Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Który proszek pierze najlepiej? #UOKiKtestuje – proszki do prania białych tkanin

Proszki do prania należą do grupy najczęściej kupowanych detergentów w Polsce. Wybór jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najskuteczniejszy proszek do białych ubrań? Sprawę postanowił zbadać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Testom poddano 10 proszków do białych tkanin: sprawdzono skuteczność usuwania plam oraz wpływ detergentu na kurczliwość i trwałość materiałów po praniu. Jakie są rezultaty badania? 

Który proszek pierze najlepiej? #UOKiKtestuje – proszki do prania białych tkanin
fot. 123RF/PICSEL

Prawie 200 testów, ponad 5 tys. wyników – UOKiK sprawdził jakość proszków do prania białych tkanin. Jak 10 popularnych marek poradziło sobie z usuwaniem plam? Sprawdź na uokik.gov.pl lub przeczytaj poniżej.

Pracownicy laboratorium UOKiK sprawdzili skuteczność usuwania plam, wpływ proszków na trwałość włókien tkanin. Zweryfikowano również czy obietnice producentów dot. masy proszku są zgodne z rzeczywistością.

uokkik Kliknij, by powiększyć

Porównanie efektywności poszczególnych detergentów było możliwe dzięki obliczeniu kosztu jednego prania przy użyciu danego produktu. To kolejne badanie z cyklu #UOKiKtestuje. Poprzednio badaniom poddano m.in. proszki do kolorowych tkanin oraz płyny do mycia naczyń. Wyniki badań znaleźć można na stronie urzędu. 

 "Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Kontynuujemy testowanie różnych produktów codziennego użytku i prezentujemy wyniki badania jakości 10 proszków do prania białych tkanin" - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wybrano proszki? #UOKiK testuje: który proszek pierze najlepiej?

Badaniom poddano 10 proszków wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki kupowano w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od grudnia 2020 roku do lutego 2021 roku. Proszki przeszły w sumie 197 testów, podczas których uzyskano 5 392 wyniki cząstkowe.

uokkik Kliknij, by powiększyć

#UOKiK testuje: Jak sprawdzano proszki do prania? Który proszek do prania jest najskuteczniejszy 

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń takich jak herbata, podkład w płynie (make-up), lody czekoladowe czy sos spaghetti.

Quiz zielona interia

Badania zdolności usuwania plam, wytrzymałości tkanin i ewentualnej zmiany jej rozmiaru (kurczenia się) po praniu i suszeniu były przeprowadzone w takich samych monitorowanych warunkach. Proszki były dozowane zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dla każdego cyklu prania proces przebiegał w taki sam sposób.

REKLAMA

Ranking jakości: Który proszek jest najlepszy? 

Badania urzędu wykazały, że skuteczność usuwania plam, zależy przede wszystkim od typu zabrudzenia. Liderem rankingu został proszek Domol Vollwaschmittel (marka własna Rossman, najlepiej usunął 5 z 15 rodzajów plam - najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Dobrą skutecznością wykazały się również proszki Formil Active (marka własna Lidl) oraz Tandil Classic (marka własna Aldi). Różnice między poszczególnymi produktami były widoczne przy spieraniu plam z lodów czekoladowych, deserów owocowych dla dzieci, gliny oraz smalcu. 

uokkik Kliknij, by powiększyć

Co ciekawe proszki poddane testom nie wpłynęły w żaden sposób na trwałość materiałów. Ich odporność na rwanie po praniu była porównywalna do stanu przed. Podobne rezultaty uzyskano w przypadku kurczenia się tkanin. Testowane detergenty nie wpływają na zmniejszanie się pranej odzieży. Na ewentualne zmiany kształtu wypływać może sam proces prania wodnego. Wyroby z włókien naturalnych, takich jak bawełna czy len, mają większą skłonność do kurczenia się pod wpływem wody i temperatury w procesie prania, niż wyroby z włókien syntetycznych.

Według cytowanego raportu deklaracje producentów co do masy netto proszków okazały się prawdziwe i nie stwierdzono żadnych nieścisłości. Najtańszym detergentem okazał się proszek Ultra - koszt proszku na jedno pranie wyniósł prawie 36 groszy. 

uokkik Kliknij, by powiększyć

Porady dla konsumentów

"Wybierając proszek, warto przyjrzeć się informacjom podanym na opakowaniu a przy praniu stosować się do pewnych reguł, aby podtrzymywać trwałość i atrakcyjny wygląd ubrań czy innych tkanin, ale też chronić środowisko. Nasi specjaliści przygotowali garść porad, które pomogą konsumentom nie tylko wybrać proszek do bieli, ale również cieszyć się z dłuższego użytkowania posiadanych rzeczy oraz niższego kosztu wykonania prania. To ważne aspekty służące tak budżetowi domowemu, jak i środowisku naturalnemu" – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Pranie w pigułce. Co oznaczają symbole na metkach? na INTERIA.TV.

Warto zapamiętać:

1. Do prania białych ubrań, używajmy proszków przeznaczonych tylko do tego koloru. Zawierają one składniki na bazie tlenu, które odpowiadają za utrzymanie tej barwy. Użyte do czyszczenia kolorowych tkanin, mogą spowodować ich blaknięcie. 

2. Prane ubrania dokładnie posegregujmy wg. koloru - nie tylko na jasne i ciemne. Białych rzeczy nie należy prać z odzieżą pastelową lub kremową.

3. W przypadku starych i zaschniętych plam, przed czyszczeniem w pralce warto namoczyć tkaniny lub przeprać je ręcznie.

źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17359

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.