fot. 123RF/PICSELL
Drewno, tak jak i inne naturalne materiały budowlane nie jest niezmienne - pod wpływem warunków otoczenia ciągle pracuje. W zależności od poziomu wilgotności powietrza rozszerza się lub kurczy, przede wszystkim w poprzek, wzdłuż usłojenia. Proces ściągania, tzw. rozsychania drewna można zaobserwować głównie zimą, kiedy z powodu intensywnego ogrzewania, zmagamy się z suchym powietrzem. Wówczas na drewnianych powierzchniach pojawiają się nieestetyczne szczeliny. Co do zasady praca drewna to normalne zjawisko, jeśli jednak zależy nam na nienagannym wyglądzie podłóg, należy właściwie o nie zadbać. Inaczej niezabezpieczony na tę okoliczność materiał, straci cały swój urok, ponieważ szpary pozostaną w nim na stałe.
Jak zlikwidować szpary i szczeliny w drewnie
Istnieje wiele produktów pozwalających na usunięcie, czyli wypełnienie nieestetycznych szczelin w podłodze z drewna. W tym celu użyć możemy szpachlówek, kitów lub specjalnych mas uszczelniających przeznaczonych dla tego materiału. Spełniają one podobne zadanie, jednak różnią się miedzy sobą właściwościami (twardością, trwałością, elastycznością) i sposobem zastosowania. Kity są elastyczniejsze niż szpachlówki, dlatego lepiej używać w tych pomieszczeniach, w których drewno jest szczególnie poddawane działaniu wilgoci. Szpachlówki z kolei lepiej sprawdzą się, jeśli mamy do czynienia z dużymi ubytkami.
Oba materiały dostępne są w formie past, w różnych wariantach kolorystycznych, imitujących popularne gatunki drewna. Większość z nich kupić można w zestawie z aplikatorem. Z jego pomocą nakładamy substancję wąskim paskiem w szczeliny między deszczułkami. "Fugi" wysychają zwykle w ciągu kilku godzin, a po upływie doby są gotowe do dalszych prac – szlifowania czy lakierowania.
Masy uszczelniające powstające z mączki drzewnej to produkt przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalnych parkieciarzy.
Wypełnianie szczelin między deszczułkami krok po kroku:
1. Zaczynamy od przygotowania podłoża, tj. oczyszczamy je, odtłuszczamy i dokładnie osuszamy. Sąsiednie klepki zabezpieczamy przed ewentualnym zabrudzeniem.
2. Płynnym ruchem nakładamy masę wypełniającą na szczelinę, a następnie szpatułką wygładzamy jej warstwę do poziomu podłoża.
3. Ewentualnie zabrudzenia można zmyć benzyną ekstrakcyjną lub zeszlifować papierem ściernym
4. Po wyschnięciu reperowane miejsce można zmalować lub zalakierować.
Jak zabezpieczyć parkiet lub boazerię przed powstawaniem szczelin?
Aby zapobiec uszkodzeniom drewnianych powierzchni, należy dbać o utrzymywanie wilgoci na odpowiednim poziomi (ok. 55%). Pamiętajmy również o zabezpieczaniu drewna przed nadmiernym oddziaływaniem warunków otoczenia, czyli stosowaniu impregnatów lub olejowaniu.
Deccoria.pl