Artykuły

Dopłata do dodatku elektrycznego 2023. Wypłata pieniędzy już niebawem, ale nie wszyscy dostaną

Zbliża się termin wypłaty dodatku elektrycznego 2023. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wnioskodawcy, którzy starają się o dopłatę do prądu, dostaną pieniądze. Z czego to wynika? Sprawdź, czy możesz liczyć na wypłatę dodatku elektrycznego.

Dopłata do dodatku elektrycznego 2023. Wypłata pieniędzy już niebawem, ale nie wszyscy dostaną
Termin na wypłatę dodatku elektrycznego 2023 mija 31 marca. Fot.123RF/Bartlomiej Magierowski/East News
REKLAMA

Spis treści:

Dodatek elektryczny 2023 – co to jest i komu się należy?

Dodatek elektryczny to jeden z elementów Tarczy Solidarnościowej. To rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania (w tym wykorzystują pompy ciepła). Warunkiem otrzymania dofinansowania jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Warto zaznaczyć, że właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę, nie dostaną dodatku elektrycznego. Zgodnie z przepisami, dofinansowanie do prądu będzie przysługiwało jednemu wnioskodawcy mieszkającemu pod jednym adresem. Wyjątek stanowią sytuacje, w których pod jednym adresem zamieszkuje kilka gospodarstw domowych wykorzystujących różne lub współdzielone źródła ogrzewania.      

Dodatek elektryczny 2023 będzie wypłacany jednorazowo. Jego wysokość zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego. Dodatek elektryczny wynosi:

  • 1000 zł – dla gospodarstw domowych, których roczne zużycie prądu nie przekroczyło 5 tys. kWh;

  • 1500 zł – dla gospodarstw domowych, których roczne zużycie prądu wyniosło powyżej 5 tys. kWh.

dodatek elektryczny 2023 Wysokość dodatku elektrycznego 2023 będzie zależna od wysokości zużycia energii. Fot.Marek Bazak/East News

Wniosek o dodatek elektryczny 2023

Przypominamy, że wnioski o dodatek elektryczny można było składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Wnioski złożone po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia. Wydrukowany i wypełniony formularz można było dostarczyć osobiście do urzędu gminy (zgodnie z miejscem zamieszkania osoby ubiegającej się o dodatek) lub wysłać za pośrednictwem poczty. Wnioski można było wysłać również za pośrednictwem portalu e-PUAP.  

Przeczytaj również: Dodatek osłonowy 2023. Czy będzie w tym roku, komu się należy, ile wynosi? [PORADNIK]

Kiedy wypłata dodatku elektrycznego 2023?

Gmina ma czas na wypłatę pieniędzy w ramach dodatku elektrycznego do 31 marca 2023 roku. Kwota zostanie przelana bezpośrednio na konto wnioskodawcy lub będzie można ją odebrać w kasie urzędu gminy. Szacuje się, że z dodatku elektrycznego skorzysta około 800 tys. gospodarstw domowych. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył około 1 mld zł.  

Pojawiają się jednak informacje, że wypłaty dodatku elektrycznego mogą się opóźnić. Wynika to z tego, że jeszcze nie wszystkie gminy dostały środki z resortu klimatu na wypłaty świadczeń.  

Dlaczego nie wszyscy dostaną dodatek elektryczny?  

Niestety, nie wszyscy dostaną pieniądze w ramach dodatku elektrycznego. Okazuje się, że 24 lutego 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło bardziej szczegółowe wytyczne w sprawie przyznawania świadczenia. Zawęziło krąg osób, które mogą ubiegać się o dofinansowanie do prądu.

Zgodnie z przyjętymi wytycznymi cześć wnioskujących nie będzie mogła liczyć na przyznanie dodatku elektrycznego, gdyż nie jest stroną umowy z dostawcą energii elektrycznej. To oznacza, że wniosek powinien był złożyć odbiorca, czyli ta osoba, która podpisała umowę z dostawcą energii. Dokument złożony przez inną osobę (np. właściciela mieszkania lub domu) będzie rozpatrzony negatywnie.     

Przeczytaj również: Dopłaty do gazu 2023. Można już złożyć wniosek. Komu należy się dopłata do ogrzewania gazem?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dopłata do dodatku elektrycznego 2023. Wypłata pieniędzy już niebawem, ale nie wszyscy dostaną"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.