Okiem eksperta

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu - na co zwrócić uwagę?

Prawidłowa wentylacja wpływa na tworzenie mikroklimatu w domu, a odpowiednia jakość powietrza sprzyja dobremu zdrowiu i samopoczuciu. Systemy wentylacji odpowiadają za wymianę powietrza oraz odprowadzanie przykrych zapachów z kanalizacji. Aby system dobrze działał, musi spełniać kilka warunków. Jaka powinna być wentylacja w mieszkaniu?

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu - na co zwrócić uwagę?
fot. materiały partnera
REKLAMA

Cechy prawidłowej wentylacji

Prawidłowa wentylacja mechaniczna w bloku powinna przede wszystkim tworzyć przyjemny mikroklimat i dobrą jakość powietrza w całym mieszkaniu. W dodatku ważna jest regulowana wydajność, czyli możliwość zwiększania i wymiany powietrza według zapotrzebowania. To wpływa na zapobieganie powstawaniu szkód, jakie wywołuje nadmierna wilgoć w mieszkaniu, jak choćby pleść. Ważną cechą jest także redukcja hałasu oraz zmniejszone zapotrzebowanie na energię cieplną. Dobra wentylacja nie powoduje też przeciągów i usuwa poza pomieszczenia dwutlenek węgla, parę wodną oraz zapachy i dym tytoniowy.

Wentylacja grawitacyjna

To powszechnie stosowany rodzaj wentylacji w Polsce. Różnice w temperaturze i grawitacja powodują ruch powietrza. Oczywiście skuteczność tego rodzaju wentylacji zależy od różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Im większa różnica, tym działa lepiej system wentylacji naturalnej. W praktyce oznacza to, że ten rodzaj wentylacji jest najskuteczniejszy w zimie, najsłabszy latem. Jednak w nowych domach, gdzie są zainstalowane nieprzepuszczalne okna, które same w sobie stanowią doskonałą izolację, ten rodzaj wentylacji się nie sprawdzi. W nowym budownictwie występuje tendencja do utrzymywania nadmiernej wilgotności i niedostatecznej wymiany powietrza. Jej intensywność zależy również od wiatru oraz od wysokości kanałów wentylacyjnych.

fot. materiały partnera

Wentylacja mechaniczna

Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest wentylacja mechaniczna, którą uzyskasz dzięki specjalnym urządzeniom. Są nimi m.in. wentylatory czy centrale. Wydajność sprzętu zwykle jest regulowana w zależności od czynników zewnętrznych. Największym plusem tego rozwiązania jest możliwość kontroli prędkości strumienia powietrza wywiewanego i nawiewanego. Dodatkowo możliwa jest manualna kontrola temperatury oraz wilgotności powietrza.

Taki system można rozbudować o rekuperator, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z usuwanego z pomieszczenia powietrza. W ten sposób można odzyskać nawet połowę traconego ciepła. W dodatku wymiennik ciepła zmniejszy koszty ogrzewania. Wentylacja mechaniczna umożliwia także zainstalowanie odpowiednich filtrów, które oczyszczają wpuszczane do domu powietrze ze smogu i innych zanieczyszczeń. Wentylacja mechaniczna zapewnia całkowitą niezależność od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że nie musisz otwierać okien czy montować nawiewników, aby świeże powietrze było dostarczane do pomieszczeń.

fot. materiały partnera

Jak poprawić wentylację w pomieszczeniach?

Pamiętaj o czyszczeniu kratek wentylacyjnych. To najbardziej prozaiczne i darmowe rozwiązanie, ale jest bardzo ważne. Potrafi poprawić ciąg nawet o 60% - powietrze bez żadnej przeszkody przedostaje się do kanału wentylacyjnego. Można pokusić się również o zastosowanie wentylacji hybrydowej, czyli wentylacji grawitacyjnej ze wspomaganiem. Są to nasady kominowe montowane na szczycie komina. Stabilizują one ciąg w kominie, podobnie jak obrotowe okapy kominowe.

Innym rozwiązaniem są nawiewniki okienne, które sprawdzą się idealnie w budynkach ocieplonych styropianem. Montuje się je poprzez wydrążenie otworu w istniejącej ramie z tworzywa sztucznego i zamontowanie u jego wylotów „kieszeni”. To przez nie świeże powietrze może swobodnie napływać z zewnątrz do środka pomieszczenia. Następnie może być dalej usuwane przez system wentylacji grawitacyjnej (kanały wentylacyjne, przewody kominowe).

fot. materiały partnera

Dobre urządzenia potrafią odzyskać nawet 95% utraconego ciepła. W domach, gdzie są zainstalowane rekuperatory, można oszczędzić nawet 15 tys. złotych. Dodatkowo takie powietrze jest od razu filtrowane.

Wentylacja – dlaczego warto?

Wentylacja to istotny element każdego mieszkania i domu. Wpływa na to, jak się czują w pomieszczeniach domownicy. Odpowiednia wentylacja zapewnia prawidłową wymianę powietrza. Sprawna wentylacja mechaniczna to z kolei oszczędność na ogrzewaniu, co przynosi realną ulgą dla domowego budżetu.

Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź nowe mieszkania w Wieliczce, w których zadbano o prawidłową wentylację pomieszczeń.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu - na co zwrócić uwagę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.