Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego warto mieć biedronki w ogrodzie? Oto najlepsze sposoby na przyciągniecie biedronek

Zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni ogrodnicy z pewnością nie raz zetknęli się z mszycami. Te szkodniki często są przyczyną marnienia roślin. Oprócz wykorzystania specjalnych preparatów mszyce można zwalczyć również w inny sposób. Wystarczy przyciągnąć do ogrodu biedronki, które są ich naturalnymi wrogami. Jak to zrobić? Sprawdź nasze sposoby!

Dlaczego warto mieć biedronki w ogrodzie? Oto najlepsze sposoby na przyciągniecie biedronek
Biedronka to naturalny wróg mszycy. Warto zwabić te owady do ogrodu? Fot. PollyDot/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego jest mało biedronek?

Biedronka siedmiokropka to jeden z gatunków chrząszcza należący do rodziny biedronkowatych. Jest łatwo rozpoznawalna z uwagi na swój charakterystyczny wygląd. Biedronka osiąga około 6-8 mm długości. Posiada czerwone okrywy, na których znajduje się 7 czarnych kropek. Zazwyczaj można ją spotkać na łąkach, w parkach, ogródkach czy sadach.

Niektóre osoby mogą się zastanawiać, dlaczego w ich ogrodach jest mało biedronek. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jednym z najpowszechniejszych powodów, przez które biedronki omijają dany ogród, jest częste używanie chemicznych środków ochrony roślin. Takie specyfiki mogą przyczyniać się do likwidacji nie tylko szkodników żerujących na uprawach, ale również pożytecznych biedronek.

Innym powodem, przez który w ogrodzie bytuje niewielka liczba biedronek, jest mała ilość ziół i wysokich traw. Brak choćby niewielkiej "dzikiej strefy", w której rzeczone owady mogłyby się ukrywać, może skutecznie zniechęcać je do zamieszkania w danej przestrzeni.

Niekiedy zdarza się, że ogrodnicy nieświadomie sami tępią biedronki, biorąc je za szkodniki. Chodzi tu konkretnie o osobniki będące jeszcze w fazie larwalnej. Nie przypominają one rozwiniętej postaci biedronki, wobec czego nietrudno pomylić je z owadami, które zagrażają uprawom.

Przeczytaj również: Biedronki – naturalny wróg mszyc i innych insektów. Jak zwabić je do ogrodu?

Warto mieć biedronki w ogrodzie. To naturalny sposób na mszyce

Często słyszy się, że biedronki są jednymi z najlepszych przyjaciół ogrodników. Trzeba przyznać, że faktycznie, owe stworzonka są mile widziane w naszych ogródkach. Wynika to z faktu, że żywią się szkodnikami żerującymi na roślinach, takimi jak mszyce, czerwce czy przędziorki. Szacuje się, że w ciągu dnia dorosła biedronka jest w stanie zjeść nawet kilkadziesiąt mszyc.

Przyciągnięcie biedronek do ogrodu to naturalny sposób na pozbycie się mszyc. Dzięki tym pożytecznym owadom można zmniejszyć potrzebę stosowania chemicznych środków ochrony roślin, które nierzadko są wykorzystywane w walce ze szkodnikami.

Złotlin i smagliczka skalna to kwiaty, które przyciągają biedronki. Fot. CanvaPro

Jak przyciągnąć biedronki do ogrodu?

Istnieje kilka sposobów na przyciągnięcie biedronek do ogrodu. Przede wszystkim warto zapewnić im przyjazne do życia środowisko. Jak już zostało wcześniej wspomniane, biedronki lubią zamieszkiwać przestrzeń w wysokich trawach. Niekiedy również chowają się pod liśćmi. Wobec tego warto wydzielić w swoim ogródku pewnego rodzaju "dziką strefę", która stanie się dla nich domem. Na owym obszarze dobrze jest pozostawić nieco chwastów i wyższych traw, wśród których zamieszkają biedronki.

Biedronki można również przyciągnąć do ogrodu poprzez posadzenie żółtych i białych kwiatów, które rzeczone owady wprost uwielbiają. Może to być między innymi smagliczka skalna czy złotlin. Istotne jest to, by owe kwiaty umieścić nieopodal roślin narażonych na ataki mszyc. Biedronki da się także zwabić za pomocą ziół, takich jak oregano, kolendra czy koper włoski.

Co ważne, decydując się na wykorzystanie specjalnych środków do walki ze szkodnikami, lepiej jest wybierać preparaty działające selektywnie. Tego rodzaju specyfiki działają zabójczo dla owadów faktycznie żerujących na uprawach i jednocześnie nie wpływają na inne organizmy, takie jak na przykład biedronki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nie zwalczaj wiosennych kolonii mszyc. To przyciągnie biedronki i pomoże uratować twoje uprawy

Co stosować na mszyce? Sprawdzone ekologiczne sposoby

Rośliny okrywowe na kwietne kobierce. Tworzą w ogrodzie poduszki z kwiatów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.