Spis treści:
- Awaria w wynajmowanym mieszkaniu
- Naprawa usterek w wynajmowanym mieszkaniu – kto musi za nią zapłacić?
Awaria w wynajmowanym mieszkaniu
Według obowiązujących przepisów właściciel nieruchomości jest zobowiązany do przekazania najmującemu lokalu w stanie zdatnym do zamieszkania. Oznacza to, że musi on zagwarantować sprawność wszystkich wewnętrznych instalacji – gazowej, elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Do jego obowiązków należy również naprawa lub wymiana pieców grzewczych czy centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, o ile do awarii nie doszło z winy lokatora. Możemy przez to rozumieć, że właściciel mieszkania ponosi odpowiedzialność za awarie spowodowane defektami konstrukcyjnymi oraz przyczynami losowymi, nie zaś zaniedbaniami ze strony najemcy. Musi on na własny koszt usunąć usterki, które uniemożliwiają użytkowanie lokalu.
Przeczytaj również: Fuszerki remontowe. Co i jak sprawdzić, zanim zapłacisz fachowcom. Jak dostać odszkodowanie?
Co jednak w sytuacji, gdy awaria w wynajmowanym mieszkaniu była skutkiem niewłaściwego użytkowania instalacji lub elementów wyposażenia technicznego przez najemcę? Zgodnie z przepisami odpowiedzialność za tego typu usterki ponosi lokator. Podobnie będzie w przypadku, gdy zniszczenia będą konsekwencją zwykłego, codziennego użytkowania danej rzeczy. Najemca jest obciążony obowiązkiem konserwacji i napraw wyposażenia mieszkania. Działania te mają na celu utrzymanie lokalu we właściwym stanie technicznym.
Naprawa usterek w wynajmowanym mieszkaniu – kto musi za nią zapłacić?
W świetle obowiązujących przepisów właściciel mieszkania musi zagwarantować, że udostępniona nieruchomość będzie zdatna do użytku przez cały okres najmu. Jeżeli doszło do samoistnej awarii instalacji lub wyposażenia lokalu, do której nie przyczynił się najemca, właściciel zostanie obciążony kosztami naprawy. Jeśli natomiast doszło do celowego uszkodzenia lub było ono skutkiem niewłaściwego użytkowania przedmiotu przez najemcę, to lokator musi zapłacić za usunięcie usterki. Aby uniknąć nieporozumień w tym zakresie, w umowie najmu warto precyzyjnie określić zakres odpowiedzialności obu stron.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kto powinien remontować mieszkanie – wynajmujący czy lokator? Co wolno, a czego nie?
Ważne zmiany dla mieszkańców bloku. Trzeba szybko złożyć wniosek
Nie trzeba jechać daleko. Te niezwykłe miasta są w Polsce! na INTERIA.TV.