Porady domowe

Jak wybrać pralkę? Sprawdź 5 sprawdzonych wskazówek!

Pralka to podstawowy sprzęt AGD, który obecny jest w każdym domu. Bez niego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Pralka ułatwia wykonywanie domowych obowiązków i pozwala na szybkie i wygodne usuwanie zabrudzeń z odzieży, ręczników, pościeli i innych materiałów tekstylnych. Na rynku dostępnych jest dużo różnych modeli pralek, od najbardziej podstawowych, ekonomicznych rozwiązań, aż po produkty o rozbudowanych programach. Przed decyzją o zakupie nowej pralki zazwyczaj staje się, gdy poprzednia uległa awarii lub podczas remontu lub zakupu nowego mieszkania i przeprowadzki. Wybór najbardziej odpowiedniego modelu nie jest wcale taką prostą sprawą. Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, stojąc przed taką decyzją, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. Te praktyczne porady, jak wybrać pralkę, z pewnością pomogą dokonać Ci najwłaściwszego wyboru, a pralka będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Taki sprzęt będzie też służył Ci przez wiele lat. 

Jak wybrać pralkę? Sprawdź 5 sprawdzonych wskazówek!
REKLAMA

Fot.Pralka to zakup na kilka lat, więc swoją decyzję należy dobrze przemyśleć /materiał promocyjny

Rodzaje pralek 

Aktualna oferta pralek jest niezwykle obszerna. Na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych modeli. Podstawowym kryterium, jakim charakteryzuje się pralka, jest to, czy jest wolnostojąca czy do zabudowy, a także sposób ładowania. Wybierając najbardziej optymalny model, trzeba wziąć pod uwagę ilość przestrzeni, którą dysponujesz i dostosowanie do tego pralki. Bardzo popularne są modela ładowane od frontu i mogą być one większe lub w wersji slim. Jeśli chodzi o ładowanie od góry, tego typu pralek jest na rynku trochę mniej, chociaż świetnie sprawdzają się w mniejszych łazienkach. Oba warianty mają swoich zwolenników i przeciwników, jeśli chodzi o komfort i wygodę użytkowania. Należy pamiętać, że często to, jaka pralka będzie najodpowiedniejsza, determinuje wielkość łazienki. 

Pralka - ładowność

Ładowność pralki to kolejny ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jak wybrać pralkę. Ładowność wyrażona jest w kilogramach. Wydawało by się, że im większa, tym lepiej, ale ta zasada nie zawsze się sprawdzi. Dobór idealnego sprzętu należy dopasować do własnych potrzeb. Co warto wziąć pod uwagę? Między innymi ilość domowników, którzy będą korzystać z urządzenia. Może się okazać, że nie ma sensu kupować pralki o dużej ładowności dla jednej lub dwóch osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Jeśli jednak domowników jest więcej, trzeba rozważyć zakup pralki o większej pojemności. Dlaczego? Ponieważ notoryczne przeładowywanie bębna będzie go nadmiernie eksploatowało, co może skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wśród nich można wyróżnić niedopieranie ubrań, problem z odpompowywaniem wody, a także uszkodzenie elementów urządzenia, a ostatecznie - awarię. Drugim aspektem jest częstotliwość i ilość prania. Zatem podsumowując - pralka do 5 kg pojemności bębna sprawdzi się doskonale dla jednej lub dwóch osób, wykonujących poniżej 4 prań w tygodniu. Pralka o ładowności 6-7 kg będzie świetnym wyborem dla rodziny z jednym dzieckiem, wykonującej od 4 do 6 prań w tygodniu. W przypadku większej liczby domowników, warto wybrać model o pojemności 7, 8 lub więcej kg. 

Ilość programów w pralce

Jak wybrać pralkę, żeby była dobrze dopasowana do potrzeb? Przede wszystkim warto się zastanowić, jak często pierzesz i co. Jeśli wykonujesz kilka prań na krótkim trybie, idealnym modelem będzie dla Ciebie taki, który pozwala na modyfikację parametrów w ramach szybkiego trybu. Jeśli pierzesz dodatkowo dużo pościele, rzeczy mocno zabrudzone, warto sprawdzić ofertę producentów pod tym właśnie kątem. Generalnie ilość programów, które będą Ci przydatne, zależy od Twojego trybu życia i planu używania urządzenia. Do popularnych programów należą następujące programy: szybkie pranie, pranie wstępne, dodatkowe płukanie, tryb eko, pranie wełny, delikatnych tkanin, syntetyków, bawełny, ubrań sportowych, koszul, firanek, pościeli, program antyalergiczny, a nawet do sierści. W każdym jednak przypadku warto zadbać o to, żeby pralka miała regulowaną szybkość wirowania. 

Pralka - klasa energetyczna

Jeśli chcesz oszczędzać, wybierz pralkę o klasie energetycznej A. Jest to najwyższa klasa, a więc urządzenie będzie energooszczędne. Stopień klasy energetycznej oznacza ilość plusów przy literze A - im jest ich więcej, tym lepiej. Przed wyborem pralki, warto sprawdzić, jakie jest roczne przewidywane zużycie prądu dla danego modelu i wybrać taki, który będzie najbardziej optymalny. 

Jak wybrać pralkę? Producent 

Na rynku jest kilku wiodących producentów pralek. Jednak trudno wskazać wśród nich lidera. Różnic można szukać pomiędzy konkretnymi modelami urządzeń, wybierając je pod kątem własnych potrzeb. Kupując pralkę, warto szukać oszczędności, czekają na promocje lub wyprzedaże. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Pralka nie należy do najtańszych sprzętów, ale warto pamiętać, że dopłacając do wyższego modelu, można wiele zyskać. Jest to zakup na kilka lat, rozważ więc przed zakupem wszystkie za i przeciw i wybierz model, który spełni Twoje oczekiwania na dłuższy czas. 

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wybrać pralkę? Sprawdź 5 sprawdzonych wskazówek!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.