Artykuły
Marakuja, egzotyczny owoc pochodzący z Ameryki Południowej, niejednokrotnie występuje pod nazwą passiflora lub męczennica jadalna. Ze względu na swoje ogromne właściwości i szereg witamin, często wykorzystywana jest nie tylko, jako słodka przekąska, ale także jako składnik suplementów diety wspomagających eliminowanie chorób oddechowych i sercowych.
Czytaj artykułRukiew wodna to roślina, której liście zawierają wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu substancji odżywczych. Z tego względu określa się ją mianem superfood. Co ciekawe, rukiew można uprawiać w warunkach domowych. Roślinę warto również posadzić w swoim ogródku. Jak się za to zabrać? Sprawdź, jak siać i sadzić rukiew wodną i o czym warto pamiętać, wybierając dla niej stanowisko oraz ziemię.
Czytaj artykułKiedy myślimy o podlewaniu roślin, w pierwszej chwili na myśl przychodzi nam środek upalnego lata, gdy słońce wypala ziemię, a liście roślin niemal proszą o kroplę wody. Natomiast zimą woda wydaje się ostatnią rzeczą, o której powinniśmy pamiętać. Przecież śnieg i chłód to naturalne „zasoby” wilgoci, prawda? Nic bardziej mylnego! W przypadku iglaków i roślin zimozielonych ta intuicja zawodzi, a zaniedbanie ich zimowego podlewania może prowadzić do poważnych problemów.
Czytaj artykułPaprocie nie są najłatwiejsze w pielęgnacji, ale pięknie zdobią nasze przestrzenie i dodatkowo – oczyszczają powietrze. Niebanalną odmianą paproci jest egzotyczna orliczka kreteńska. Jej subtelne liście o nieparzysto pierzastej budowie doskonale komponują się z minimalistycznymi wnętrzami, nadając im przytulność. Jest to gatunek polecany szczególnie do ciemniejszych pomieszczeń. Jakie wymagania ma ta oryginalna paproć i jak zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu?
Czytaj artykułJest tani, ekologiczny i ma wszechstronne zastosowanie – boraks to specyfik, który przyda się w każdym domu. Dzięki temu, że jest wielozadaniowy, sprawdzi się zarówno do sprzątania, czyszczenia, jak i do walki z insektami. Do czego wykorzystać proszek, którego zastosowanie jest jeszcze mało znane?
Czytaj artykułChoć przydomowa oczyszczalnia ścieków może wydawać się ekstrawagancją, w rzeczywistości stanowi praktyczne i ekologiczne rozwiązanie dla wielu gospodarstw domowych. Oznacza niezależność od sieci kanalizacyjnej i pozwala na efektywne zarządzanie ściekami, a także przekłada się na długoterminowe oszczędności. Innymi słowy, pozostaje niezwykle użytecznym i ekonomicznym rozwiązaniem.
Czytaj artykułChcesz mieć własną winnicę w ogrodzie? To marzenie naprawdę może się spełnić. Wystarczy odrobina wiedzy i chęci, ponieważ – wbrew pozorom – proces rozmnażania winorośli ze sztobrów nie jest trudny, potrafi natomiast przynieść zdumiewające efekty. Unoszący się wokół zapach dojrzewających winogron i widok soczystych kiści gotowych do zebrania to coś, co jest w zasięgu nawet początkujących ogrodników.
Czytaj artykułStorczyk Vanda to wyjątkowa roślina, która wzbudza zachwyt zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych miłośników ogrodnictwa. Jego egzotyczne kwiaty oraz oryginalny sposób uprawy czynią go jedną z najbardziej pożądanych roślin kolekcjonerskich. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować storczyk Vanda, aby cieszył oko przez długi czas.
Czytaj artykułŚcięcie drzewa w ogrodzie bywa koniecznością. Bardziej skomplikowane niż sama wycinka jest pozbycie się pozostającego po niej pnia, który wygląda nieatrakcyjnie i zajmuje cenne miejsce. Wykopywanie go ręcznie wymaga ogromnej tężyzny fizycznej, a ciężkim sprzętem – sporych pieniędzy. Na szczęście są również inne możliwości. Sprawdź, jak usunąć pień po ściętym drzewie tanio i bez wysiłku.
Czytaj artykułNa dnie czajnika pojawił się kamienny osad? To bardzo częsty problem. Obecność kamiennego osadu świadczy o tym, że woda w domu jest twarda, czyli bogata w jony wapnia i magnezu. Istnieje wiele domowych sposobów na odkamienianie czajnika – ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy sok z cytryny. Znam jednak metodę, która jest jeszcze lepsza. Dzięki niej czajnik jest czysty, jak prosto ze sklepu.
Czytaj artykułDla wielu ogrodników zima jest najmniej ekscytującym okresem na działce. W oczekiwaniu na wiosnę można jednak wykonać kilka zabiegów, dzięki którym umilimy sobie ten czas. Jednym z nich jest pobieranie i ukorzenianie sadzonek. Dzięki niemu nie tylko wykorzystamy nadmiar wolnego czasu, ale przygotujemy nowe rośliny, które ozdobią ogród wiosną.
Czytaj artykułWiele osób kupuje storczyki z nadzieją, że w domu będą wyglądały równie pięknie co w kwiaciarni. Nie każdy jednak wie, jakie warunki im zapewnić, aby rosły zdrowo, a ich kwitnienie trwało długo i było obfite. Jeśli popełnimy błąd, orchidee nie wytworzą nowych pąków i przestaną być ozdobą parapetu. Czego nie lubią storczyki? Jak je pielęgnować, by zachwycały kwiatami? Oto garść najważniejszych wskazówek.
Czytaj artykułCzas wschodów selera jest stosunkowo długi, dlatego uprawia się go z rozsady. Aby sadzonki były silne i zdrowe, należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Uprawa selera nie jest trudna, ale łatwo popełnić błędy, które uniemożliwią zebranie dużych plonów. Kiedy i jak wysiewać nasiona na rozsadę? Wystarczy przestrzegać kilku wskazówek, a bulwy będą twarde i zdrowe.
Czytaj artykułCzy znasz heliotrop peruwiański? Ta piękna, pachnąca wanilią roślina to prawdziwy skarb, który ma walory dekoracyjne i użytkowe. Odpowiednio przygotowana rozsada pozwala cieszyć się urokiem kwiecistych rabat już od początku lata. Podpowiadamy, kiedy wysiewać nasiona heliotropu peruwiańskiego, jak przeprowadzić siew i rozsadę heliotropu, oraz dlaczego warto mieć tę roślinę w ogrodzie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 762
- Następna