Porady ogrodnicze

Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu? Odkażanie szklarni to podstawa

Początek sezonu ogrodniczego zbliża się wielkimi krokami. Za najlepszy czas na rozpoczęcie szklarniowych upraw uważa się marzec. To wtedy przekopuje się grządki i nawozi glebę, a także wysiewa nowalijki. Żeby plony były jak najbardziej okazałe, a szklarnia ogrodowa „pękała w szwach” od soczystych warzyw i aromatycznych ziół, należy odpowiednio się przygotować.

Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu? Odkażanie szklarni to podstawa
Ilość prac do zrobienia przed rozpoczęciem sezonu szklarniowego może przytłaczać. Dlatego warto sporządzić listę zadań do wykonania. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Przygotowania do wykonywania ogrodniczych zadań, warto przedsięwziąć wcześniej, już w lutym. Dobrym pomysłem będzie kontrola stanu technicznego szklarni. To ważne, ponieważ w okresie zimowym, przy niskich temperaturach i obfitych opadach śniegu, może dojść do uszkodzenia powłoki ochronnej szklarni. Dotyczy to zarówno poliwęglanu, folii, jak i szkła.

Po znalezieniu ewentualnych uszkodzeń należy zaplanować prace renowacyjne i wykonać je przed nadejściem marca. Jeśli szklarnię okrywa folia, trzeba ją wymienić w całości. Gdy przyjdzie odwilż, można zdecydować się na podlewanie zadołowanych i przechowywanych roślin zielonych. W momencie odpuszczenia mocnych mrozów, byliny będą gotowe do przeniesienia pod dach szklarni.

Co trzeba zrobić w szklarni przed nowym sezonem?

Ilość prac do zrobienia przed rozpoczęciem sezonu szklarniowego może przytłaczać. Dlatego warto sporządzić listę zadań do wykonania. Dzięki niej ustalenie harmonogramu prac będzie prostsze. Oprócz tego nie zapomni się o najważniejszych pracach przygotowawczych do zrobienia.

Czytaj również: Pielęgnacja pigwowca. Zacznij podlewać krzak tą mieszanką już teraz, na wiosnę wybuchnie

Do listy tego, co trzeba zrobić w szklarni przed nowym sezonem, warto dodać zadania takie jak: odkażanie szklarni, czyszczenie i mycie szklarni, a także przygotowanie podłoża – kultywatorowanie gleby. Powinno to w zupełności wystarczyć do stworzenia warunków przyjaznych dla wzrostu roślin, ale także i późniejszej pracy.

Odkażanie szklarni lub tunelu foliowego naturalnymi sposobami

W ramach przygotowania szklarni do nowego sezonu należy dokładnie odkazić przestrzeń. Skutecznym sposobem jest okadzenie wnętrza szklarni lub tunelu foliowego ziołowym dymem. To rozwiązanie znane od tysięcy lat. Ma źródło w praktykach ludów pierwotnych, wykorzystujących rośliny takie jak, na przykład jałowiec, czy rozmaryn do dezynfekowania wnętrz, czy walki z epidemiami.

Czytaj również: Wapnowanie trawnika. Kiedy zacząć zabieg, który pomaga w walce z mchem i chwastami?

Do roślin, które można wykorzystać, zaliczają się: szałwia, lawenda, jałowiec, rozmaryn, igły sosnowe i goździki. Wymienione zioła mają działanie bakteriobójcze i dezynfekujące. Warto tutaj podkreślić unikatowe funkcje szałwii. Jej działanie obejmuje nie tylko odkażanie i usuwanie bakterii oraz wirusów. Dym z szałwii oczyszcza powietrze z zarodników pleśni, a także brzydkich zapachów.

Odkażanie szklarni dymem z siarki

Dezynfekcja szklarni dymem z ziół będzie skuteczna w sytuacji, gdy wcześniej posadzone uprawy w tunelu uprawy były zdrowe lub w niewielkim stopniu atakowane przez choroby. Inne rozwiązania należy przedsięwziąć, gdy rośliny były silnie porażone.

Czytaj równieżPrzycinanie hortensji ogrodowej. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonać

Dotyczy to sytuacji, kiedy szklarniowe uprawy zaatakowały choroby grzybowe, na przykład zaraza ziemniaczana. Wtedy konieczne będzie zastosowanie sposobu o mocniejszym działaniu niż te, które zapewniają zioła. Odkażanie szklarni należy przeprowadzić dymem z siarki.

Dym z siarki umożliwia efektywną, dogłębną dezynfekcję szklarni – wszystkie powierzchnie i wierzchnią warstwę gleby. Dzięki temu, że dym z siarki dociera nawet do trudno-dostępnych miejsc, można usunąć zarówno choroby, szkodniki, jak i chwasty.

