Poradniki

Skuteczne sposoby na pozbycie się muszek owocówek

Muszki owocówki to jedne z najbardziej uciążliwych owadów, które występują w naszych domach. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie przechowujemy owoce. Jak się pozbyć irytujących małych stworzeń z kuchni? Jest kilka sposobów!

REKLAMA

Fot.123RF.com

Muszka owocówka to niewielki owad, którego receptory węchowe umieszczone są na czółkach. Żywi się produktami fermentacji, jakie zachodzą w owocach. Już z kilkunastu metrów jest w stanie wyczuć zapach etanolu i octanu etylu, które powstają wskutek fermentacji. Muszki owocówki rozmnażają się bardzo szybko. Samica jednorazowo jest w stanie złożyć ok. 50 - 60 jaj, które już po 12 godzinach przeistaczają się w larwy, a przez kolejne cztery dni w dorosłe osobniki.

Stadium poczwarki trwa od 3 do 11 dni, w zależności od temperatury. Cały rozwój kończy się po ok. 8-14 dniach. Dorosłe owady potrafią żyć około dwóch tygodni.

Gdzie muszki owocówki składają jaja? Czy muszki owocówki są szkodliwe?

Owocówki żerują głównie na owocach. Szczególnie przepadają za gnijącymi okazami, chociaż jaja składają w tych, które dopiero dojrzewają. Pożywienie odnajdują dzięki zapachowi – woń etanolu (wydziela się podczas fermentacji) potrafią wyczuć z kilkunastu metrów. Kiedy owad już zacznie żerowanie, przyczynia się do szybszego psucia owoców. Może roznosić również szkodliwe bakterie i wirusy.

Skuteczne sposoby na pozbycie się muszek owocówek:

- Ocet jabłkowy i płyn do naczyń - Wlej do miseczki łyżkę octu jabłkowego i łyżkę płynu do mycia naczyń. Taki roztwór zwabi te owady i unieruchomi.

- Słoik z kawałkami owoców - Wrzuć do słoika niewielkie kawałki owoców. Słoik zawiń w folię i zrób w niej otwory. Muszki wlecą do środka i już stamtąd nie wyjdą.

- Lep na muchy - Tego typu lep można kupić w sklepie. Należy go przykleić w niedalekim sąsiedztwie miejsca, w którym przechowujemy owoce. Możemy także wykonać go samodzielnie.  Wystarczy kawałek papieru technicznego. Należy zrobić w nim dziurę, przewlec przez nią sznurek i nasączyć w słodkim roztworze - miodu lub syropu klonowego. Czekamy aż wyschnie, a następnie zawieszamy go w miejscu, w którym owadów jest najwięcej.

- Odkurzacz - Muszki owocówki należą do wolno latających owadów, zatem bez problemu wciągniemy je do rury odkurzacza. Metoda sprawdza się w sytuacji, w której gromada muszek skupiona jest w jednym miejscu.

Autor:Tomek Lach

Zapobiegaj!

W myśl zasady, która mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zadbajmy o swoją kuchnię. Utrzymujmy w czystości blaty i zlew. Systematycznie wyrzucajmy śmieci. Dokładnie zakręcajmy wszystkie butelki ze słodkimi napojami. I przede wszystkim: Trzymajmy owoce w lodówce, lub obok miski z owocami umieśćmy liście mięty. Muszki nie tolerują jej zapachu.

Muszki owocowe, zwane też potocznie owocówkami wbrew pozorom nie biorą się znikąd. Ich larwy i jajeczka przynosimy do domu na owocach i warzywach. Dorosłe owady z kolei zwabiamy intensywnymi zapachem, które wydobywają się przez otwarte okno. Jeżeli zauważymy, że w naszej kuchni pojawiło się już kilka tych stworzeń - reagujmy od razu. Najlepiej uciec się do naturalnych metod, ponieważ chemiczne, pomimo, że skuteczne to wciąż pozostają niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Pułapka na muszki owocówki

Jeśli mamy problem z kilkoma muszkami, warto wypróbować octową pułapkę. Do pustego kubeczka po jogurcie wlewamy ocet winny lub jabłkowy (a jeśli nie mamy, to np. resztkę wina czy świeże drożdże) i dodajemy do niego niedużą ilość płynu do mycia naczyń. Całość szczelnie przykrywamy naprężoną folią spożywcza, która przymocowujemy np. gumkami recepturkami. Jej powierzchnię nakłuwamy w kilku miejscach widelcem i odstawiamy w pobliżu występowania muszek. Wabione octowym zapachem muszki powpadają przez otwory do kubeczka, jednak nie będą w stanie się już z niego wydostać. Pułapkę, która działa na podobnej zasadzie, znajdziecie w każdym sklepie ogrodniczym i z artykułami do domu.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Skuteczne sposoby na pozbycie się muszek owocówek"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.