Spis treści:
Przegląd kominiarski a protokół CEEB
Zgodnie z zapowiedzią Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego 18 września 2023 r. zostaną uruchomione wszystkie funkcjonalności w CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tak poważna zmiana oznacza prawdziwą rewolucję cyfrową nie tylko dla zarządców i właścicieli domów, ale także dla kominiarzy. Otrzymali oni narzędzie pracy, które ma usprawnić realizację przeglądów kominowych, co z kolei będzie skutkowało poprawą jakości powietrza w naszym kraju. W momencie wdrożenia pełnej wersji CEEB kominiarze będą wystawiać elektroniczny protokół, który zgodnie z prawem stanie się jedyną ważną formą potwierdzenia wykonania przeglądu przewodu kominowego. Dostępny po kontroli w systemie e-protokół całkowicie zastąpi dokument papierowy.
Musimy mieć na względzie, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może w każdej chwili sprawdzić, czy przeprowadziliśmy kontrolę kominiarską. Jeżeli po przeglądzie CEEB okaże się, że nie widnieje w nim e-protokół z terminowo zrealizowanego przeglądu, grozi nam kara finansowa. Mandat za niedopełnienie tego obowiązku wynosi do 500 zł. Ukarani mogą zostać właściciele i zarządcy nieruchomości. Jak uniknąć tej sytuacji? Podczas przeglądu zapytajmy kominiarza o e-protokół. Od razu po kontroli sprawdźmy, czy na naszym koncie w systemie CEEB znajduje się elektroniczny dokument. W każdej chwili będziemy mogli go pobrać lub do niego zajrzeć.
Przeczytaj również: Ważne zmiany dla mieszkańców bloku. Trzeba szybko złożyć wniosek
Jak często trzeba robić przegląd kominiarski?
Zgodnie z art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane na właścicielach i zarządcach budynków ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych. W świetle przepisów powinny być one realizowane co najmniej raz do roku. Na to, jak często trzeba robić przegląd kominiarski, ma wpływ również rodzaj wykorzystywanego opału. W przypadku nieruchomości opalanych węglem, drewnem oraz paliwami stałymi przegląd przewodów kominowych wykonujemy raz w roku, a ich czyszczenie trzy do czterech razy w roku. Natomiast właściciele lub zarządcy budynków ogrzewanych paliwem ciekłym (gazem bądź olejem) muszą przeprowadzić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych dwa razy w roku.
Źródło: deccoria.pl, gunb.gov.pl
Przeczytaj również:
Ceny drewna opałowego we wrześniu 2023. Czy to ostatni moment, by tanio kupić drewno na zimę?
Czego nie wolno trzymać na klatce schodowej? Za zagracanie sypią się wysokie kary
Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.