Porady domowe

Nie możesz odkręcić zapieczonej śruby? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Zapieczona śruba to częsty problem. Niestety możemy spodziewać się tego przy tańszych i słabszej jakości akcesoriach. Na szczęście istnieje wiele technik, aby uporać się z tym problemem we własnym zakresie, całkowicie pozbywając się śruby.

Jak odkręcić zapieczoną śrubę, by jej nie uszkodzić? Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Wybór narzędzi

Jeżeli zapieczona śruba nie jest w tak złym stanie technicznym, to czasami wystarczy ją poluzować przy pomocy młotka. Uderzając kilkukrotnie nakrętkę, połączenie gwintu powinno nieco puścić. Dzięki czemu z łatwością odkręcimy śrubę. Jest to najprostsza metoda, ale jak przed chwilą wspomniano, kiedy zapieczony gwint na to pozwala.

Bardziej zaawansowanym narzędziem jest klucz udarowy. Dzięki niemu udaje się poluzować, a następnie odkręcić śrubę. Gdy klucz udarowy założymy na nakrętkę, tak jak w poprzednim przypadku, używamy młotka. Tylko tym razem uderzamy nim w ramię klucza. To powinno odblokować zapieczony gwint. Innym rozwiązaniem jest użycie wkrętarki, dzięki której możemy rozwiercić śrubę. W sprzedaży dostępne są specjalne wkrętaki do zniszczonych śrub. Ich zakup nie jest zbyt dużą inwestycją. Za 5 wkrętaków do zniszczonych śrub zapłacimy ok. 20 złotych. Oczywiście czasami udaje się rozwiercić śrubę zwykłym śrubokrętem. Jednak jest to już zadanie dla osób, które lubią majsterkować i nie zależy im na szybkim efekcie.

Przeczytaj: Jak usunąć wosk z nagrobka?

To nie są jedyne sposoby na odkręcenie zapieczonej śruby. Do innych metod zaliczymy rozwiązania, przy których mamy do czynienia z wysoką temperaturą. Zanim jednak zdecydujemy się na to, aby odblokować zapieczony gwint przy użyciu palników, upewnijmy się, że w pobliżu nie ma łatwopalnych środków, a także, czy na pewno nie uszkodzimy innych układów oraz elementów. Aby poluzować zapieczony gwint, możemy skorzystać z palnika acetylenowotlenowego. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze możemy z powodzeniem poluzować, a następnie odkręcić nakrętkę. Zapieczona śruba powinna ulec również wysokiej temperaturze wywołanej przez indukcyjny podgrzewacz. Jego działanie polega na zamianie prądu elektrycznego w energię o wysokiej częstotliwości. Pole magnetyczne, jakie wytwarza się podczas tego procesu, podwyższa temperaturę, co skutecznie odblokowuje zapieczony gwint. Tego typu czynności lepiej powierzyć doświadczonym osobom i profesjonalistom, którzy pracują, dochowując wszelkich zasad bezpieczeństwa. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odkręcić wyrobioną śrubę.

Środki chemiczne

Poszukując innych metod, na to, jak odkręcić zapieczoną śrubę, warto mieć na uwadze jeszcze wspomagające preparaty. Najłatwiej dostępnym będzie nafta, która powinna odblokować nakrętkę. Zapieczona śruba powinna puścić po kilkudziesięciu godzinach. Niestety minusem tego rozwiązania jest bardzo długi czas reakcji chemicznej. Jeżeli jednak nie zależy nam na czasie, a jednocześnie nie dysponujemy wcześniej wymienionymi narzędziami, to warto spróbować skorzystać z łatwo dostępnej i taniej nafty.

Jeżeli nie ufasz „domowym” sposobom, zawsze możesz zdecydować się na zakup specjalnego preparatu penetrującego zapieczoną śrubę. W każdym sklepie budowlanym powinieneś natrafić na szereg propozycji oferowanych przez różnych producentów. Należy zachować środki ostrożności i postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Zapieczona śruba pod wpływem środków odblokowuje się, dzięki czemu łatwo jest ją później odkręcić zwykłymi śrubokrętami lub wkrętakami. 

zardzewiała śruba Jak odkręcić zardzewiałą śrubę? Fot. Pixabay.com

Śruba uszkodzona w wyniku korozji

Zapieczona śruba nie jest jedynym problemem, z jakim muszą zmierzyć się majsterkowicze. Niestety pod wpływem wilgoci i innych niesprzyjających warunków, śruby często ulegają korozji. W związku z tym nie jest łatwo rozwiercić śrubę, która w każdej chwili może się praktycznie rozsypać. Zniszczenie łba lub nakrętki to tylko jedne z problemów, jakie mogą przydarzyć się przy nieumiejętnej próbie z zardzewiałą śrubą.

Wcześniej opisane metody powinny pomóc również w przypadku zardzewiałych śrub. Próbując je odkręcić, możemy posłużyć się prostymi narzędziami, podgrzać je lub zastosować odpowiednie preparaty, np. pasty miedziowe lub ceramiczne. Ich największą zaletą jest bardzo wysoka odporność na wysokie temperatury sięgające nawet 1100 stopni Celsjusza.

W domowych warunkach na zardzewiałą śrubę możesz zdecydować się na uniwersalny środek WD-40. Oczywiście podobnie działających produktów jest zdecydowanie więcej. Ich zadaniem jest poluzowanie gwintu. Minusem takiego rozwiązania, jest długi czas oczekiwania na reakcję chemiczną. Śruba może być odkręcona czasem dopiero po kilkunastu godzinach.

Przeczytaj: Trzy sposoby na odkręcenie wyrobionej śruby

Istnieje jeszcze jedna zaleta środków uniwersalnych umożliwiających odkręcenie zardzewiałych śrub. Ich zastosowanie pozwoli zabezpieczyć miejsce przed pojawieniem się korozji w późniejszym czasie. Dzieje się tak, ponieważ często w składzie tego typu preparatów zawarty jest smar.

Jak widać zarówno na zapieczoną, jak i również na zardzewiałą śrubę, znajdziemy sporo skutecznych metod. Jeżeli jednak nie jesteś pewny, czy twoje starania czasem nie pogorszą sytuacji, urywając gwint lub niszcząc nakrętkę, lepiej będzie powierzyć to zadanie doświadczonemu specjaliście.

 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nie możesz odkręcić zapieczonej śruby? Oto kilka sprawdzonych sposobów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.