Tajnik jesiennego cięcia to przeprowadzenie go w odpowiednich warunkach atmosferycznych i dobór właściwych narzędzi. Podczas pracy nie powinien padać deszcz, a temperatura nadal powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza. Sekatory i nożyce, których użyjemy muszą być przede wszystkim wygodne w obsłudze i ostre, co ułatwi nam pracę i ochroni rośliny przed uszkodzeniem czy chorobami.
WYGODNE CIĘCIE SUCHYCH I MARTWYCH GAŁĘZI
Jesienią przycina się przede wszystkim buki, topole, żołędzie i drzewa owocowe, w celu usunięcia martwych i chorych pędów. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą mieć nowe siły na wiosnę oraz większy dostęp do światła. Przycięcie zapobiegnie także inwazji grzybów, a rośliny będą lepiej pączkowały i dojrzewały na wiosnę. Niezastąpione do tego typu prac będą kowadłowe nożyce Gardena EnergyCut 750A, które nadadzą się do cięcia starszych gałęzi. Nożyce są lekkie, a miękkie komponenty wykorzystane do wykończenia rękojeści poprawiają komfort pracy. Ten sprzęt posiada także przekładnię, która 3-krotnie zwiększa siłę cięcia, co sprawia, że usuwanie nawet grubszych gałęzi nie wymaga wysiłku. Precyzyjnie szlifowane ostrza posiadają nieprzywierającą powłoką antyadhezyjna, która ogranicza tarcie i przyklejanie się do ostrzy ciętego materiału i soków z roślin. Do podcinania wyżej położonych gałęzi, np. orzecha włoskiego czy jabłoni przydadzą się teleskopowe nożyce StarCut 410 plus, które można płynnie regulować od 230 do 410 cm. Dzięki temu praca nawet z wysokimi drzewami nie będzie stanowiła problemu. Niezwykle lekka i smukła głowica tnąca umożliwia wygodne i precyzyjne cięcie nawet w pobliżu pnia, a kąt cięcia możemy regulować indywidualnie.
ŁATWE CIĘCIE W TRUDNODOSTĘPNYCH MIEJSCACH
Jesienią należy pamiętać także o różach i ich rabatach. W tym czasie podcina się szczególnie długie i uciążliwe pędy, a w przypadku gęsto posadzonych kwiatów skraca się je, by następnie móc zabezpieczyć przed zimą ziemią kompostową. Im ostrzejsze narzędzie ogrodnicze, tym wygodniejsza i szybsza praca. W przypadku gałązek i cienkich gałęzi możemy użyć sekatora ogrodowego B/S-XL od Gardeny. Dzięki oszlifowanym ostrzom, które nasuwają się na siebie w trakcie pracy, cięcie jest proste i precyzyjne. Sekator wyposażony jest w bezstopniową regulację rozwarcia rękojeści, która umożliwia indywidualne dopasowanie do mniejszych i większych dłoni. Przed zimą warto także pomyśleć o podcięciu drzewek porzeczki czy leszczyny. Do podcięcia ich gałęzi przydadzą się nożyce do gałęzi Gardena SlimCut. Posiadają one bardzo duży zasięg i zerowy kąt rozwarcia, przez co optymalnie nadają się do przycinania gęstych krzewów i zarośli oraz sięgają wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na rozwarcie standardowych nożyc do gałęzi. Nożyce wyróżnia także 2-stopniowa przekładnia, która dba o optymalną siłę cięcia. Uchwyt można łatwo dopasować do wzrostu, aby nie obciążać kręgosłupa.
JESIENNE FORMOWANIE ŻYWOPŁOTU
Każdy żywopłot należy przycinać regularnie, także na jesień. Dzięki temu rośliny stają się bardziej gęste, są wzmocnione przed zimą, a my zapobiegamy uschnięciu młodych pędów, które mogłyby nie poradzić sobie z niskimi temperaturami. Do podcięcia żywopłotu przydadzą się nożyce NatureCut. Ich ergonomiczne i zaokrąglone uchwyty ErgoTec sprawiają, że narzędzie dobrze leży w dłoni i zapewnia komfortową pracę. Ostrza nożyc posiadają falisty szlif, więc wydajnie przytniemy nawet duże powierzchnie. Cięty materiał pozostaje cały czas w obszarze roboczym nożyc i nie wyślizguje się.
materiał prasowy