Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Tak obniżysz rachunki za gaz. Zwróć uwagę na ten detal

Od 27 kwietnia 2022 r. do Polski nie docierają dostawy rosyjskiego gazu. To skutek decyzji Gazpromu, który oczekiwał płatności za dostawy w rublach. Błękitne paliwo to jedno z najpowszechniej używanych nośników energetycznych w naszych domach. Wykorzystywany jest do ogrzewania pomieszczeń, wody, posiłków. Czy grożą nam poważne przerwy w dostawach surowca? Jak oszczędzać gaz w domu? 

Tak obniżysz rachunki za gaz. Zwróć uwagę na ten detal
Jak zmniejszyć rachunki za gaz? Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Polska odcięta od rosyjskiego gazu 

Od 48 godzin Polska odcięta jest od rosyjskiego gazu. To skutek decyzji Gazpromu, który zagroził dwóm europejskim krajom – Polsce i Bułgarii – zakręceniem kurków z błękitnym paliwem, jeśli nie otrzyma za nie płatności w rublach.

Rząd, PGNiG oraz eksperci uspokajają, że gazu nam nie zabraknie. Krajowe magazyny surowca zapełnione są w 76,5% (to więcej, niż średnia dla krajów UE), w październiku ma zostać uruchomiona linia Baltic Pipe z dostawami z Norwegii. Polska połączona jest również siecią gazowniczą z innymi krajami i dysponujemy własnym gazoportem. Sytuacja dostaw jest stabilna i bezpieczna.

Część specjalistów przestrzega jednak przed kolejnymi wzrostami cen gazu – te mają znacząco wzrosnąć, jeśli Wspólnota opowie się za całkowitym zaprzestaniem importowania rosyjskiego gazu. O podwyżkach cen tego nośnika głośno mówi się już od minionego roku, w związku z kryzysem na rynku energetycznym.

Trudna sytuacja i widmo podwyżek sprawia, że wielu z nas coraz częściej zastanawia się, w jaki sposób oszczędzać gaz w domu. W cieplejszej porze roku jest to o wiele łatwiejsze – nie ma potrzeby dogrzewania domów kotłami, zasilanymi tym paliwem. Wciąż jednak wykorzystujemy to paliwo w piecykach kuchenkowych lub do ogrzewania wody. Podpowiadamy, jak zmniejszyć użycie gazu w domu.

Sposoby oszczędzania gazu

Instalacje gazowe są jednymi z najchętniej stosowanych rozwiązań, zarówno w domach, jak i blokach mieszkalnych. Najczęściej służą podgrzewaniu wody, ogrzewaniu pomieszczeń oraz do zasilania pieców kuchennych. Systemy te wykorzystują gaz płynny (LPG) lub ziemny. Wydatki na to paliwo zjadają dużą część przeciętnego, domowego budżetu.  Przedstawiamy kilka sposobów na zmniejszenie rachunków za gaz. Zmiana paru nawyków i racjonalne wydatkowanie opału wpłynie na obniżenie ponoszonych kosztów. Oszczędzenia wcale nie musi oznaczać rezygnacji z normalnego korzystania z urządzeń.

kuchenka gazowa z niebieskim płomieniem Jak oszczędzać gaz w kuchni? Sprawdź czystość palników na kuchence. Fot. 123RF/PICSEL

Oszczędzanie gazu w kuchni

W kuchniach, w których wciąż używane są kuchenki gazowe, zadbajmy o energooszczędne gotowanie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by ograniczyć nieco zużycie gazu:

  • dopasowujmy palnik do wielkości garnków — naczynie powinno być podgrzewane wyłącznie od spodu, nie po bokach, co często się zdarza, jeśli mniejszy rondelek ustawimy na większym palniku. To nieekonomiczne wykorzystanie energii – bocznymi rantami ciepło ucieka i wcale nie powoduje, że potrawa szybciej się gotuje;
  • gotujmy pod przykryciem – dzięki pokrywce gotowana potrawa szybciej osiągnie potrzebną temperaturę. W dłuższym okresie takie proste i z pozoru nieznaczące działanie daje całkiem spore oszczędności;
  • wybierajmy garnki ze stali szlachetnej – zużywają o 1/3 energii mniej niż naczynia z innych materiałów;
  • regularnie czyśćmy palniki kuchenki gazowej – przez niedrożne palniki do podgrzania wody lub jedzenia zużywana jest większa ilość gazu. Płomienie kuchenki powinny być niebieskie. Jeśli są żółte – palniki wymagają dokładnego umycia.

Jak oszczędzać gaz na ogrzewanie wody

Jeśli do podgrzewania wody w łazience lub kuchni nadal wykorzystywany jest piecyk gazowy, pamiętajmy o jego regularnej konserwacji. Przynajmniej raz na pół roku specjalista powinien obejrzeć urządzenie i jeśli jest taka potrzeba – przeczyścić je. Zanieczyszczone sprzęty zużywają więcej paliwa niż czyste i te w dobrym stanie. 

