Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie wyrzucaj, rozsyp na trawnik. To nie tylko genialna odżywka, ale też odstraszacz szkodników

Popiół drzewny traktowany jest często jako odpad, którego należy się pozbyć. Okazuje się jednak, że jest to duży błąd. Pozostałości po spaleniu drzewna zawierają wiele składników mineralnych i mogą być z powodzeniem wykorzystywane w ogrodzie. Popiół drzewny, obok wielu innych zastosowań, stanowi doskonały nawóz na trawnik. Sprawdzi się też jako odstraszacz szkodników. Podpowiadamy, jakie właściwości ma popiół drzewny oraz jak go wykorzystać.     

Nie wyrzucaj, rozsyp na trawnik. To nie tylko genialna odżywka, ale też odstraszacz szkodników
Popiół drzewny można wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie właściwości ma popiół drzewny jako nawóz?

Będący produktem ubocznym spalania biomasy popiół drzewny ma zasadowy odczyn (pH 10-13), a także zawiera wiele cennych składników mineralnych. W jego składzie znajdziemy m.in. fosfor, potas, wapń, magnez oraz inne mikroelementy potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Warto zaznaczyć, że stężenie poszczególnych substancji różni od rodzaju drzewna, z którego powstał. Okazuje się, że popiół z drzew iglastych ma mniej składników mineralnych niż z liściastych. Co równie ważne, nie zawiera azotu, który w czasie spalania jest uwalniany do atmosfery.  

W konsekwencji popiół drzewny doskonale sprawdza się jako ekologiczny nawóz. Jego aplikowanie poprawia właściwości gleby, kondycję roślin, a nawet wzmacnia plonowanie. Co więcej, może z powodzeniem zastąpić nawozy mineralne. Dodatkową zaletą popiołu drzewnego jest również to, że właściciele kominków mogą pozyskać go zupełnie za darmo, podczas ogrzewania swoich domów.   

Popiół drzewny na trawnik

Popiół drzewny doskonale sprawdzi się jako nawóz na trawnik. Nawożenie możemy wykonywać przez cały okres wegetacyjny, zwłaszcza wiosną, aby pobudzić murawę do wzrostu po długim okresie zimowego spoczynku. Dzięki temu trawnik w niedługim czasie odzyska dobrą kondycję i nienaganny wygląd. Można też użyć go jesienią, gdyż nie zawiera azot. Co więcej, ten ekologiczny nawóz zwiększy pH gleby, eliminując powstawanie mchu.    

Pamiętaj, z nawożeniem trawnika popiołem drzewnym nie można przesadzić (tak jak z każdym innym nawozem). Zbyt duża dawka nawozu powoduje, że trawa gorzej absorbuje żelazo, bor i mangan z gleby. W konsekwencji trawnik staje się coraz słabszy. Dlatego należy pamiętać o umiarkowanym stosowaniu popiołu drzewnego.

popiół drzewny na szkodniki Popiół drzewny może być też stosowany jako odstraszacz szkodników. Fot.123RF.com

Jednocześnie należy też zrezygnować ze stosowania innych nawozów bogatych w magnez, żelazo oraz wapń, unikając w ten sposób przenawożenia. Można natomiast wymieszać popiół drzewny z nawozem azotowym lub potasowym.   

Popiół drzewny na szkodniki

Popiół drzewny może być stosowany nie tylko jako nawóz na trawnik, lecz także jako odstraszacz na szkodniki. Pomoże pozbyć się m.in. ślimaków i mszyc. Wystarczy tylko obsypywać nim rabaty, tworząc barierę dla szkodników. Pylista substancja rani ich ciała, powodując ich szybsze obumieranie. Dzięki temu można też uniknąć stosowania środków chemicznych. Popiół drzewny na szkodniki może być stosowany zarówno wiosną, jak i jesienią. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że zabieg należy powtarzać po każdym deszczu, gdyż opady skutecznie spłukują ochronną barierę.  

Przeczytaj również: 

Pod pomidory i do czyszczenia kostki. Zastosowanie popiołu drzewnego na działce i w domu

Pozbądź się ślimaków, kleszczy i ćmy bukszpanowej. Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

Ślimaki już zaczęły żerować na liściach funkii? Sprawdź, jak w naturalny sposób chronić hosty przed ślimakami

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.