Spis treści:
- Po co czyścić grzejnik panelowy?
- Jak często czyścić grzejnik panelowy?
- Czyszczenie grzejnika panelowego. Od czego zacząć?
- Czym czyścić grzejnik panelowy?
- Najczęstsze błędy przy czyszczeniu grzejnika panelowego
Pozbycie się brudu z zewnętrznej części grzejnika nie jest problemem. Gorzej jest w momencie, w którym chcemy wyczyścić cały kaloryfer. W jaki sposób możemy pozbyć się brudu z grzejnika panelowego? Jak często powinno się go czyścić? Sprawdźmy sposoby usuwania kurzu i bakterii z grzejnika panelowego.
Po co czyścić grzejnik panelowy?
Wyczyszczenie grzejnika panelowego nie należy do łatwych czynności. Z tego powodu duża część osób przeciera go wyłącznie z zewnętrznej strony. Nie myślimy o tym, że niesie to ze sobą pewne problemy. Pozostały na grzejniku kurz może być ogromnym problemem, zwłaszcza dla alergików. Dodatkowo przy włączonym ogrzewaniu cały brud unosi się do góry. Powoduje to przenoszenie się kurzu po całym mieszkaniu.
Kolejnym problemem przy nieczyszczonym grzejniku jest specyficzny zapach. Przy włączonym ogrzewaniu, szczególnie na początku sezonu możemy wyczuć woń lekkiej spalenizny. Wszystko przez podgrzanie osiadłego kurzu. Może on również utrudniać działanie kaloryfera.
Jak często czyścić grzejnik panelowy?
Dużo osób uważa, że najważniejsze jest czyszczenie grzejnika przed i zaraz po sezonie grzewczym. W przypadku alergików sprzątanie grzejnika panelowego powinno mieć miejsce częściej.
Jeśli zdecydujemy się czyścić grzejnik w trakcie sezonu, nie ma z tym żadnego problemu. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, żeby był on wyłączony. Za porządki zabierajmy się, dopiero kiedy kaloryfer będzie już chłodny.
Brudny grzejnik panelowy może roznosić po całym mieszkaniu kurz i bakterie. Fot.123R.com
Czyszczenie grzejnika panelowego. Od czego zacząć?
Grzejnik panelowy jest trudniejszy do wyczyszczenia niż grzejnik żeliwny. Do tego konieczne jest pozbycie się górnej obudowy, zwanej grillem. Zwykle jest ona połączona ze ściankami bocznymi, które są przymocowane do grzejnika zaślepkami. Pozwala to na demontaż bez wykorzystania dodatkowych narzędzi.
Po odczepieniu zaślepek należy pociągnąć boczne panele do góry. Powinny one wtedy się odblokować i być gotowe do zdjęcia. W zależności od typu grzejnika panelowego zdarza się, że ścianka boczna nie będzie możliwa do zdjęcia. Powodem będzie zamontowanie z tej strony zaworów lub rury do odprowadzania wody.
Czym czyścić grzejnik panelowy?
Na początku dobrze jest skorzystać z odkurzacza. Nie pozwoli on dokładnie wyczyścić grzejnika, lecz ułatwi pozbycie się kurzu ze skrajnych elementów. Aby wyczyścić głębsze części kaloryfera, przyda się nam specjalna szczotka do grzejników. Jeśli jej nie mamy, skorzystać możemy ze szczotki do butelki.
Kiedy już uporaliśmy się z trudno dostępnym miejscami, wystarczyć z zewnątrz przetrzeć grzejnik mokrą szmatką. Następnie wycieramy wszystko do sucha, by spowolnić osiadanie kurzu.
Przeczytaj również: Najlepsze grzejniki do pompy ciepła. Wszystko o grzejnikach niskotemperaturowych
Najczęstsze błędy przy czyszczeniu grzejnika panelowego
Często błędem przy czyszczeniu grzejnika panelowego jest robienie tego w biegu. Jest to zadanie, które wymaga od nas odrobiny cierpliwości, aby odnieść sukces. Inne rozwiązania nieść mogą ze sobą problemy. Wśród przykładów warto podać czyszczenie grzejnika suszarką do włosów. Nie pozbędzie się ona całego zalegającego kurzu. Do tego, jeśli źle się przygotujemy, wydmuchany kurz może osiąść w innych miejscach naszego mieszkania.
W ostatnim czasie w social mediach pojawił się nowy sposób na szybkie czyszczenie grzejnika. Wiele osób uważa go jednak za nieskuteczny. Polega on na przelaniu roztworu z wody i proszku do prania po wszystkich częściach grzejnika. Sposób ten jednak może nie zadziałać. Woda bez odpowiedniego ciśnienia nie wypłucze nam wszystkich brudów. Dodatkowo proszek do prania może osiąść na grzejniku, co przy podgrzaniu doprowadzi do jego wdychania. Nie jest to dobre dla naszego zdrowia.
Przeczytaj również: Ustawienie termostatu grzejnikowego. Robisz te błędy i tracisz pieniądze?