Przemysł AGD rozwija się bardzo dynamicznie i wprowadza wiele innowacyjnych technologii. Dzięki temu dzisiejszy sprzęt jest inteligentny, cichy i pozwala na większe oszczędności czasu, prądu oraz wody. Skutkiem postępu w branży jest m.in fakt, że w pewnym momencie na unijnej etykiecie energetycznej zabrakło skali na najbardziej energooszczędne rozwiązania. Obecnie wszystkie sprzęty mają najwyższe z możliwych oznaczenia, czyli: A+, A++ czy A+++. Unia Europejska zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie. W związku z tym czeka nas powrót do czytelnej skali siedmiopunktowej oraz pojawi się kilka przydatnych nowości związanych z wyglądem i zawartością etykiet energetycznych. Dzięki temu będziemy mogli dokonywać w pełni świadomego wyboru produktu w oparciu o jasne kryteria techniczne i energetyczne.
– Etykiety energetyczne to jedno z głównych narzędzi UE w walce z ociepleniem klimatu. Dzięki niemu możemy mieć gwarancję, że dane urządzenia zostały zbadane w oparciu o te same, szczegółowe normy wydajności. Zyskujemy zatem pewność, że porównujemy „jabłka do jabłek” – tłumaczy Radosław Maj, APPLiA Producenci AGD.
Na nowych etykietach energetycznych produkty będą oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez „plusów”. W wyniku przeskalowania, urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F. Pamiętajmy, że zmianie ulega jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia. Te same modele będą tak samo wydajne, a na nowej etykiecie otrzymają jedynie zaktualizowaną niższą klasę energetyczną. Nie będzie to miało żadnego wpływu na wydajność energetyczną – ta będzie tak samo doskonała. Wybierając zatem wyroby z metką C, D lub E, mamy zagwarantowane znaczne oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska.
Nowe etykiety już od marca 2021 roku
Zmiany będą wprowadzane etapami. W pierwszym, od listopada br. producenci będą załączali nową etykietę do urządzenia – zabieg ten ma na celu zapewnienie, aby w momencie zamiany etykiety na nową, każdy sprzedawca mógł bardzo szybko zamienić etykiety. A już w marcu 2021 roku zobaczymy w sklepach nowe naklejki energetyczne na sprzęcie chłodniczym, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach.
– Oznacza to, że będziemy mogli znaleźć nową etykietę w opakowaniach zakupionych towarów. Jednak do marca 2021 r. to stara etykieta jest tą właściwą – dodaje Radosław Maj.
Nowe informacje na etykietach
Jakie nowości towarzyszą przeskalowaniu? Przede wszystkim nie w każdej kategorii będą modele w klasie A lub B. Ma to dać producentom impuls do dalszej innowacyjności. Zużycie energii nie zawsze będzie podawane w skali rocznej, ale np. na cykl prania. Na etykietach pojawią się kody QR, dzięki którym przy użyciu smartfona będziemy mogli sprawdzić interesujące nas szczegółowe parametry w bazie online. Na etykietach cechy danego urządzenia będą odzwierciedlać symbolicznie nowe piktogramy – np. obrazujące wydajność cyklu prania, pojemność, zużycie wody. Warto bliżej przyjrzeć im się przy wyborze danego modelu. Na charakterystycznej naklejce znajdzie się ponadto bardzo istotna informacja o klasie hałasu od A do D – szukamy przecież sprzętów, które są ciche i nie zakłócają pracy w trybie home office czy snu.
Ponadto przyglądając się etykietom energetycznym, możemy przekalkulować, w jakim czasie zakup produktu nam się zwróci. To dodatkowe kryterium przy wyborze sprzętu jest z pewnością pomocne i miarodajne, warto zatem mieć je na uwadze. Zawsze jest dobry moment na wymianę sprzętu na bardziej energooszczędny.
Więcej informacji o nowych etykietach energetycznych można znaleźć na: www.etykietaenergetyczna.pl
materiał prasowy