Odkażanie szklarni ziołami i siarką – o czym należy pamiętać?

Zioła służące do odkażania szklarni mogą pochodzić zarówno ze sklepu, jak i własnych zbiorów. Przed rozpoczęciem zadymiania, trzeba też usunąć pozostałe resztki roślinne, a także dobrze uszczelnić szklarnię lub tunel.

Oprócz tego do wnętrza szklarni można włożyć wcześniej używane beczki na wodę, skrzynki balkonowe, a także puste doniczki, żeby dym również je zdezynfekował. Po zakończeniu odymiania (zwykle 24 godzinach), można po prostu przewietrzyć szklarnię lub tunel i przejść do prac ogrodniczych.

W przypadku odkażania szklarni dymem z siarki, czas dzielący dezynfekcję a rozpoczęcie prac jest wydłużony do kilku tygodni. To dlatego, że siarka nie tylko dezynfekuje, ale również zatruwa wszystkie organizmy żywe, w tym ludzi, zwierzęta i właśnie rośliny. Dlatego siarkę najlepiej podpalać, ubranym w odzież ochronną, ze szczególnym uwzględnieniem zakrycia nosa i ust.

Przygotowanie podłoża pod wysiew nasion w szklarni

W ramach przygotowania podłoża, zaleca się najczęściej kultywatorowanie. Z reguły obejmuje górną warstwę gleby. W tym celu należy usunąć od 5 do 10 centymetrów gruntu, a następnie uzupełnić ziemią ogrodową ze sklepu lub kompostem, bogatymi w składniki odżywcze. Potem można spulchnić i wprowadzić nową warstwę gleby. 

Czytaj również: Wysiewanie i sadzenie begonii do doniczek. Zacznij już w styczniu

Dobrze też wiedzieć, że przygotowanie podłoża pod wysiew nasion w szklarni trwa przez cały rok. Trzeba pamiętać, aby od listopada, kiedy kończy się sezon, kontrolować stan zawartości składników odżywczych w glebie i regularnie, w zależności od potrzeb, uzupełniać je. Dzięki temu będzie można ochronić ziemię przed zasoleniem.

Do naturalnych sposobów na przygotowanie podłoża pod wysiew nasion w szklarni, zalicza się korzystanie z:

  • Płynnego nawozu z pokrzywy lub kombuczy;
  • Świeży kompost;
  • Obornik z dużą zawartością słomy;
  • Nawóz bydlęcy lub koński.

Oprócz tego, w trakcie przygotowywania podłoża w szklarni, należy przekopać ziemię ogrodową. Należy robić to na głębokości szpadla.

Tym sposobem można uzyskać glebę o dobrej jakości i optymalnej zawartości składników odżywczych z głębszych warstw. Co więcej, w trakcie przekopywania zostanie rozprowadzony, wcześniej przygotowany nawóz. Przy tym zabiegu nie trzeba z reguły wymieniać gleby.

Co trzeba zrobić w szklarni przed nowym sezonem – mycie i sprawdzenie otworów wentylacyjnych

Nie można też zapomnieć o myciu szklarni. Żeby pozbyć się brudu i zanieczyszczeń, należy wyszczotkować rozpórki między szybami, a także umyć okna. Potem trzeba sprawdzić szczelność gumowej izolacji zastosowanej w szklarni, a następnie ją uzupełnić, jeśli będzie taka konieczność.

Czytaj również: Nie możesz pozbyć się moli z kuchni? Poznaj sposób na szkodniki, który stosują w kuchniach restauracji

Dobrze też wykonać standardowe prace konserwacyjne takie jak, chociażby naoliwienie zawiasów okien i drzwi. Mycie szklarni powinno też dotyczyć części zewnętrznej. W tym celu należy wyczyścić ją myjką wysokociśnieniową. 

Można również użyć szczotki albo gąbkę. Przygotowując szklarnię do sezonu, warto też zweryfikować stan techniczny otworów wentylacyjnych lub zamontowanego systemu. Dzięki temu rośliny będą rozwijać się w odpowiednich warunkach zarówno jeśli chodzi o czystość, jak i poziom temperatury.

Czytaj również:

Kwitnie w zimie, a na wiosnę strzela nasionami. Jak pielęgnować oczar?

Kencja (Howea forsteriana) - modna palma do domu. Jak o nią dbać?

Jak usunąć żółte plamy z poduszek? Zrób prosty, domowy wybielacz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu? Odkażanie szklarni to podstawa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.