Artykuły

Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego? Sprawdź, zanim zaczną się kontrole

Zgodnie z nowymi przepisami właściciele zarówno nowych, jak i starszych domów i mieszkań będą musieli posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Są jednak pewne wyjątki, w których taki certyfikat nie będzie wymagany. Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego? Wyjaśniamy.

Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego? Sprawdź, zanim zaczną się kontrole
Już wkrótce właściciele zarówno nowych, jak i starszych domów i mieszkań będą musieli posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest świadectwo energetyczne?

28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.

Kto musi posiadać świadectwo energetyczne? Dokument ten jest wymagany od 2009 roku dla właścicieli nowych nieruchomości. Świadectwo sporządzane jest na etapie projektowania budynku. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązek posiadania certyfikatu będzie dotyczył nie tylko budynków wybudowanych po roku 2009, ale również tych wybudowanych wcześniej.

Przeczytaj również: Świadectwo energetyczne mieszkania. Kto musi mieć, ile kosztuje, co grozi za jego brak?

Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego?

Właściciele nieruchomości będą musieli pamiętać o nowym obowiązku podczas sprzedaży i najmu mieszkania lub domu. W przypadku jego braku notariusz będzie miał obowiązek poinformowania o karze grzywny, która może wynieść nawet kilka razy więcej niż koszt takiego audytu. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej to obowiązek także w przypadku przeprowadzenia termomodernizacji budynku.

Kogo nie dotyczy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego? Zgodnie z nowymi zasadami dokument ten nie jest wymagany w sytuacji, gdy właściciel lub zarządca budynku wykorzystuje go na własny użytek. Oznacza to, że nie trzeba sporządzać świadectwa energetycznego, gdy nie mamy w bliskiej perspektywie sprzedaży domu lub mieszkania.

świadectwo energetyczne Świadectwo energetyczne wymagane jest dla wynajmowanego lub sprzedawanego lokalu mieszkalnego. Fot.123RF.com

Dla jakich budynków świadectwo energetyczne nie jest wymagane?

Trzeba wiedzieć, że sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej nie jest wymagane jeszcze w kilku innych przypadkach, które dotyczą grup budynków:

  • podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;

  • używanych jako miejsce kultu i do działalności religijnej;

  • przemysłowych oraz gospodarczych niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;

  • mieszkalnych, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;

  • wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw;

  • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/mkw/rok.

Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Czas ten zostanie skrócony, jeśli na skutek prac budowlano–instalacyjnych ulegnie zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub jego części (np. termomodernizacja).

Świadectwa energetyczne mogą wystawiać jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami z zakresu budownictwa. Aby uzyskać odpowiedni dokument, należy zgłosić się do osoby oferującej usługi sporządzenia świadectw energetycznych. Pełną listę specjalistów uprawnionych do wystawiania takich dokumentów można znaleźć w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.

Przeczytaj również: Dopłata do dodatku elektrycznego 2023. Wypłata pieniędzy już niebawem, ale nie wszyscy dostaną

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego? Sprawdź, zanim zaczną się kontrole"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.