Nowości na rynku

Higiena jest coraz ważniejsza w domu. Sprawdź, jak utrzymać wnętrza w idealnej czystości

Dbałość o częste mycie rąk, utrzymywanie dystansu społecznego i noszenie maseczek są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Na znaczeniu zyskała także świadomość higieny w domu. Jak wynika z reprezentatywnego badania przeprowadzonego w Niemczech i we Włoszech przez markę Vileda, w obecnej sytuacji higiena stała się ważniejsza niż rok temu i jest głównym powodem, dla którego sprzątamy. Według ankiety, szczególnie dokładnie czyścimy toalety, łazienki i kuchnie. Poznaj przydatne wskazówki ekspertów Viledy i sprawdź, jak utrzymać higieniczną czystość w swoim domu.

REKLAMA

Toaleta, łazienka i kuchnia – te pomieszczenia postaw na pierwszym miejscu w porządkach

Ankieta ekspertów Viledy została przeprowadzona we Włoszech i w Niemczech, ale można wnioskować, że priorytety czyszczenia mogą być podobne w każdym kraju w Europie. Najbardziej wrażliwe obszary w sprzątaniu w gospodarstwach domowych to czyszczenie toalet i powierzchni w łazience i kuchni. Badanie Viledy wykazało, że respondenci wskazali czyszczenie podłóg i szklanych powierzchni i luster, które stanowią również potencjalne pożywki dla zarazków i bakterii, jako znacznie mniej ważne. Dlaczego? – Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że największą pożywką dla bakterii i zarazków nie jest toaleta. Zwykle jest to zlew kuchenny lub odpływ – mówi dr Julia von Grote-Pastré, kierownik ds. Rozwoju ściereczek, gąbek i rękawiczek w Freudenberg Rozwiązania dla domu i sprzątania (FHCS) i ekspert marki Vileda. Jednak prawie 30 procent uważa, że ​​higieniczne czyszczenie zlewu kuchennego jest ważne. Natomiast tylko około jedna czwarta ankietowanych przywiązuje szczególną wagę do higienicznego czyszczenia klamek i drzwi. – Czyszczenie klamki przy każdym otwarciu drzwi jest bardziej czasochłonne niż regularne mycie rąk. Tym bardziej ważne jest, aby umyć ręce przed dotknięciem czegokolwiek, gdy wejdziesz do środka – mówi von Grote-Pastré. Dlatego podczas porządków, koniecznie weź pod uwagę te wskazówki.

Mikrofibrą usuniesz 99% bakterii bez użycia detergentów[1]

Pięćdziesiąt razy cieńsze niż ludzki włos, ważące mniej niż gram, z wgłębieniami zwanymi naczyniami włosowatymi, które pochłaniają brud i wilgoć: to właśnie wnętrze mikrofibry. Zastanawiasz się, jak ściereczka z mikrofibry jest w stanie usunąć nawet najmniejsze cząsteczki i bakterie, które kryją się w małych pęknięciach na powierzchniach takich jak szkło? Sekret tkwi w niezliczonych, drobnych włóknach, z których się składa. A dzięki przestrzeniom między mikrowłóknami, czyszczenie za pomocą ściereczek z mikrofibry pozostawia również lśniące i suche powierzchnie. To odróżnia produkty z mikrofibry od standardowych tkanin czyszczących: na przykład włókno bawełniane pęcznieje w wodzie. Natomiast efekt kapilarny ściereczki z mikrofibry oznacza, że ​​jest ona zdolna do wchłaniania wody do przestrzeni między włóknami, co ułatwia spłukiwanie i suszenie. A ponieważ szybko wysycha, mniej bakterii i patogenów może się zakorzenić. Dlatego idealnie sprawdzi się podczas twoich codziennych porządków. Ściereczkami z mikrofibry usuniesz 99% bakterii najczęściej występujących w naszych domach i to przy użyciu samej (ciepłej) wody[2]. – Za pomocą ściereczki z mikrofibry można usuwać tłuszcz i brud, a także bakterie bez konieczności dodawania jakichkolwiek środków czyszczących - potwierdza dr Julia Grote-Pastré, szef działu projektowania ściereczek, gąbek i rękawic we Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS).