Zrezygnujmy z kąpieli w wannie na rzecz szybkich i odprężających pryszniców. To nie tylko oszczędność wody, ale też energii potrzebnej do jej podgrzania. Zmniejszajmy również temperaturę zużywanej wody – do mycia naczyń wcale nie potrzeba używać wrzątku.

Dodatkowe prace – wymiana kotła lub piecyka gazowego

W przypadku starych urządzeń warto rozważyć wymianę kotła na model z nowszej generacji, który przeważnie jest bardziej energooszczędny i pobiera mniej gazu. Podobnie w przypadku piecyków gazowych – bardziej oszczędne i bezpieczniejsze w użyciu są urządzenia z elektrycznym zapłonem.

Sprawdzajmy również ceny dostawców gazu i szukajmy atrakcyjniejszych ofert.

Przeczytaj: Gdzie zamontować czujnik czadu? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Jak oszczędzać gaz na ogrzewaniu?

Regularne przeglądy systemów grzewczych

Okresowe kontrole instalacji grzewczych to najważniejszy punkt na liście obowiązków każdego właściciela domu. Dzięki przeglądom i serwisowaniu tych systemów można uniknąć poważnych awarii lub obniżenia wydajności urządzeń, wynikającej z zanieczyszczeń i zaniedbań. Producenci kotłów gazowych i kondensacyjnych zalecają przeprowadzanie przeglądów przynajmniej raz w roku. Uwagę warto poświęcić również grzejnikom — ich zapowietrzenie może znacząco podnieść koszty ogrzewania, a co za tym idzie — spalanego paliwa. Przeczytaj, jak odpowietrzyć kaloryfer.

piec gazowy Kotły i piece gazowe. Fot. 123RF/PICSEL

Odsłanianie grzejników

Długie zasłony i obudowy na grzejniki są modne, mają jednak zasadniczą wadę: utrudniają rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniach. Dla większych oszczędności lepiej ich nie stosować. 

Przeczytaj: Nie wszyscy wiedzą o tej śrubie w oknie. Dokręć ją jak najszybciej

By energia oddawana przez kaloryfer nie była pochłaniana przez ściany, tylko była odbijana do wnętrza pomieszczenia, za urządzeniem warto umieścić ekran grzejnikowy lub matę z folii aluminiowej. Zadbajmy również o czystość grzejników i otworów wentylacyjnych – wspomoże to swobodny przepływ ogrzanego powietrza.

Krótkie i intensywne wietrzenie

Jesienią i zimą również należy dbać o właściwą cyrkulację powietrza i wietrzenie pomieszczeń. Aby ograniczyć straty ciepła, przed otwarciem okien całkowicie zakręćmy kaloryfery, a okna trzymajmy otwarte na oścież tylko przez kilka-kilkanaście minut.

Jesienią i zimą utrzymuj temperaturę w pomieszczeniach na stałym poziomie. Fot. 123RF/PICSEL

Utrzymywanie stałej, optymalnej temperatury w pomieszczeniach

W okresie jesienno-zimowym starajmy się utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Przegrzewanie nie tylko winduje rachunki, ale może być też niekorzystne dla naszego zdrowia. Zmniejszenie temperatury już o 1 stopień spowoduje oszczędności wynoszące nawet do 5%. Z kolei nagłe i intensywne zmiany i wahania pracy kotła  – np. wyłączanie ogrzewania na czas nieobecności lub na noc powoduje, że po ponownym uruchomieniu instalacja pobiera więcej energii, niż jest potrzebne, by utrzymać temperaturę przez cały ten czas na jednym poziomie.

Sterowanie temperaturą i utrzymywanie jej na optymalnym poziomie umożliwiają pokojowe regulatory kotła gazowego. Urządzenia dopasowują temperaturę do potrzeb i zachowań domowników czy pory dnia.

Uszczelnienie lub wymiana okien

Stare lub nieszczelne okna generują sporo strat ciepła, a co za tym idzie – niepotrzebnie podnoszą rachunek za gaz używany do ogrzewania. Przed nadejściem zimowych mrozów sprawdźmy szczelność okien, a w razie uszkodzeń, wymieńmy uszczelki na nowe. Uciekaniu ciepła z pomieszczeń zapobiegną również zewnętrzne rolety.

Izolacja termiczna rur

Jeśli przewody termiczne (instalacje c.o. i c.u.w) przechodzą przez wychłodzone pomieszczenia, np. garaż lub piwnicę,  powodują niepotrzebne straty energii cieplnej. By ich uniknąć, należy je odpowiednio zabezpieczyć i zaizolować. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.