Porady domowe

Jak pozbyć się kamienia z ekspresu do kawy? Wyjaśniamy

Jeżeli posiadasz w domu ekspres do kawy, z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że należy go od czasu do czasu gruntownie wyczyścić i usunąć kamień. Odkamienianie ekspresu do kawy nie jest skomplikowanym zadaniem i z całą pewnością świetnie sobie z nim poradzisz. Jak można dokonać tego krok po kroku, we własnym domu?

Jak pozbyć się kamienia z ekspresu do kawy? Wyjaśniamy
fot. 123RF/PICSEL

Kiedy trzeba wykonać odkamienienie?

Nowoczesne ekspresy same informują o konieczności pozbycia się kamienia. Jeżeli jednak nie posiadasz w swoim urządzeniu takiej funkcji, najkorzystniej będzie odkamieniać ekspres co 200, maksymalnie 300 porcji przygotowanej kawy z urządzenia. Rzecz jasna, nie musisz od razu spisywać na kartce każdej wypitej kawy – lepiej oszacować, ile kawy pijesz codziennie. Wówczas na pewno będziesz wiedział, kiedy zabrać się za odkamienianie ekspresu przelewowego.

Musisz pamiętać, że odkamienianie ekspresu do kawy jest niezwykle istotnym procesem. Kamień wpływa bowiem na pracę ekspresu, a także na finalny smak przygotowywanej kawy. Im więcej kamienia się nagromadzi, tym mniej wydajny będzie ekspres. Mało tego, zabrudzone urządzenie pobierze znacznie więcej wody i zacznie „buczeć”. Dodatkowo tworzące się zatory mogą sprawić, iż parzenie kawy będzie wolniejsze. Sprawdź także ten artykuł o ekspresie do kawy na kapsułki.

Prawidłowe odkamienianie krok po kroku

 1. Wyjmij pojemnik na wodę, przepłucz go, wlej do środka wodę i wrzuć preparat odkamieniający – jaki odkamieniacz do ekspresu wybrać? O tym nieco później.
 2. Pamiętaj, żeby wlać tyle wody, ile wskazuje instrukcja konkretnego środka do odkamieniania.
 3. Poczekaj, aż preparat całkowicie się rozpuści. Następnie włóż pojemnik do ekspresu i po prostu go… uruchom.

Kolejne kroki zależeć będą od tego, jaki ekspres posiadasz. Urządzenie posiada automatyczne odkamienianie? Po prostu włącz program i zaczekaj, aż ekspres zakończy pracować. Ekspres nie posiada tej funkcji? Trzeba będzie zastosować inną metodę.

 1. Wypuść wodę z urządzenia – to znaczy przygotuj jedną kawę bez… kawy.
 2. Pozwól środkowi odkamieniającemu zrobić „swoje”, czekając co najmniej kwadrans.
 3. Zaparz kolejną „kawę” i odczekaj minimum 10 minut. Później zrób trzecią, skracając czas oczekiwania tym razem do 5 minut.
 4. Powtarzaj czynność aż do momentu, gdy pojemnik będzie całkowicie pusty.
 5. Wyłącz ekspres, wyjmij pojemnik na wodę, przepłucz go, nalej do środka wody i zrób dwa kubki w celu przepłukania systemu.

Jaki odkamieniacz wybrać?

Każdy producent ekspresu sugeruje inne środki czyszczące. Najlepiej zawsze będzie stosować te, które wskazane zostały w instrukcji urządzenia. Dosłownie wszystkie ekspresy do kawy są bowiem nastawione na przyjmowanie określonych środków – inaczej funkcjonuje ekspres do kawy Krups, a jeszcze inaczej urządzenie marki Philips. Pamiętaj, że odwapnianie ekspresu przelewowego nie może odbywać się przy użyciu środków do tego nieprzeznaczonych! W przeciwnym przypadku możesz zniszczyć nie tylko smak kawy, ale i całe urządzenie. Na rynku można znaleźć odkamieniacze w postaci:

a) tabletek – służą do rozpuszczania w wodzie, skutecznie usuwając zaległy kamień.

b) płynów – to jedna z ciekawszych propozycji, która okazuje się skutecznym i ekologicznym rozwiązaniem. Formuła płynów jest bowiem przyjazna środowisku i świetnie radzi sobie z kamieniem.

c) proszku – stosowany równie często, co pozostałe dwa środki.

A może ocet lub soda?

Alternatywnym środkiem do odkamieniania może być zwyczajny ocet. Wystarczy zrobić następujące kroki:

 1. Przeczyść filtr oraz pojemnik do kawy. Następnie przepłucz pojemnik w chłodnej wodzie.
 2. Wymieszaj ocet i wodę w proporcjach 1:2.
 3. Wlej roztwór do pojemnika, włącz ekspres i zaparz „kawę”.
 4. Odczekaj ok. 15 minut, zostawiając roztwór przez ten czas w ekspresie.
 5. Odkamienianie octem niemal dobiegło końca! Wystarczy wylać roztwór i przepłukać pojemnik. Później wlej do niego wodę i znowu zaparz „kawę”. Powtarzaj czynność kilka razy, za każdym razem pozostawiając roztwór na ok. 15 min po zagotowaniu.
 6. Ostatni krok to dokładne umycie pojemnika oraz filtra w ciepłej wodzie z mydłem.

Odkamienianie sodą wygląda nieco inaczej:

 1. Napełnij zbiornik roztworem zawierającym 1 l wody oraz 1/4 szklanki oczyszczonej sody. Musisz upewnić się, że soda rozpuściła się całkowicie!
 2. Uruchom ekspres do kawy, następnie wyczyść pojemnik z filtrem. Postaraj się wyszorować pojemnik roztworem, jaki powstał z połączenia wody i sody. Wykorzystaj do tego małą szczoteczkę, np. do zębów.
 3. Wypłucz urządzenie pod ciepłą wodą. I już, odkamienianie sodą gotowe! Pamiętaj, że odwapnianie ekspresu do kawy sodą najlepiej jest przeprowadzać co 21 dni.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.