż niewielka wnęka przy kuchni. Szukamy też pomysłowych rozwiązań na organizację szafek kuchennych, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą mamy do dyspozycji.

6. Biofilia, czyli powrót do natury

Rosnącą popularność biofilii, czyli potrzeby człowieka do utrzymania kontaktu ze światem natury obserwujemy już od jakiegoś czasu. W tym roku to zjawisko jeszcze bardziej przyspieszyło i zaczęło mieć wyraźne przełożenie na nasze domy. Bardziej niż w poprzednich latach zapragnęliśmy uprawiać mini ogródki warzywne i ziołowe, nawet na balkonach. We wnętrzach natomiast pojawiło się wiele nowych roślin, szczególnie tych o właściwościach oczyszczania powietrza.

Marta Suchodolska, Dyrektor Kreatywna Westwing, radzi, jak wprowadzić biofilic design do wnętrz

Co mają zrobić Ci, którzy kochają miasto i nie chcą z niego wyjeżdżać? Zaaranżować swój dom zgodnie z trendem biofilii.

Oto 5 prostych kroków:

  1. Kup rośliny doniczkowe (najlepiej XXL).
  2. Pokochaj drewniane meble, a nowoczesne plastikowe krzesła zmień na rattanowe.
  3. Postaw na tekstylia 100% cotton.
  4. Zastosuj paletę barw ziemi.
  5. Skompletuj zastawę i dekoracje z kamionki, terakoty, szkła.

Na pewno poczujesz się spokojniej w Twoim domu, ale także będziesz mieszkać trendy!

7. Czysty dom to zdrowy dom

Najbliższa przyszłość upowszechni z pewnością nowocześniejsze rozwiązania: odporne na drobnoustroje i łatwe w utrzymaniu czystości powierzchnie do kuchni i łazienek, rozwiązania pozwalające otwierać drzwi bez dotykania klamek, więcej systemów reagujących na głos zamiast na dotyk (np. w windach, bramach wjazdowych itp.), samoczynnie uruchamiające się toalety – ogólnie rzecz ujmując, inteligentny dom ma szansę stać się rozwiązaniem znacznie powszechniejszym niż do tej pory.

8. Potrzebujemy mniej, stawiamy na jakość

Okazuje się, że wcale nie potrzebujemy na co dzień dużo rzeczy, że możemy kupować mniej, sięgając po przedmioty w dobrym gatunku, z przyjaznych naturze materiałów i od lokalnych wytwórców. Dotyczy to zarówno ubrań, jak i rzeczy do domu. Wybieramy przedmioty i sprzęty jak najwyższej jakości, bo wiemy, że takie będą nam służyć dłużej, a to daje nam poczucie bezpieczeństwa. Bardziej interesuje nas też żywność z certyfikatami ekologicznymi i bio oraz produkcja lokalna – także własna!

Czy te trendy rozgoszczą się w naszych domach i zostaną z nami na dłużej? Dołącz do klubu Westwing, aby być zawsze na bieżąco z najnowszymi tendencjami ze świata wnętrz.

materiał prasowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.