Spis treści:
Segregowanie odpadów na cmentarzu – czy jest obowiązkowe?
Segregacja odpadów to proekologiczne zachowanie, które może zredukować ilość śmieci wywożonych na wysypiska. Wynika to z faktu, że wiele z nich podlega recyklingowi, czyli ponownemu wykorzystaniu do produkcji nowych wyrobów. Segregowanie odpadów na cmentarzu odbywa się z wykorzystaniem podobnych kontenerów, jak w przypadku segregacji odpadów komunalnych. Z szacunku do osób zmarłych spoczywających na cmentarzu, warto dbać o to, by miejsce to nie było zaśmiecone.
Czy segregowanie odpadów na cmentarzu jest obowiązkowe? Okazuje się, że tak. Co więcej, w wielu miejscach odwiedzający cmentarz muszą dostosować się do regulaminu. Zazwyczaj można w nim odnaleźć podpunkt traktujący o obowiązku wyrzucania odpadów do specjalnie oznaczonych pojemników.
Przykładowo, w regulaminie korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku zostały wyszczególnione przepisy porządkowe, które obowiązują w tych miejscach. Można w nich znaleźć przytoczony zapis: „W rejonach cmentarzy, gdzie ustawione są oznaczone pojemniki, przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów, śmieci powstałe na skutek porządkowania i pielęgnacji grobów powinny być segregowane oraz umieszczane w pojemnikach przeznaczonych dla danego typu odpadu.”
Na terenie cmentarza znajdują się kontenery przeznaczone do segregowania odpadów. Fot. CanvaPro
Gdzie wyrzucać odpady z cmentarza?
Odpady będące pozostałościami po dekoracjach grobów można wyrzucać do pojemników usytuowanych na cmentarzach. Podlegają one segregacji, a więc trzeba zwrócić uwagę na oznaczenie umieszczone na śmietniku lub na jego kolor. Gdzie wyrzucać poszczególne odpady z cmentarza? Okazuje się, że wiele śmieci trafia do pojemników na odpady zmieszane, jednak trzeba pamiętać o kilku wyjątkach.
Znicze z zawartością wosku należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane (mają zwykle kolor czarny). Do tych samych koszy powinny trafić również zużyte wkłady.
W przypadku zniczy ceramicznych, je także należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Co istotne, podobnie sprawa wygląda ze szklanymi zniczami, które mają plastikowe elementy. To też są odpady zmieszane. Do tego rodzaju śmieci należą również wiązanki wykonane z różnych materiałów oraz sztuczne kwiaty.
Zwiędłe rośliny ozdobne należy wyrzucać do pojemników na odpady bio. Tego rodzaju pojemniki mają zazwyczaj kolor brązowy.
Wszelkie plastikowe kokardy z wieńców trzeba umieszczać zwykle w żółtych pojemnikach na tworzywa sztuczne. Umieszcza się w nich także plastikowe elementy zniczy.
A jak wygląda sprawa z akumulatorami po elektrycznych zniczach? Zużyte baterie należy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Co ciekawe, na wielu cmentarzach w całej Polsce dostępne są specjalne stojaki, na których można zostawić stare znicze, by inne osoby mogły z nich skorzystać. To warte uwagi rozwiązanie, ponieważ w ten sposób można dać zniczom drugie życie.
Źródła: deccoria.pl, gov.pl, cmentarze-gdanskie.pl
Przeczytaj również:
Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Opłata za miejsce na cmentarzu po 20 latach, kto musi płacić
Czy chryzantemy z cmentarza można posadzić w ogrodzie? Czy można zabrać je do domu?