Fot.123RF.com
Po co są szerszenie?
Szerszenie przypominają osy, są jednak od nich znacznie większe. Ich odwłok jest żółty, ubarwiony czarnymi pasami. Samiec osiąga ok. 23 mm, samica (robotnica) maksymalnie 24 mm. Osa osiąga maksymalnie 15 mm. Dodatkowo ich bzyczenie jest niezwykle głośne, co bezpośrednio wiąże się z ich budową, czyli dużymi skrzydłami.
To owad, który dla człowieka jest szkodnikiem, ponieważ nadgryza dojrzałe owoce i korę młodych drzew, co przyczynia się do strat w sadownictwie i leśnictwie. Ponieważ ich użądlenia mogą być śmiertelne, gniazda w pobliżu siedzib ludzkich powinny być natychmiast usuwane i przenoszone w inne miejsce.
Musisz jednak wiedzieć, że szerszenie są bardzo pożyteczne dla ekosystemu. Po pierwsze - eliminują słabsze osobniki, co w świetle praw natury jest ważne, bo prowadzi do tego, że za kilka czy kilkaset istoty ze świata fauny będą maksymalnie silne, wydajne i odporne na choroby. Po drugie - szerszenie żywią się głównie muchówkami oraz innymi owadami, regulując w ten sposób populację insektów uważanych za szkodniki, które mogą przenosić choroby groźne również dla człowieka.
Czym grozi ukąszenie szerszenia?
Jeżeli nie jesteś uczulony na jad szerszenia, ukąszenie będzie po prostu bardzo bolesne (pojawi się obrzęk i zaczerwienienie). Wypij wówczas wapno (ma właściwości odczulające), a bolące miejsce posmaruj maścią odkażającą.
Sytuacja przedstawia się znacznie gorzej w przypadku uczulenia. Może wówczas dojść do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego (objawy to: duszności, omdlenia, utrata przytomności, świąd skóry, nudności), w przypadku którego należy się niezwłocznie udać do szpitala.