Spis treści:
Kontrola abonamentu RTV – zasady
Każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, jest zobowiązany do płacenia abonamentu RTV, choć istnieją wyjątki od tej zasady. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych i innych podmiotów. Taki obowiązek wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych. Od 2023 roku stawki uległy zmianie. Obecnie miesięczna opłata za używanie radioodbiornika to 8,70 zł. Z kolei za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny miesięcznie trzeba zapłacić 27,30 zł.
Poczta Polska została zobligowana do sprawdzania, czy Polacy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne, a także czy płacą za nie abonament RTV. Wbrew powszechnej opinii, kontrole nie przeprowadzają listonosze, a tylko pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, którzy posiadają do tego stosowne uprawnienia. Jeśli jednak kontroler stwierdzi obecność niezarejestrowanego odbiornika, należy spodziewać się kary w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej.
Obowiązek płacenia abonamentu RTV ma każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Fot.123RF.com
Czy można uniknąć kontroli abonamentu RTV?
Należy przede wszystkim pamiętać, że pracownik przeprowadzający kontrolę abonamentu RTV powinien okazać upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie. Powinien też mieć przy sobie legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego musi też okazać swój dowód osobisty.
Czy musimy wpuścić kontrolera do naszego domu? Okazuje się, że nie ma takiego obowiązku, jest to bowiem jedynie rekomendacja urzędu. Nie ma przepisów, które mogłyby zmusić nas pod groźbą kary do puszczenia kontrolera. Ponadto nie ponosimy z tego tytułu żadnych konsekwencji. Gorzej jest, jeśli wpuścimy kontrolera i okaże się, że mamy niezarejestrowany odbiornik.
Czy da się uniknąć wizyty kontrolera? W świetle prawa kontrola abonamentu RTV może odbyć się jedynie za naszą zgodą. Kluczowy jest jeden warunek – należy po prostu grzecznie odmówić wpuszczenia pracownika Poczty Polskiej do mieszkania w chwili, gdy ten zapuka do naszych drzwi. To oznacza, że mamy prawo kulturalnie nie wyrazić zgody na wejście kontrolera do naszego domostwa. Chyba że pracownik prowadzający kontrolę abonamentu RTV ma nakaz sądu lub prokuratury – wtedy nie możemy tak postąpić.
Przeczytaj również:
Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego? Sprawdź, zanim zaczną się kontrole
Dopłata do dodatku elektrycznego 2023. Wypłata pieniędzy już niebawem, ale nie wszyscy dostaną
Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.