Materiał na płytki balkonowe
Wybierając płytki na balkon, w pierwszej kolejności zdecyduj, z jakiego materiału będą wykonane. Każdy ma bowiem wady i zalety. Płytki gresowe są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, jednak łatwo je wybrudzić. Charakteryzują się także dość ubogą paletą kolorystyczna, co będzie przeszkodą dla tych, którzy urządzają niestandardowe wnętrza. Z kolei płytki ceramiczne są łatwe w czyszczeniu, na rynku jest także spory wybór kolorów. Jednocześnie należy pamiętać, że są bardzo śliskie i podatne na uszkodzenia. A może płytki kamienne? Sporym minusem jest ich wysoki koszt. Jednak w tym wypadku cenę rekompensuje bardzo wysoka trwałość i odporność na większość uszkodzeń oraz niska przepuszczalność wody.
Niezależnie od wybranego podłoża, warto poświęć sporo uwagi materiałom izolacyjnym. Ich dobór determinuje materiał, z którego wykonane są płytki. Dlaczego to szczególnie ważna kwestia? Trwały system hydroizolacji przedłuży żywotność balkonowej podłogi i nie narazi na koszty związane z powtórnym remontem czy naprawami.
Płytki na balkonie: dlaczego warto?
Kryterium, którym wielu z nas kieruje się podczas remontów są koszty. Płytki są tanie, cena za metr kwadratowy rozpoczyna się już od kilkunastu złotych. Warto jednak pamiętać, że im bardziej niespotykane wzory i kolory, tym więcej zapłacimy.
Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że płytki łatwo dopasować do każdego stylu. Nieważne czy potrzebujesz wzorzystych hiszpańskich kafli czy klasycznych toskańskich wzorów - w ciągu kilku minut możesz je znaleźć w sieci.
Ważnym kryterium jest także wytrzymałość. Podczas kupowania warto upewnić się, że kupujesz materiały przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Nie zaszkodzi im promieniowanie słoneczne, a także urazy mechaniczne. Muszą być mrozoodporne, a także mieć niską nasiąkliwość oraz wysoką klasę ścieralności.
Kiedy zrezygnować z płytek balkonowych?
Płytki balkonowe nie sprawdzą się jednak w każdym przypadku. Jeżeli twój balkon posiada nierówną nawierzchnię, przed położeniem należy od nowa położyć wylewkę. A takie działanie podnosi koszt remontu i go wydłuża. Płytki mogą okazać się problematyczne także na niewielkich powierzchniach lub nieregularnych kształtach. Oba przypadki wymagają niestandardowych docięć oraz dopasowywania.
Fot.123RF.com
Mieszkasz w bardzo nasłonecznionym miejscu? Warto wziąć pod uwagę, że płytki bardzo szybko będą się nagrzewały. Odrobina nieuwagi, a domownicy mogą ulec poparzeniu. W takim wypadku warto zdecydować się na nienagrzewające się podłoże, np. deski.
Sam proces kładzenia płytek także ma swoje ograniczenia. Przez ich położeniem należy bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię oraz wygładzić beton. Nierówno układane płytki bardzo szybko ulegną poluzowaniu, a w konsekwencji zniszczeniu.
Na balkonie powinien znajdować się kanał odpływowy. Jeżeli go nie ma, należy ułożyć płytki pod skosem w taki sposób, aby umożliwić wodzie spływanie do rynny.
Autor: Redakcja Deccoria.pl