Prawo i finanse

Świadectwo energetyczne mieszkania. Kto musi mieć, ile kosztuje, co grozi za jego brak?

28 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących wystawiania świadectw energetycznych budynków. Nowe zasady będą dotyczyły wszystkich lokali, domów jedno- i wielorodzinnych, a także mieszkań w bloku. Co to jest świadectwo energetyczne? Kto wystawia dokument i ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak certyfikatu energetycznego? Wyjaśniamy. 

Świadectwo energetyczne mieszkania. Kto musi mieć, ile kosztuje, co grozi za jego brak?
Za brak świadectwa właściciel może zostać ukarany grzywną do kilku tysięcy złotych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym jest świadectwo energetyczne mieszkania?

Świadectwo energetyczne to dokument z danymi i wskaźnikami pozwalającymi wyliczyć zapotrzebowanie na energię dla mieszkania lub całego budynku. Świadectwo jest też inaczej nazywane certyfikatem lub paszportem energetycznym.

Świadectwo energetyczne ma na celu ustalenie energochłonności poszczególnych budynków, pozwalając na dokładniejsze pomiary i wyliczenia związane z gospodarką energetyczną. W teorii ułatwi to pracę samorządów i struktur na poziomie państwowym.

Certyfikat energetyczny — dla jakich budynków jest wymagany?

Na ten moment świadectwa energetyczne są wydawane dla wszystkich budynków postawionych po 2009 roku. Nowe przepisy, które wejdą w życie 28 kwietnia 2023, wprowadzą obowiązek ich sporządzania dla konstrukcji jedno- i wielorodzinnych starszych niż te z końca pierwszej dekady XXI w. Zmiany obejmą też właścicieli mieszkań spółdzielczych. To oznacza, że paszporty energetyczne będzie trzeba wyrobić przy modernizacji, sprzedaży lub wynajmie mieszkania w bloku.

Certyfikat energetyczny mieszkania lub domu zawiera informacje o zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania budynku, wody w instalacji, a także wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia. Świadectwo wyszczególnia źródła pochodzenia energii i emisję dwutlenku węgla danego budynku. 

Kto wystawia świadectwo energetyczne?

Według przepisów (Art. 17 u.c.e.b.) świadectwo energetyczne może przygotować osoba, która: 

 • posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

 • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;

 • ukończyła studia wyższe zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera, albo;

 • studia wyższe inne niż wymienione w lit. a oraz studia podyplomowe, których program uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii.

W praktyce oznacza to, że świadectwo energetyczne może opracować projektant, ale również inna osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Usługi tego typu świadczą także wyspecjalizowane firmy, które wystawiają certyfikaty dla starszych konstrukcji. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne mieszkania?

Na koszt wystawienia świadectwa energetycznego wpływa kilka różnych czynników, przede wszystkim:

 • region Polski, w którym znajduje się budynek
 • wielkość budynku,
 • przeznaczenie konstrukcji;
 • stopień skomplikowania projektu;
 • wykorzystane instalacje;
 • dostęp do dokumentacji technicznej.

W zależności od regionu, firmy zajmujące się tą działalnością dostosowują swoją ofertę cenową, która nie jest odgórnie narzucona w ustawie. Ze względu na powyższe czynniki cena świadectwa energetycznego dla budynków mieszkalnych może wahać się od kilkuset do ponad 1000 zł.

Jakie kary za brak certyfikatu energetycznego domu i mieszkania?

Sporządzenie świadectwa energetycznego mieszkania lub domu leży w obowiązkach właściciela lokalu. Prawo przewiduje kary zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i osób, które wystawiają dokument:

 • za brak świadectwa właściciel może zostać ukarany grzywną do kilku tysięcy złotych;
 • za błędne sporządzenie certyfikatu lub sporządzenie go poza centralnym rejestrem charakterystyki energetycznej budynków — kara grzywny dla sporządzającego; 
 • osoby sporządzające świadectwa energetyczne budynków odpowiadają za ich treść w rygorze odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W celu sprawdzenia i egzekwowania zapisów ustawy od 28 kwietnia 2023 urzędnicy będą kontrolować mieszkania i domy. Kontrola będzie dotyczyła samego dokumentu, ale również oceny sprawności instalacji w budynku. Przepisy ustawy nie precyzują górnej granicy grzywny, jaka może zostać wymierzona właścicielowi za brak certyfikatu energetycznego nieruchomości.

Czytaj również:

Cennik usług remontowych 2023. Od czego zależy robocizna?

Dodatek osłonowy 2023. Czy będzie w tym roku, komu się należy, ile wynosi? [PORADNIK]

Trwa wymiana liczników energii. Kto w 2023 roku dostanie inteligentny licznik i czy trzeba za niego płacić?

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.