Spis treści:
Jak często trzeba czyścić komin?
Czyszczenie komina powinno być wykonane regularnie, przynajmniej cztery razy w roku. Jest to obowiązek, który nałożony jest na właścicieli domów jednorodzinnych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Poza tym raz do roku powinna zostać przeprowadzona kontrola przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości do 500 zł.
Warto jednak zaznaczyć, że czyszczenie komina jest niezbędne nie tylko ze względu na obowiązujące prawo. Czynność ta wpływa na efektywną pracę urządzenia grzewczego. Gromadząca się sadza i smoła powodują obniżenie wydajności komina. Zanieczyszczenia te tworzą kamień kominkowy, a jego obecność utrudnia swobodny przepływ spalin. To z kolei powoduje większe zużycia paliwa i generuje dodatkowe koszty. Poza tym obecność sadzy i smoły może prowadzić do uszkodzeń strukturalnych komina (takich jak korozja czy pęknięcia), stwarza zagrożenie emisji czadu, a nawet samoistnego wzniesienia pożaru. Dlatego regularne czyszczenie komina jest bardzo ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo.
Jak wyczyścić komin od dołu bez wychodzenia na dach? Fot.Marek Zajdler/East News
Czyszczenie komina od dołu, bez wychodzenia na dach
Aby wyczyścić komin, można skorzystać z usług wysokokwalifikowanego kominiarza, który dysponuje niezbędnymi narzędziami do tego. Można jednak zaoszczędzić i wykonać tę czynność samodzielnie. Wcale nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do czyszczenia komina. Potrzebna jest przede wszystkim specjalna szczotka kominiarska, która musi być o kilka centymetrów szersza niż czyszczony przewód. Będziemy potrzebować też żeliwnej kuli do czyszczenia komina, a także kilkunastometrowej stalowej linki, na której będziemy mogli zawiesić szczotkę. Następnie wejdź na dach, zanieś tam potrzebne narzędzia, a następnie przystąp do czyszczenia komina.
Masz lęk wysokości? Okazuje się, że czyszczenie przewodów nie zawsze wymaga wychodzenia na dach. Można to zrobić od dołu. Do tego celu warto wyposażyć się w wycior do komina lub zestaw do czyszczenia przewodu kominowego od dołu na wiertarkę. Elastyczne trzonki, które są mocowane do wiertarki, są zakończone obracającą się szczotką. Poddane wysokim obrotom jej włosie zeskrobią wszelkie osady, dzięki czemu usuniesz nawet najbardziej uporczywe zanieczyszczenia. Wystarczy włączyć wiertarkę i przystąpić do czyszczenia przewodu kominowego, poruszając obracającą się szczotką w górę i w dół. Po zakończeniu pracy usuń sadzę za pomocą łopatki. Dzięki temu wyczyścić komin od dołu bez wychodzenia na dach.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak samodzielnie wyczyścić komin? Poznaj 4 sposoby na wyczyszczenie komina
Zakaz palenia w kominkach. Czy mogą odmówić ci montażu kominka?
Przegląd kominiarski. Nie przypilnujesz kominiarza, możesz zapłacić karę