Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czym najlepiej nawozić czarną porzeczkę? Rzucaj pod krzaki, a gałązki będą się uginać od owoców

Aby zdrowo rosnąć i obficie plonować, czarne porzeczki potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest ich nawożenie. Nie musimy jednak od razu biec do sklepu ogrodniczego po specjalistyczne produkty. Poznaj najlepsze naturalne nawozy do czarnej porzeczki, które zapewnią ci znakomite zbiory.

Czym najlepiej nawozić czarną porzeczkę? Rzucaj pod krzaki, a gałązki będą się uginać od owoców
Nawożenie czarnej porzeczki to niezwykle istotny element w uprawie tych krzewów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Nawożenie czarnej porzeczki – najważniejsze zasady

Uprawa czarnej porzeczki nie jest trudna i nawet początkujący ogrodnicy poradzą sobie z pielęgnacją tego krzewu. Aby cieszyć się smakiem zdrowych i wartościowych owoców, warto jednak zapoznać się z podstawowymi wymaganiami. Kluczowym elementem w uprawie tych krzewów jest prawidłowe nawożenie, które nie tylko wzmacnia rośliny, lecz także wpływa na ilość i jakość owoców. Dlatego umiejętne przeprowadzenie tego procesu jest gwarancją zdrowych i bogatych plonów.    

O czym należy pamiętać podczas nawożenia czarnej porzeczki? Oto najważniejsze zasady:

  • Pierwsze nawożenie czarnych porzeczek należy wykonać wczesną wiosną, natomiast drugie przed wegetację (zanim krzaki zaczną rozwijać pąki kwiatowe). Wówczas należy sięgnąć po nawozy azotowe i fosforowe, które wpływają przede wszystkim na wzrost roślin oraz ilość i jakość plonów.

  • Czarna porzeczka wymaga nawożenia również jesienią, już po zbiorach. Dzięki temu dostarczymy swoim roślinom składników pokarmowych, które będą magazynowane w pędach i zostaną wykorzystane wiosną. W tym czasie stosuje się nawozy potasowe, które wzmacniają korzenie i zwiększają odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Warto z kolei zrezygnować z nawożenia azotem.   

Przeczytaj również: Nawożenie czarnej porzeczki. Niezawodny patent ogrodników na krzaki pełne owoców

nawożenie czarnej porzeczki Do nawożenia czarnej porzeczki warto wykorzystać naturalne produkty. Fot.123RF.com

Najlepsze naturalne nawozy do porzeczki

W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele nawozów mineralnych wieloskładnikowych do nawożenia czarnej porzeczki. Zamiast wydawać pieniądze na sztuczne mieszanki, najlepiej sięgnąć po nawozy organiczne. Dzięki nim krzewy będą uginać się od pysznych owoców. W przypadku nawożenia porzeczek bardzo dobrze sprawdzają się:

  • obornik kurzy – jest bogaty w azot, potas i fosfor, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i obfitego owocowania krzewów czarnej porzeczki. Po rozsypaniu pod krzakami zmieszaj obornik z wierzchnią warstwą gleby. Warto jednak pamiętać, aby stosować go z umiarem, ponieważ zbyt wysoka dawka może spowodować zasolenie gleby, co negatywnie wpływa na kondycję roślin;   

  • kompost – zawiera wiele składników odżywczych, które nie tylko poprawiają strukturę gleby, lecz także wspomagają procesy biologiczne. Kompost można stosować zarówno wiosną, jak i jesienią. Wystarczy rozsypać cienką warstwę pod krzakami i lekko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Można go też stosować jako ściółkę, która utrzyma odpowiednią wilgotność gleby i jednocześnie dostarczy składników odżywczych;

  • biohumus – aby czarna porzeczka obficie plonowała, można zastosować organiczny biohumus. Zazwyczaj rozcieńcza się go z wodą do podlewania w dawce zalecanej przez producenta;

  • torf – wzbogaca glebę, poprawia jej strukturę, a także dostarcza składników pokarmowych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju krzewów czarnej porzeczki. Może być stosowany jako ściółka lub dodatek do podłoża.  

Przeczytaj również: 

Obierki z ziemniaków pod maliny. Krzaki będą zdrowo rosły, a owoców będzie mnóstwo

Agrest — jak uprawiać i pielęgnować krzewy? Sadzenie, wymagania, najlepsze odmiany agrestu

Nawożenie borówki amerykańskiej. Kiedy czym najlepiej nawozić, czego nie lubi borówka?

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.