Jak prawidłowo używać ściereczek z mikrofibry? Wypróbuj „koncepcję czterech kolorów”

Ściereczki z mikrofibry od Viledy nie tylko utrzymują w czystości gospodarstwa domowe, ale są również używane w szpitalach, dla których eksperci marki Vileda zalecają tzw. „Koncepcję czterech kolorów”. To kodowanie kolorami gwarantuje, że personel sprzątający używa różnych ściereczek i wkładów mopa, wybierając spośród czterech różnych kolorów ściereczek, w zależności od obszaru, nad którym pracuje. Celem jest ograniczenie w jak największym stopniu rozprzestrzeniania zanieczyszczeń, bakterii, wirusów i patogenów w budynku. Czerwone szmatki są używane do toalet i pisuarów, a żółte do innych urządzeń sanitarnych, takich jak lustra lub płytki ścienne. Niebieskie ściereczki czyszczą stoły i półki w pokojach pacjentów lub biurach, podczas gdy zielone są używane w salach operacyjnych. Grote-Pastré wyjaśnia, w jaki sposób można zastosować kodowanie kolorami, aby zapewnić lepszą higienę we własnym domu. – Ściereczki z mikrofibry Vileda występują w różnych kolorach. Zalecamy przypisanie określonego koloru do konkretnego pomieszczenia w domu, takiego jak niebieski do łazienki lub pomarańczowy do kuchni. Nasze tkaniny są trwałe i można je prać w  temperaturze 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że ​​wszelkie cząsteczki brudu i bakterie, które zbierają włókna, można całkowicie usunąć, pozostawiając tkaninę gotową do następnego użycia. Ważne jest, by ściereczka wyschła po użyciu, aby zapobiec rozwojowi bakterii, które rozwijają się w wilgotnym otoczeniu. Jedną z innowacji firmy Vileda jest uniwersalna ściereczka z mikrofibry „Actifibre”, której specjalna powłoka lepiej wchłania wodę i może usuwać brud, a nawet zaschnięte plamy. Powłoka PVA (alkohol poliwinylowy) zwiększa zdolność absorpcji cieczy. W rezultacie nie jest konieczne dalsze wycieranie po przetarciu na mokro, ponieważ tkanina pozostawia jedynie warstwę bardzo drobnych kropli, które szybko schną bez żadnych smug.

Stosuj rękawice – chronią przed wirusami i bakteriami

Jeśli chodzi o sprzątanie domu, najlepszym wyborem są rękawiczki wielokrotnego użytku.

Rękawiczki wielokrotnego użytku doskonale nadają się do wiosennych porządków. Zalecamy, aby kolory były przypisywane do różnych pomieszczeń, takich jak kuchnia lub łazienka – mówi ekspert od czyszczenia dr Julia Grote-Pastré z Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS). – Rękawiczki mają długie mankiety, które zapobiegają przedostawaniu się wody. Mają także bawełnianą podszewkę, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się. Rękawiczki wielokrotnego użytku chronią ręce przed detergentami używanymi do szorowania lub płukania i są dostępne w wersji lateksowej i bez lateksu. Zewnętrzną stronę rękawic należy spłukać wodą po użyciu i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli woda dostanie się do środka, można je wysuszyć, odwracając na lewą stronę – dodaje.

Czyszcząc miejsca, takie jak toalety lub usuwając zakaźne zanieczyszczenia, stosuj rękawiczki jednorazowe – są lepszym wyborem. Oprócz ochrony przed wirusami i bakteriami są cieńsze, mają lepsze czucie powierzchni i są można je wyrzucić natychmiast po użyciu. – Te rodzaje rękawic są również odpowiednie do krótkotrwałego użytkowania w celu ochrony przed wirusami lub bakteriami podczas zakupów w supermarkecie, gdzie trzeba dotknąć uchwytu na koszyku lub innych powierzchniach – mówi Grote-Pastré.

[1] Udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez niezależny, akredytowany instytut badań mikrobiologicznych i immunologicznych. Test przeprowadzony przez BMA-Labor GbR na bakteriach Escherichia coli i Staphylococcus aureus występujących w domu.

1 Udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez niezależny, akredytowany instytut badań mikrobiologicznych i immunologicznych. Test przeprowadzony przez BMA-Labor GbR na bakteriach Escherichia coli i Staphylococcus aureus występujących w domu.

materiał prasowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Higiena jest coraz ważniejsza w domu. Sprawdź, jak utrzymać wnętrza w idealnej czystości"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.