fot. 123RF/PICSEL
Ryby, choć zdrowe i smaczne, mają jedną "wadę" - nieprzyjemnie pachną, na surowo, jak i w trakcie obróbki termicznej. Nieważne, czy chodzi o marnującego się śledzia, smażone paluszki rybne, pieczonego łososia czy karpia w galarecie. Zapach rybiego mięsa długo unosi się w powietrzu, utrzymuje się w piekarniku (i aromatyzuje przy tym inne wypieki), przenika deski do krojenia, noże oraz naczynia. Podpowiadamy, jak szybko pozbyć się tej nieprzyjemnej woni.
Jak usunąć zapach ryby?
1. Nieprzyjemny zapach, który pojawia się przy smażeniu ryby, będzie o wiele mniej dotkliwy, jeśli w czasie smażenia oprócz mięsa położysz na patelni plastry surowego ziemniaka.
2. W pozbyciu się nieprzyjemnej woni po smażeniu pomaga również... masło orzechowe. Wystarczy na tej samej patelni, podgrzać łyżkę lub dwie tego specjału.
3. Po przyrządzeniu rybnego dania odświeżysz powietrze w mieszkaniu, zagotowując trzy szklanki wody z dodatkiem dwóch łyżek octu i garścią aromatycznych przypraw: goździków, gałki muszkatołowej czy cynamonu. Roztwór podgrzewamy bez przykrywki, ok. 10 minut.
4. Właściwość pochłaniania brzydkich zapachów ma również… solanka. Do pomieszczenia, w którym roznosi się uciążliwy swąd wstaw miskę wody z rozpuszczoną w niej solą (proporcja: 7 łyżek przyprawy na 1 litr wody).
5. Z brzydkimi zapachami poradzi sobie również jałowiec. Garść owoców wysyp na rozgrzaną patelnię (ew. na płytę rozgrzanego piekarnika) i upraży je. Pod wpływem temperatury wydzielają one intensywną, balsamiczną woń, która neutralizuje przykre aromaty.
6. Podobnie wykorzystać można skórkę cytrynową. Cytryna to uniwersalny środek do odświeżania powietrza – pochłania ona nieprzyjemny swąd, jednocześnie roztaczając orzeźwiający, cytrusowy zapach.
7. Patelnię po smażeniu ryby można wyczyścić fusami z herbaty – dzięki temu niemiła woń nie zepsuje innej przygotowywanej na patelni potrawy.
8. Aromat pieczonej ryby usuniesz z piekarnika używając aromatu waniliowego. Wystarczy natrzeć nim blachy i metalowe części, a następnie włączyć urządzenie na niską temperaturę. Poza tym wnętrze urządzenia warto przetrzeć ściereczką zwilżoną w roztworze sody oczyszczonej i wody.
9. Deski do krojenia i noże po zwykłym myciu dobrze jest natrzeć jeszcze połówką cytryny dla zneutralizowania nieprzyjemnej woni. Jeśli to nie pomoże, można zanurzyć je na kilka chwil w roztworze wody i wody utlenionej lub solanki.
10. Aby zniwelować zapach samej surowej ryby, przed przygotowaniem należy natrzeć ją cytryną i natką pietruszki.
O tym, czy w domu lub mieszkaniu panuje domowa, przyjemna atmosfera decydują nie tylko wybrane przez nas dekoracje. Niebagatelną rolę odgrywa także unoszący się w powietrzu zapach. Jeśli chcesz mieć pewność, że twój dom będzie pięknie pachniał, a wolałbyś nie zdawać się tylko na dostępne w sklepach odświeżacze powietrza, kliknij tutaj i przeczytaj ten artykuł. Poznasz pięć niezawodnych, a do tego naturalnych sposobów na to, aby w domu pięknie pachniało.
Deccoria.pl