Cechy prawidłowej wentylacji
Prawidłowa wentylacja mechaniczna w bloku powinna przede wszystkim tworzyć przyjemny mikroklimat i dobrą jakość powietrza w całym mieszkaniu. W dodatku ważna jest regulowana wydajność, czyli możliwość zwiększania i wymiany powietrza według zapotrzebowania. To wpływa na zapobieganie powstawaniu szkód, jakie wywołuje nadmierna wilgoć w mieszkaniu, jak choćby pleść. Ważną cechą jest także redukcja hałasu oraz zmniejszone zapotrzebowanie na energię cieplną. Dobra wentylacja nie powoduje też przeciągów i usuwa poza pomieszczenia dwutlenek węgla, parę wodną oraz zapachy i dym tytoniowy.
Wentylacja grawitacyjna
To powszechnie stosowany rodzaj wentylacji w Polsce. Różnice w temperaturze i grawitacja powodują ruch powietrza. Oczywiście skuteczność tego rodzaju wentylacji zależy od różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Im większa różnica, tym działa lepiej system wentylacji naturalnej. W praktyce oznacza to, że ten rodzaj wentylacji jest najskuteczniejszy w zimie, najsłabszy latem. Jednak w nowych domach, gdzie są zainstalowane nieprzepuszczalne okna, które same w sobie stanowią doskonałą izolację, ten rodzaj wentylacji się nie sprawdzi. W nowym budownictwie występuje tendencja do utrzymywania nadmiernej wilgotności i niedostatecznej wymiany powietrza. Jej intensywność zależy również od wiatru oraz od wysokości kanałów wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna
Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest wentylacja mechaniczna, którą uzyskasz dzięki specjalnym urządzeniom. Są nimi m.in. wentylatory czy centrale. Wydajność sprzętu zwykle jest regulowana w zależności od czynników zewnętrznych. Największym plusem tego rozwiązania jest możliwość kontroli prędkości strumienia powietrza wywiewanego i nawiewanego. Dodatkowo możliwa jest manualna kontrola temperatury oraz wilgotności powietrza.
Taki system można rozbudować o rekuperator, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z usuwanego z pomieszczenia powietrza. W ten sposób można odzyskać nawet połowę traconego ciepła. W dodatku wymiennik ciepła zmniejszy koszty ogrzewania. Wentylacja mechaniczna umożliwia także zainstalowanie odpowiednich filtrów, które oczyszczają wpuszczane do domu powietrze ze smogu i innych zanieczyszczeń. Wentylacja mechaniczna zapewnia całkowitą niezależność od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że nie musisz otwierać okien czy montować nawiewników, aby świeże powietrze było dostarczane do pomieszczeń.

Jak poprawić wentylację w pomieszczeniach?
Pamiętaj o czyszczeniu kratek wentylacyjnych. To najbardziej prozaiczne i darmowe rozwiązanie, ale jest bardzo ważne. Potrafi poprawić ciąg nawet o 60% - powietrze bez żadnej przeszkody przedostaje się do kanału wentylacyjnego. Można pokusić się również o zastosowanie wentylacji hybrydowej, czyli wentylacji grawitacyjnej ze wspomaganiem. Są to nasady kominowe montowane na szczycie komina. Stabilizują one ciąg w kominie, podobnie jak obrotowe okapy kominowe.
Innym rozwiązaniem są nawiewniki okienne, które sprawdzą się idealnie w budynkach ocieplonych styropianem. Montuje się je poprzez wydrążenie otworu w istniejącej ramie z tworzywa sztucznego i zamontowanie u jego wylotów „kieszeni”. To przez nie świeże powietrze może swobodnie napływać z zewnątrz do środka pomieszczenia. Następnie może być dalej usuwane przez system wentylacji grawitacyjnej (kanały wentylacyjne, przewody kominowe).

Dobre urządzenia potrafią odzyskać nawet 95% utraconego ciepła. W domach, gdzie są zainstalowane rekuperatory, można oszczędzić nawet 15 tys. złotych. Dodatkowo takie powietrze jest od razu filtrowane.
Wentylacja – dlaczego warto?
Wentylacja to istotny element każdego mieszkania i domu. Wpływa na to, jak się czują w pomieszczeniach domownicy. Odpowiednia wentylacja zapewnia prawidłową wymianę powietrza. Sprawna wentylacja mechaniczna to z kolei oszczędność na ogrzewaniu, co przynosi realną ulgą dla domowego budżetu.
Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź nowe mieszkania w Wieliczce, w których zadbano o prawidłową wentylację pomieszczeń.