Artykuły

Przegląd kominiarski. Nie przypilnujesz kominiarza, możesz zapłacić karę

Od 18 września br. kominiarz po wykonaniu przeglądu przewodów kominowych nie zostawi już w naszych rękach tradycyjnego dokumentu na papierze. Jedyną ważną formą potwierdzenia czynności będzie protokół elektroniczny, który kominiarz będzie miał zamieścić w CEEB. Co się stanie, jeśli tego nie zrobi? Mandat otrzyma właściciel bądź zarządca budynku. Jak wysoka jest kara finansowa za brak e-protokołu w CEEB? Jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Odpowiadamy.

Przegląd kominiarski. Nie przypilnujesz kominiarza, możesz zapłacić karę
Kominiarz po przeglądzie komina wystawi wyłącznie elektroniczny protokół w CEEB. Fot. CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Przegląd kominiarski a protokół CEEB

Zgodnie z zapowiedzią Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego 18 września 2023 r. zostaną uruchomione wszystkie funkcjonalności w CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tak poważna zmiana oznacza prawdziwą rewolucję cyfrową nie tylko dla zarządców i właścicieli domów, ale także dla kominiarzy. Otrzymali oni narzędzie pracy, które ma usprawnić realizację przeglądów kominowych, co z kolei będzie skutkowało poprawą jakości powietrza w naszym kraju. W momencie wdrożenia pełnej wersji CEEB kominiarze będą wystawiać elektroniczny protokół, który zgodnie z prawem stanie się jedyną ważną formą potwierdzenia wykonania przeglądu przewodu kominowego. Dostępny po kontroli w systemie e-protokół całkowicie zastąpi dokument papierowy.

Musimy mieć na względzie, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może w każdej chwili sprawdzić, czy przeprowadziliśmy kontrolę kominiarską. Jeżeli po przeglądzie CEEB okaże się, że nie widnieje w nim e-protokół z terminowo zrealizowanego przeglądu, grozi nam kara finansowa. Mandat za niedopełnienie tego obowiązku wynosi do 500 zł. Ukarani mogą zostać właściciele i zarządcy nieruchomości. Jak uniknąć tej sytuacji? Podczas przeglądu zapytajmy kominiarza o e-protokół. Od razu po kontroli sprawdźmy, czy na naszym koncie w systemie CEEB znajduje się elektroniczny dokument. W każdej chwili będziemy mogli go pobrać lub do niego zajrzeć.

Przeczytaj również: Ważne zmiany dla mieszkańców bloku. Trzeba szybko złożyć wniosek

Jak często trzeba robić przegląd kominiarski?

Zgodnie z art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane na właścicielach i zarządcach budynków ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych. W świetle przepisów powinny być one realizowane co najmniej raz do roku. Na to, jak często trzeba robić przegląd kominiarski, ma wpływ również rodzaj wykorzystywanego opału. W przypadku nieruchomości opalanych węglem, drewnem oraz paliwami stałymi przegląd przewodów kominowych wykonujemy raz w roku, a ich czyszczenie trzy do czterech razy w roku. Natomiast właściciele lub zarządcy budynków ogrzewanych paliwem ciekłym (gazem bądź olejem) muszą przeprowadzić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych dwa razy w roku.

Źródło: deccoria.pl, gunb.gov.pl

Przeczytaj również:

Ceny drewna opałowego we wrześniu 2023. Czy to ostatni moment, by tanio kupić drewno na zimę?

Czego nie wolno trzymać na klatce schodowej? Za zagracanie sypią się wysokie kary

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

kikimat

Treść ww. interpretacji wprowadza w błąd!!!!! Odsyłam na stronę GUNBu! Kontrolę okresową stanu technicznego przewodów kominowych wykonuje się raz w roku, w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych - dwa razy (do końca maja i listopada). Natomiast czyszczenie przewodów kominowych dymowych lub spalinowych zależy od rodzaju opału - to reguluje rozporządzenie. Konieczność czyszczenia nie ma wpływu na częstotliwość przeprowadzania tzw. przeglądów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

adamis

Wiem, że takie są przepisy, ale nie znam przypadku kogoś kto robi przegląd kominiarski, mając ogrzewanie gazowe, dwa razy w roku. Nawet raz na 10 lat nikt tego nie robi. Bo i po co?Instaluję kotłownie gazowe od 24 lat i jeszcze nie spotkałem takiego przypadku. Dlaczego? Bo to wyjątkowo głupi i absurdalny przepis. Co niby kominiarz miałby sprawdzić w przewodzie spalinowym ze stali nierdzewnej??? Czy jest drożny? Wolne żarty. Jeśli nie jest drożny, to kocioł gazowy nie odpali. Jeśli wpadł tam martwy ptak, co się zdarza, to i tak jest on w kotle, w komorze spalania. Kominiarz nie ma uprawnień ani wiedzy i narzędzi, żeby otwierać kocioł gazowy. Twórcy tego przepisu wykazali się po prostu głupotą. Tym bardziej widoczną, że komin kotła węglowego który rzeczywiscie może się zapchać sadzą, wymaga przeglądu raz w roku, a komin kotła gazowego, gdzie możliwość zatkania jest praktycznie zerowa, wymaga przeglądu dwa razy w roku. Rzeczywiste zagrożenie w przypadku komina przy kotle węglowym jest spore. Może dojść do zapalenia sadzy, wybuchu w kominie i do cofania się spalin. Jakie zagrożenie stwarza normalnie eksploatowany komin kotła gazowego? Żadne. Co najwyżej, po latach eksploatacji może dojść do degradacji uszczelki silikonowej w dolnym odcinku komina, ale skutkuje to jedynie niegroźnym dla użytkownika kapaniem kondensatu do wnętrza a kotła lub ściany komina. Oczywiście powoduje to pewne skutki typu zawilgocenie tam, gdzie go nie powinno być, ale nie zagraża to w żadnym stopniu zdrowiu i życiu użytkownika. Taki problem zauważy każdy, i nie potrzeba do tego kominiarza. I na pewno nie będzie go usuwał kominiarz, bo oni mają lewe ręce do wszelkich prac tego typu. Ciekawe ile lat upłynie, zanim ktoś zmieni ten durny przepis na zgodny w wiedza techniczną i zdrowym rozsądkiem.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przegląd kominiarski. Nie przypilnujesz kominiarza, możesz zapłacić karę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.