Porady ogrodnicze

Nawożenie borówki amerykańskiej na wiosnę. Jak i czym nawozić borówkę?

Ziemia w polskich ogrodach bardzo rzadko naturalnie spełnia wymagania borówki amerykańskiej, dlatego konieczne jest jej nawożenie. Odpowiednio dobrane preparaty i regularność to klucz do obfitych letnich zbiorów. Kiedy i jak nawozić ziemię pod borówkę amerykańską? Jakie domowe sposoby można do tego wykorzystać? Sprawdź, to już najwyższy czas! 

Nawożenie borówki amerykańskiej na wiosnę. Jak i czym nawozić borówkę?
Jak nawozić borówkę amerykańską? Jaka gleba sprzyja obfitemu owocowaniu? Wyjaśniamy. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Najlepsza gleba dla borówki amerykańskiej

Ziemia pod borówką powinna być żyzna i kwaśna. Większość gleb w Polsce nie spełnia jej wymogów bez ogrodniczej ingerencji. Za żyzność ziemi w przeważającym stopniu odpowiada zawartość próchnicy. W polskich ogrodach bez nawozu to zwykle ok. 0,5 do 1,5 proc. Tymczasem wymagania borówki to przynajmniej 3 procent próchnicy, źródła m.in. kwasów humusowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i obfitych plonów naszych borówek amerykańskich.

Drugi warunek konieczny do udanej uprawy borówek to kwaśny odczyn gleby. Chociaż polskie ziemie są zwykle kwaśne, (pH od 4,5 do 5,5) to będziemy musieli jeszcze bardziej zredukować te pomiary. Idealne pH gleby pod borówki to od 3,5 do 4.

Sposobem na stworzenie idealnych warunków dla borówki amerykańskiej w każdym ogrodzie jest wiosenne nawożenie. Pierwszą dawkę powinniśmy dostarczyć krzewom jeszcze w marcu! W ten sposób na czas wegetacji zapewnimy naszym borówkom glebę o idealnej kwasowości i bogatą w substancje, które zapewniają tym roślinom najwięcej korzyści.

Jaki nawóz wybrać pod borówkę amerykańską?

Z racji na to, że na większości naszej planety trudno o ziemię idealną dla borówek, przez dziesiątki lat producenci nawozów opracowali mnóstwo receptur specjalnie na potrzeby tego krzewu. Najważniejsze to odpowiedni odczyn pH, a do zakwaszania gleby pod borówki amerykańskie najczęściej wykorzystuje się torf (pH 3,5-4,5), siarczan amonu lub siarkę.

Próchnicę, a przede wszystkim kwasy humusowe i fulwowe, dostarczymy roślinom w gotowych mieszankach, w  nawozach o ich podwyższonej zawartości, a także w procesie ściółkowania. W tej roli najlepiej sprawdzi się kompost z kory drzew iglastych, szyszek czy igliwia, które oprócz substancji odżywczych pomogą utrzymać kwaśny odczyn gleby. Niektóre nawozy dostępne na rynku dostarczają w jednym kilogramie tylu kwasów humusowych co 30 ton popularnej "gnojówki".

W różnych okresach borówka amerykańska jest podatna na utratę lub słabą przyswajalność niektórych mikroelementów. Na wiosnę musimy dostarczyć krzewom więcej azotu, po owocowaniu pod koniec lata borówka potrzebuje nawozów bogatych w fosfor i potas przyswajalne w kwaśnym środowisku. Ich pobieranie ze zwykłych związków występujących w ziemi i standardowych nawozach uniemożliwiają uaktywniające się w kwaśnym środowisku jony żelaza i glinu.

Przeczytaj również: Co posadzić obok borówki amerykańskiej? Dobrze to zaplanuj, a unikniesz wielu problemów

Nawożenie borówki amerykańskiej to klucz do udanych zbiorów. Fot. 123RF.com

Kiedy nawozić borówkę amerykańską?

W nawożeniu borówki najważniejsza jest regularność. Tylko w ten sposób zapewnimy roślinie najlepsze warunki w całym okresie wegetacji. Pierwszą dawkę nawozu dostarczamy zaraz po kwitnieniu, czyli zazwyczaj jeszcze w marcu. Wiosenne nawożenie musi dostarczyć borówce dużo azotu, a więc przed podaniem trzeba upewnić się, że wybraliśmy właściwą mieszankę.

Kolejny termin nawożenia borówki to początek czerwca, kiedy najwięcej substancji odżywczych potrzebują kształtujące się na pędach owoce.  Borówka amerykańska w zależności od odmiany owocuje od lipca, aż do drugiej połowy września.

Ostatni raz nawóz dostarczamy pod koniec czerwca, kiedy skończy się okres najbardziej intensywnego wzrostu krzewów. Trzecie nawożenie musi być bogate w łatwo przyswajalne potas i wapń. Podczas każdego z trzech terminów nawożenia borówki amerykańskiej powinniśmy też wyściółkować przestrzeń pod krzewem kwaśnym kompostem i trocinami, które utrzymają odpowiednie pH gleby na dłużej. 

Jak nawozić borówkę amerykańską?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na nawóz ze sklepu, to powinniśmy dokładnie zastosować się do dołączonej instrukcji. Wszystkie mieszanki są testowane przez producentów, którzy często zamieszczają indywidualne wskazówki użycia dotyczące konkretnych produktów.

