W zależności od wybranego stylu kuchni mamy możliwość podkreślić jej design lub też go nadać poprzez ozdobne detale – jakimi mogą być chociażby frezowane krawędzie blatu. Szczególnie wdzięcznym materiałem do osiągania nietypowego wykończenia jest konglomerat kwarcytowy, oferowany na przykład przez Technistone. To materiał o stosunkowo niewielkiej wadze, który jednocześnie cechuje się wysoką wytrzymałością oraz elastycznością, która pozwala na łatwe nadanie kształtu, bez obaw o straty materiału. Dodatkowo, konglomerat kwarcowy jest barwiony w masie, co sprawia, że po przecięciu krawędzie wyglądają dokładnie tak samo jak wierzchnia warstwa. Warte zaznaczenia jest również, że pozwala on na bezspoinowe łączenie, dlatego nie należy się obawiać o estetykę krawędzi zdobionych, nawet w tak problematycznych miejscach jakimi są łączenia na szafkach narożnych. Co więcej, blaty wykonane z konglomeratu kwarcytowego najczęściej występują w dwóch grubościach – osiągając 2 lub 3 centymetry, co sprawia, że w zależności od wybranego wariantu oraz rodzaju wykończenia mamy możliwość uzyskać inny efekt wizualny.
SZLIFOWANA KRAWĘDŹ Z GÓRNĄ FREZĄ ORAZ SZLIFOWANA KRAWĘDŹ Z OBUSTRONNĄ FREZĄ
Są to jedne z podstawowych rodzajów wykończenia, które poprzez swoją prostotę zachwycą w niejednej kuchni. Ze względu na skromną formę można je wpasować w bardziej finezyjne projekty, które bazują na bogatej kolorystyce. Te opcje sprawdzą się świetnie także w nowoczesnych kuchniach, w których będą dominować surowe materiały i prosta bryła.
¼ ŁUKU O MNIEJSZYM PROMIENIU ORAZ ĆWIERĆWAŁEK
Są to dwa wykończenia na pozór wyglądające tak samo. Pierwszy z nich posiada jednak zdecydowanie mniejszy kąt zaokrąglenia. Oba rodzaje doskonale dopełnią aranżacje, w których królować będą elementy stylu loftowego. W tym przypadku warto pomyśleć również o zastosowaniu betonu architektonicznego, który uwypukli surowy wygląd konglomeratu.
ĆWIERĆWAŁEK OBUSTRONNY ORAZ PÓŁWAŁEK
To wykończenia o złagodzonych kształtach, dzięki czemu pozwolą na uzyskanie efektu przytulnego wnętrza. Warto o nich pomyśleć podczas projektowania wnętrza dla rodziny. W celu uzyskania oryginalnego efektu możemy przełamać te kształty popularnymi obecnie szafkami z oryginalnym frezowaniem w podłużne pasy. Ćwierćwałek i półwałek znajdą zastosowanie także we wnętrzach rustykalnych, ponieważ nie zakłócą efektu zbudowanego przez inne elementy.
SZLIFOWANA KRAWĘDŹ Z FAZĄ I POGRUBIENIEM DOKLEJONYM ORAZ SZLIFOWANA KRAWĘDŹ Z FAZĄ I POGRUBIENIEM Z FAZĄ DOKLEJONYM DO KRAWĘDZI
Te dwa typy kształtów są zdecydowanie najbardziej ozdobne i ze względu na nietypową formę mogą stanowić dominujący element dekoracyjny kuchni przy całkowicie gładkich frontach. Jednak ich bogaty rys nie zakłóci również stylistyki skandynawskiej, w której nie brakuje dodatków. W celu uzyskania zdobnego wykończenia konglomeratu wykorzystano dwie płyty, które zostały do siebie doklejone.
SZLIFOWANA KRAWĘDŹ Z FAZĄ PRZYKLEJONA NA SKOS 45°
Jest zdecydowanie najbardziej masywny, co sprawia, że odnajdzie się na przykład w stylu art deco, w którym nie brakuje ciężkich mebli, bogatej kolorystyki oraz wielu zdobnych dodatków.
materiał prasowy