Porady domowe

Psy, które są odpowiednie dla osób z dziećmi

Psy, które są odpowiednie dla osób z dziećmiPsy, które są odpowiednie dla osób z dziećmiW życiu każdej rodziny pojawia się czas, gdy dzieci chcą mieć swoje zwierzątko. Ich marzeniem najczęściej są pieski. Rodzice chcący spełnić to marzenie nie powinni jednak ulegać presji dzieci w kwestii wyboru rasy. W artykule zamieszczony jest ranking psów, które pod względem swojego charakteru są najbardziej przyjazne i łagodne, a zatem (przynajmniej teoretycznie) bezpieczne dla dzieci.  

REKLAMA

fot. Pixabay.com

Pies a bezpieczeństwo dziecka

Poszukując rasy dla dzieci i zapoznając się z ich opisami, poznamy ich ogólną charakterystykę, potrzeby i temperament. Poszczególne rasy selekcjonowane były bowiem pod kątem różnych potrzeb człowieka. Wyróżniamy zatem psy pracujące jak rasy myśliwskie, pasterskie i stróżujące oraz rasy czysto towarzyszące opisywane jako "kanapowe". Decydując się na psa dla dziecka, warto wybrać oczywiście najłagodniejsze psy, ale każdy osobnik ma swój indywidualny charakter i wymaga konsekwentnego szkolenia. Każdy pies czuje i reaguje na swoje otoczenie, dlatego nawet rasy psów przyjazne dzieciom nie mogą być bezkrytycznie uważane za idealnych kompanów dziecięcych harcy.

Istotną kwestią jest bowiem bezpieczeństwo. Nie wystarczy wybór zwierzęcia z grupy ras psów przyjaznych dzieciom i zdecydowanie się na trening posłuszeństwa czworonoga. Potrzeba również edukacji najmłodszych. Bezpieczne relacje z psem opierają się bowiem na szacunku dla jego potrzeb, rozumieniu jego natury oraz umiejętności odczytywania mowy ciała czworonoga. Dla dziecka nie wszystkie zasady mogą być zrozumiałe i w zależności od jego wieku ich kontakt ze zwierzęciem powinien być mniej lub bardziej nadzorowany przez osoby dorosłe.

Nawet najłagodniejsze psy mogą stracić panowanie nad własnymi emocjami, w przypadku naruszania ich strefy komfortu. Prawidłowo zsocjalizowane osobniki przed bardziej drastycznymi gestami pokazują jednak szereg postaw i zachowań sugerujących ich dyskomfort. Dzieci nie powinny niepokoić psa szczególnie podczas jedzenia oraz jego odpoczynku w legowisku lub klatce.

 fot. Pixabay.com

Małe psy, które lubią dzieci

  1. Maltańczyki - pieski niewielkich rozmiarów. Białe maltańczyki zaliczają się do jednej z najstarszych ras. Znane były już w starożytnej Grecji. Ważą zwykle między 3, a 4 kilogramy i charakteryzują się radosnym i łagodnym usposobieniem. 
  2. Beagle – lojalne i skore do zabawy psy, które mają bardzo wyczulony węch. Należą do grupy psów myśliwskich, ale ich temperament pozwala na radosne życie z rodziną. Jego użytkowość można wykorzystać do wspólnego spędzania czasu i zabawy w tropienie, które jest jednym z psich sportów. Beagle przeznaczone dla dzieci muszą być jednak prawidłowo zsocjalizowane.  Więcej o psach rasy beagle przeczytasz tu.
  3. Pembroke Welsh Corgi – figlarne i radosne psy, które wykazują sporą chęć do pracy z ludźmi i podatność na szkolenie. Jest to pies dla dzieci, który może okazać się jednak dość szczekliwym towarzyszem. Psy tej rasy przywiązują się do swoich właścicieli i lubią trzymać blisko rodziny, co sprawia, że nie przejawiają chęci do włóczęgostwa. Psy te opisywane są jako bardzo cierpliwe i umiejące spędzać czas na leżeniu obok niemowląt. Corgi mogą wykazywać tendencję do delikatnego łapania dzieci zębami podczas biegania, co wynika z instynktu, ale można (i oczywiście trzeba) je tego oduczyć.
  4. Owczarek szetlandzki – łagodne i chętne do pracy psy, które chętnie uczestniczą w szkoleniu. Idealne dla dzieci, choć bywają nieśmiałe względem nieznajomych. Podobnie jak Welsh Corgi przywiązuje się do rodziny i lubi mieć nadzór nad wszystkim, co dzieje się w domu. Psy tej rasy chętnie bawią się z dziećmi, choć jak w przypadku każdego zwierzęcia, trzeba mieć kontrolę nad zachowaniem dzieci, gdyż owczarki nie lubią niedelikatnego traktowania.

Duże psy, które lubią dzieci

 fot. Pixabay.com

Ranking psów dla dzieci – 4 rasy duże

  1. Nowofunlandy – rasa psów przyjazna dzieciom, która może początkowo zniechęcać naprawdę dużym rozmiarem. Nowofunlandy są jednak delikatne, opiekuńcze i cierpliwe. Są to psy słynące ze swojej łagodności względem najmłodszych i umiejętności stworzenia dobrej relacji z dziećmi.
  2. Berneński pies pasterski – łagodne, kochające i wierne psy wychowywane do pomocy człowiekowi podczas prac gospodarskich. Selekcja doprowadziła do stworzenia inteligentnych i zdyscyplinowanych psów, co czyni je idealną rasą dla rodzin. Ich szkolenie jest zwykle proste. Te duże psy bardzo przywiązują się do ludzi, ale niestety mogą okazać się podatne na lęk separacyjny, więc nie są polecane dla osób, które przebywają dużo czasu poza domem. Mają natomiast instynkt ras stróżujących, dzięki któremu potrafią wyczuć zagrożenie i ostrzec przed nim domowników.
  3. Labrador Retriver – jedna z najpopularniejszych ras psów w wielu krajach. Uważa się je za najbardziej przyjazne, kochane i lojalne. To obecnie kwintesencja psa rodzinnego. Często używane są jako psy terapeutyczne, ale naprawdę są one psami myśliwskimi wykorzystywanymi do polowań na kaczki.
  4. Golden Retriver – kolejna bardzo popularna obecnie rasa, której przedstawiciele są uważani za najbardziej przyjazne i najłagodniejsze psy dla rodzin. Golden retrivery są stosunkowo łatwe w szkoleniu i rzadko wykazują jakąkolwiek agresję. Mają jednak wysoki poziom energii i potrzebują sporej dawki ruchu, zabaw i stymulacji psychicznej.

Przedstawione w rankingu rasy psów dla dzieci nie są jednak jedynymi, które dobrze wpasowują się w rodzinne życie. Chcąc posiadać inną, konkretną rasę warto jednak zapoznać się z jej dokładną charakterystyką i zweryfikować swój wybór na podstawie licznych opinii dotyczących kontaktów tych psów z najmłodszymi.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Psy, które są odpowiednie dla osób z dziećmi"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.