Jeżeli postanowiliśmy samodzielnie zakwasić ziemię torfem, do tego celu najlepiej posłuży wymieszany w równych proporcjach z kompostem korowym. Nawóz torfowy pod borówkę trzeba dostarczyć na głębokość ok. 40 cm, warto też wymieszać z nim wierzchnią warstwę gleby.

Decydując się na tradycyjną metodę nawożenia ziemi siarką, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ze wszystkich wymienionych rodzajów nawozu siarka zakwasza glebę najwolniej. Aplikuje się ją w określonej dawce na metr kwadratowy i miesza z wierzchnią warstwą ziemi. Trochę szybciej zadziała siarka pod postacią proszku, a nie granulatu, chociaż w żadnym wydaniu siarka do ogrodu nie jest zbyt dobrze rozpuszczalna w wodzie.

Znacznie szybsze efekty daje zakwaszanie siarczanem amonu. To także dodatkowa dawka azotu, co jest szczególnie istotne podczas wiosennego nawożenia borówek amerykańskich. Ten związek chemiczny rozpuszcza się w wodzie błyskawicznie i z łatwością wnika do głębszych warstw gleby. Obok mieszanek nawozów specjalnie pod borówkę, siarczan amonu to najlepsza opcja, jeżeli chodzi o wiosenne nawożenie tych krzewów.

Niektóre nawozy dostępne na rynku dostarczają w jednym kilogramie tylu kwasów humusowych co 30 ton popularnej "gnojówki". Fot. 123RF.com

Domowe sposoby zakwaszania ziemi pod borówkę

Jeżeli chcemy uniknąć wprowadzania do naszego ogrodu dodatkowej chemii pod postacią produkowanych masowo nawozów, możemy wykorzystać domowe, w pełni naturalne metody na zakwaszenie ziemi pod borówkę amerykańską.

Najlepiej sprawdzą się tutaj dwa domowe sposoby: z chlebem i z octem.

Jak zakwasić ziemię octem?

To bardzo szybki sposób na zakwaszenie, jednak niestety jego efekty nie utrzymują się zbyt długo. Najważniejsze to nigdy nie stosować tej metody pod już rosnącym krzewem! Ocet, który będzie wnikał w głąb gleby, poparzy wtedy korzenie i pogorszy ich zdolność do pobierania składników odżywczych. W najgorszym razie może to prowadzić do obumarcia krzewu.

Glebę najlepiej zakwasić 2-3 tygodnie przed planowanym sadzeniem. W tym celu mieszamy ocet z wodą w proporcjach 1:8 i tak przygotowanym roztworem podlewamy ziemię.

Jak zakwasić ziemię chlebem?

Jeżeli krzewy borówki są już w ziemi, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wykorzystanie do zakwaszenia czerstwego chleba. Koniecznie musi to być pieczywo na zakwasie żytnim — zwykły biały chleb ma zbyt wysoki odczyn pH.

Razowy chleb należy zalać wodą i poczekać aż zacznie fermentować. W tej postaci rozkładamy kawałki chleba wokół pod krzewami i lekko mieszamy je z ziemią. Tak przygotowany nawóz można też dodać podczas ściółkowania, żeby dłużej utrzymać kwaśny odczyn gleby.

Przeczytaj również: Mikoryza do borówki amerykańskiej. Sposób, by krzaki uginały się od owoców

Sprawdź, kiedy i jak stosować mikoryzę do borówki amerykańskiej. Fot.123RF.com

Błędy w wiosennym nawożeniu borówki amerykańskiej

Na koniec warto zapoznać się z najczęstszymi błędami, które popełniamy podczas wiosennego nawożenia borówek amerykańskich. Znajomość błędów i umiejętność ich rozpoznawania to najkrótsza droga do naszego ogrodniczego (i nie tylko) rozwoju.

W nawożeniu borówki na wiosnę kluczowy jest azot. Nie może być go za dużo, ponieważ spowoduje to niepohamowany wzrost pędów i liści we wczesnym okresie, co potem odbije się na słabszym wzroście i gorszej jakości owoców. Z drugiej strony brak azotu prowadzi do zatrzymania wzrostu rośliny, dlatego ważne jest, aby stosować nawozy dokładnie w takich proporcjach, jakie znajdziemy na opakowaniu.

Jeżeli zauważyłeś, że liście borówki brązowieją i zaczynają zawijać się do środka — tak wygląda zamieranie rośliny! W przypadku omawianego krzewu to najczęściej oznaki niedoboru potasu, który musisz w takiej sytuacji jak najszybciej dostarczyć.

Wspominany wcześniej brak fosforu rozpoznasz po fioletowym zabarwieniu blaszek i ogonków liści. Pamiętaj, żeby zawsze podczas nawożenia uzupełniać glebę w potas i fosfor przyswajalny w kwaśnym środowisku.

To pozwala nam płynnie przejść do największego błędu przy nawożeniu borówki — niedostatecznego zakwaszenia gleby. Zbyt wysokie pH to prosta droga do małych przyrostów, mizernych plonów, szybkiego żółknięcia i opadania liści. Jeżeli zaobserwowałeś takie objawy na borówkach w swoim ogrodzie — czas na porządne zakwaszenie gleby. Na szczęście wiesz już, co trzeba zrobić.

Przeczytaj również: Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy trzeba przycinać borówkę amerykańską?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.