Prawo i finanse

Dopłaty do prądu 2022. Wniosek można składać już od 1 grudnia. Co z pompą ciepła?

Wnioski o dopłatę do prądu 2022 będzie można składać już niebawem. Aby otrzymać świadczenie, trzeba jednak spełnić określone warunki. Ile wynosi dopłata do ogrzewania prądem i kto może z niej skorzystać? Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny oraz jakie dane trzeba będzie w nim podać? W naszym artykule znajdziesz też wzór wniosku o dopłatę do prądu do pobrania.

Dopłaty do prądu 2022. Wniosek można składać już od 1 grudnia. Co z pompą ciepła?
Od 1 grudnia 2022 r. osoby, które ogrzewają swoje domy prądem, będą mogły złożyć wniosek o dodatek elektryczny. Fot.Arkadiusz Ziolek/EastNews/gov.pl

Spis treści:

Dopłaty do prądu 2022 to forma rekompensaty dla obywateli za rosnące ceny energii. Pieniądze będą przyznawane w ramach projektu, nazwanego Tarczą Solidarnościową. Dodatek elektryczny ma funkcjonować na takich samych zasadach, jak poprzednie dodatki do ogrzewania, m.in. węglowy, do pelletu, drewna opałowego czy gazu LPG.

Dopłaty do prądu 2022 – dla kogo dofinansowanie?

Dodatek elektryczny to specjalne wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania domów i mieszkań, w tym wykorzystują pompy ciepła. Podobnie jak w przypadku innych dodatków, obowiązuje zasada: jeden dodatek na jeden adres zamieszkania. W przypadku, gdy w domu mieszka kilka rodzin, mogą się one ubiegać tylko o jedno dofinansowanie.

Warto jednak zaznaczyć, że warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku elektrycznego jest zgłoszenie albo wpis głównego źródła ogrzewania (m.in. pompy ciepła, pieca akumulacyjnego czy bojlera) do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB). Bez tego nie przysługuje dopłata do prądu 2022. Chociaż czas na złożenie deklaracji do CEEB upłynął 30 czerwca, ale wciąż można to uzupełnić.   

Kto nie dostanie dopłaty do prądu 2022?

Nie każda osoba wnioskująca o dodatek elektryczny otrzyma dofinansowanie. Zgodnie z przepisami, dodatek nie będzie przysługiwał tym, którzy wcześniej złożyły wniosek o dopłatę do węgla, drewna, oleju opałowego lub innego opału. Nie dostaną go też gospodarstwa, których domowa instalacja zasilana jest panelami fotowoltaicznymi. Nawet w sytuacji, gdy do ogrzewania domu wykorzystują pompę ciepła.

dopłaty do prądu 2022 Dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom domowym, które korzystają z ogrzewania elektrycznego. Fot.123RF.com

Ile wynoszą dopłaty do ogrzewania prądem 2022?

Dodatek elektryczny 2022 przyznawany jest w formie jednorazowej dopłaty do ogrzewania. Ile wyniesie? Wysokość świadczenia jest uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe będą mogły otrzymać 1000 zł (przy zużyciu energii elektrycznej za rok 2021 do 5000 kWh) oraz 1500 zł (w sytuacji, gdy roczne zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5000 kWh).

A co z pompą ciepła? Dodatek elektryczny do pomp ciepła wynosi 1000 zł. Natomiast osoby, które miały w 2021 roku zużycie prądu powyżej 5 MWh, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 1500 zł.

Warto też wiedzieć, że wyłata dodatku elektrycznego i pomp ciepła nie jest zależna od kryterium dochodowego. Z takiej formy wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Przeczytaj również: Zamrożenie cen prądu. Jak złożyć wniosek przez internet? [INSTRUKCJA]

Wniosek o dodatek elektryczny – jak go wypełnić?

Aby ubiegać się o dodatek do prądu 2022, należy wypełnić wniosek. TUTAJ zamieszczamy wzór do pobrania. Formularz będzie też dostępny na stronie gov.pl oraz w urzędach gmin. Aby wniosek o dodatek elektryczny mógł być pozytywnie rozpatrzony, musi być poprawnie wypełniony. Zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wniosek należy wypełnić wielkimi literami, a pola wyboru zaznaczać „V” lub „X”.

Jakie dane trzeba podać we wniosku o dodatek elektryczny? Należy wpisać m.in.:

  • imię i nazwisko;

  • numer PESEL;

  • obywatelstwo;

  • numer i serię dokumentu tożsamości (jeśli nie dysponujemy numerem PESEL);

  • adres zamieszkania;

  • adres poczty elektronicznej (to pole nie jest obowiązkowe), na który zostanie przesłana informacja o wypłacie dodatku elektrycznego;

  • numer rachunku bankowego, na który zostanie przelana wypłata dodatku do prądu;

  • główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego (ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny czy pompa ciepła).

Na końcu wnioskodawca musi oświadczyć, że wszystkie podane we wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego dane są zgodne z prawdą. Warto też zaznaczyć, że formularz może złożyć jedynie osoba pełnoletnia.

Jak złożyć wniosek o dodatek eklektyczny?

Wnioski o dopłatę do prądu 2022 będzie można składać w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek. Wypełniony formularz można dostarczyć osobiście lub wysłać za pośrednictwem poczty. Ponadto złożenie wniosku możliwe jest również przez internet.

Jak złożyć wniosek o dodatek eklektyczny online? Można to zrobić za pośrednictwem portalu e-PUAP. Wystarczy zalogować się do e-PUAP, a następnie wybrać z katalogu spraw „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybierz adres odpowiedniego urzędu i rodzaj pisma. Dalej należy załączyć wniosek o dodatek do prądu, podpisać go elektronicznie i wysłać.   

Do kiedy można składać wniosek o dodatek elektryczny?

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można składać już niebawem, bo od 1 grudnia 2022 roku. Będziemy mogli je składać przez dwa miesiące, czyli do 1 lutego 2023 roku. Wnioski złożone po tym terminie gmina pozostawi bez rozpatrzenia.

Kiedy wypłata dodatku elektrycznego? Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń. Z kolei pieniądze powinny zostać wypłacone w terminie do 31 marca 2023 roku. Kwota zostanie przelana bezpośrednio na konto wnioskodawcy lub będzie można ją odebrać w kasie urzędu gminy.  

Przeczytaj również: Dziewięć dodatków, kilka terminów. Kończy się czas na złożenie wniosków o jednorazowe dopłaty [PORADNIK]

"Wydarzenia": Problemy z dystrybucją węgla na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.