Spis treści:
- Jak wygląda i smakuje porzeczkoagrest?
- Uprawa i wymagania porzeczkoagrestu
- Cięcie i pielęgnacja porzeczkoagrestu - jak i kiedy przycinać pędy, by obficie plonował?
Jak wygląda i smakuje porzeczkoagrest?
Porzeczkoagrest (Ribes × nidigrolaria) to krzew owocowy powstały w efekcie naturalnego krzyżowania porzeczki czarnej z agrestem. W rezultacie powstała wysoka roślina, dorastająca nawet do 2 m wysokości. Jej pędy są grube i pozbawione kolców. Porzeczkoagrest nie ma wygórowanych wymagań i dobrze rośnie w różnych warunkach. Z jego uprawą poradzi sobie nawet osoba początkująca.
Krzew kwitnie w kwietniu i wtedy obsypuje się drobnymi, żółtymi kwiatami. W lipcu i sierpniu pojawiają się owoce. Są duże i owalne, kształtem oraz wielkością przypominają agrest, ale ich kolor pochodzi od porzeczki - skórka jest czarna. W środku kryje się soczysty, zielonkawy miąższ. Jeden krzew potrafi wydać nawet 6 kg owoców. Ich smak to idealne połączenie porzeczki i agrestu - wyrazisty i lekko słodkawy.
Ponadto porzeczkoagrest wykazuje właściwości prozdrowotne. Jego owoce są bogate w witaminę C, polifenole, terpeny i kwasy organiczne. Dzięki temu pomagają ograniczać działanie wolnych rodników, a co za tym idzie - poprawiają kondycję skóry i chronią komórki przed starzeniem. Owoce porzeczkoagrestu nadają się do przetworów, takich jak dżemy i konfitury. Niektóre odmiany można jeść bezpośrednio po zerwaniu lub dodawać do sałatek i deserów.
Uprawa i wymagania porzeczkoagrestu
Wymagania porzeczkoagrestu nie są wysokie. Najlepiej plonuje w glebie żyznej, próchniczej i umiarkowanie wilgotnej. Poradzi sobie też na słabszym podłożu, ale lepiej nie sadzić go na glebie podmokłej ani kwaśnej. Stanowisko dla krzewu powinno być słoneczne. W półcieniu również wyda owoce, ale będzie ich nieco mniej. Unikaj miejsc narażonych na silne porywy wiatru, które mogłyby uszkodzić gałęzie.
Najlepszym terminem sadzenia porzeczkoagrestu jest wiosna lub jesień. Zachowaj 1,5-2 m odstępu między poszczególnymi roślinami. Tuż po posadzeniu warto przyciąć sadzonkę nad drugim lub trzecim oczkiem. Dzięki temu roślina zacznie się ładnie krzewić, a na pędach szybciej pojawią się zawiązki owoców. Młode sadzonki wymagają podlewania, zwłaszcza podczas dłuższych okresów suszy.

Cięcie i pielęgnacja porzeczkoagrestu - jak i kiedy przycinać pędy, by obficie plonował?
Porzeczkoagrest nie powinien sprawiać problemów w uprawie. Na początek trzeba wybrać dla niego odpowiednie stanowisko i wzbogacić glebę torfem. W przypadku ciężkiego podłoża zadziała on rozluźniająco, natomiast w glebie piaszczystej pomoże zatrzymać więcej wilgoci i wzbogaci ją w materię organiczną. Pamiętaj też, że krzewy potrafią osiągać spore rozmiary, dlatego potrzebują odpowiednio dużo miejsca do rozrastania się. Gatunek jest samopylny, więc nie wymaga posadzenia drugiego okazu obok.
W trakcie uprawy porzeczkoagrestu najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie pędów. Po raz pierwszy można je wykonać już chwilę po posadzeniu. Kolejne cięcie przypada dopiero po 3-4 latach. Wtedy przede wszystkim usuwa się stare, uszkodzone, przemarznięte lub chore gałęzie. Takie cięcie sanitarne i odmładzające ma duże znaczenie. Po kilku latach najstarsze pędy zazwyczaj przestają owocować i jedynie osłabiają cały krzew. Porzeczkoagrest można prowadzić w formie piennej, ale w takim przypadku trzeba przycinać go co roku, aby się nie rozkrzewiał.
Roślina nie potrzebuje intensywnego nawożenia. W zupełności wystarczy podsypać ją dojrzałym kompostem na początku sezonu. Porzeczkoagrest można rozmnażać przez odkłady. W ziemi obok krzewu należy wykopać niewielki dołek, a następnie przygiąć jeden z pędów i delikatnie przymocować go drutem. Przysypujemy go ziemią tak, aby wierzchołek gałęzi wystawał ponad jej powierzchnię. Zabieg wykonuje się wiosną, a ukorzeniony pęd oddziela od rośliny matecznej jesienią lub na początku kolejnego sezonu i sadzi w nowym miejscu.
Szkodniki i choroby rzadko atakują porzeczkoagrest. Zdarza się jednak, że krzew zmaga się z antraktozą, objawiającą się brunatnymi plamami na liściach. Groźny bywa również mączniak amerykański oraz wielkopąkowiec porzeczkowy - roztocz osłabiający kondycję roślin.
Źródło: deccoria.pl













