fot. materiał prasowy
Sezon remontowy zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas odpowiednio się przygotować. Wybraliśmy sprzęt, który przyda się pracownikom budowlanym, monterom, serwisantom, majsterkowiczom i użytkownikom domowym. Oto piątka uniwersalnych narzędzi i ich zastosowania.
Wkręcaj i odkręcaj z dużą mocą
Za pomocą jednego narzędzia wykonamy wiele różnych prac: wywiercimy otwory w ścianie i betonie, błyskawicznie skręcimy szafę, poodkręcamy śruby. Wielofunkcyjne wiertarko-wkrętarki to sprzęt uniwersalny, praktyczny i skuteczny. Z tego powodu cieszy się powodzeniem u profesjonalnych użytkowników i majsterkowiczów. Wersje udarowe pozwalają nie tylko na precyzyjne wiercenie i wkręcanie w drewnie i metalu, ale także w materiałach takich jak beton i cegła. – Do wymagających zadań w warsztacie lub na budowie zwykła wiertarko-wkrętarka czasami nie wystarcza. Potrzebna jest wersja udarowa. Modelem, który spełni nawet najbardziej wygórowane wymagania jest Scheppach BCCD70-20ProS – rekomenduje Jacek Sztorc, manager marki Scheppach w Lange Łukaszuk.
Zakres zastosowań tego urządzenia zwiększają nie tylko jego funkcje, lecz także wyposażenie. Optymalnie umiejscowiona dioda LED pozwala na wygodne doświetlenie obszaru roboczego. Jeszcze ważniejszy jest natomiast silnik bezszczotkowy, który zwiększa moc przy niskim zużyciu energii.
Posprzątaj na błysk
W wiosennych porządkach na pewno przyda się profesjonalny odkurzacz przemysłowo-budowlany do ciągłej i wymagającej pracy. Najlepiej sprawdzi się model z dużą mocą silnika i dobrymi parametrami ssącymi. Zyskujemy wtedy pewność, że odkurzacz sprawdzi się w wielu miejscach: na budowie, w halach, zakładach produkcyjnych, w profesjonalnych warsztatach (również tych przydomowych) i garażach. Uniwersalny sprzęt na pewno poradzi sobie z dużym zanieczyszczeniem. – Odkurzacze przemysłowe takie jak Starmix iPulse L-1635 Top są bardziej wydajne od standardowych. Co ważne, wyposażane są w użyteczne funkcje, które poszerzają zakres ich możliwości - podkreśla Radosław Koźba, manager marki Starmix w Lange Łukaszuk.
Wspomniane funkcje to m.in. sensor wyłączający urządzenie nadmiernie wypełnione wodą czy automatyczne oczyszczanie filtrów impulsami elektromagnetycznymi. – Dzięki Permanent Clean, czyli systemowi elektromagnetycznego, pulsacyjnego oczyszczania filtrów podczas pracy, odkurzacze iPulse gwarantują niezakłócone funkcjonowanie bez potrzeby przerywania – zapewnia ekspert Lange Łukaszuk. Co ważne, odkurzacz jest wyposażony w czujniki, które sprawiają, że automatyczne oczyszczanie włączy się tylko wtedy, gdy to konieczne.
Niezwykle przydatne są również innowacyjne rozwiązania techniczne, takie jak silnik typu bypass (dwa obiegi powietrza zapewniają podwójne, optymalne chłodzenie silnika), czy niski poziom emisji hałasu.
Przy wyborze weźmy pod uwagę wielkość powierzchni, na której będziemy pracowali. Siła zasysania jest najważniejszym parametrem przy wyborze odkurzacza przemysłowego.
Zdmuchnij, co niepotrzebne
Porządny odkurzacz będzie pomocny także przy wczesnowiosennych pracach w ogrodzie, kiedy każdy ogrodnik zaczyna od uporządkowania swojego królestwa po jesieni i zimie. Skoro szukamy urządzeń uniwersalnych, to sięgnijmy po dmuchawę z funkcją odkurzacza. Taki sprzęt, o mocy 40 V, produkuje np. marka Greenworks.
Dzięki niezawodnemu silnikowi, tempomatowi i zmiennej prędkości dmuchawa z łatwością radzi sobie nawet z wilgotnymi liśćmi. Zmiana między trybem dmuchawy a odkurzacza jest bardzo prosta. Urządzenie jest funkcjonalne i bardzo wygodne. Wyposażono je w 45-litrową torbę wraz z funkcją mulczowania.
Dmuchawa równie dobrze co liście czy trawę, pomoże posprzątać porozrzucane gałęzie. Ogrodnicy wykorzystują ją także do prac porządkowych wokół oczka wodnego i do sprzątania tarasów.
Przewieź ciężki ładunek
Kolejne urządzenie typu dwa w jednym, które z pewnością przyda się wiosną to wózek i taczka. Dzięki niemu przemeblowanie garażu lub przewożenie rzeczy po obejściu staje się znacznie łatwiejsze. Wybierzmy model, który nadaje się do przewożenia ciężkich przedmiotów – np. Wolfcraft TS 1000 o dużym udźwigu maksymalnym: w funkcji wózka to 150 kg, natomiast w funkcji taczki – 200 kg. Masywna podstawa umożliwia transport wysokich przedmiotów i bardzo masywnych ładunków nawet po schodach (regulowany kąt nachylenia dla zachowania stabilności ładunku w optymalnej pozycji w każdej sytuacji). Zmiana wózka w taczkę odbywa się jednym płynnym ruchem. Jest idealny do transportowania np. masywnych mebli ogrodowych i drewna na opał.
Kombinuj i obcinaj
Na koniec coś, czego zabraknąć nie może w żadnej skrzynce z narzędziami: kombinerki, które we wszechstronności nie mają sobie równych. Można kupić je w zestawie z obcinarkami bocznymi, bo ta para bardzo dobrze się uzupełnia. Taki zestaw oferuje np. firma NWS. Można znaleźć różne rozmiary. Oczywiście jest opcja kupienia ich osobno.
I tak, jak zastosowanie kombinerek jest oczywiste, tak obcinarek już nie. Wykorzystywane są przede wszystkim przez monterów i serwisantów do przecinania kabli, drutów, przewodów elektrycznych, metalowych opasek itp. Obcinarki powinny znaleźć się w każdym warsztacie majsterkowicza. Boczne obcinarki charakteryzują się ostrymi krawędziami umieszczonymi równolegle do ich uchwytów, dlatego dobrze radzą sobie z obróbką metalowych elementów, szczególnie gdy ich ostrza wykonane są ze stali węglowej.
Z powyższą piątką narzędzi wykonamy naprawdę dużo prac. Uniwersalne przybory są niezbędnikiem każdego załoganta ekipy remontowej lub budowlanej, a w wielu sytuacjach równie mocno przydają się hobbystom.
Materiał prasowy