Porady ogrodnicze

O tym zabiegu nie wolno ci zapomnieć. Jak dobrze wykonać jesienne nawożenie róż?

Chcesz cieszyć się pięknymi różami w okresie ich kwitnienia? Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji tych szlachetnych roślin przed zimą. Jednym z najważniejszych zabiegów jest jesienne nawożenie róż ogrodowych. Podpowiadamy nie tylko, kiedy i czym nawozić róże jesienią, ale także po co nawozić różę jesienią. Sprawdź!

O tym zabiegu nie wolno ci zapomnieć. Jak dobrze wykonać jesienne nawożenie róż?
Zalecany schemat nawożenia róż zakłada 2–3 zasilenia w okresie od wiosny do końca lipca. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Róże – charakterystyka

Róże ogrodowe są wieloletnimi krzewami kwitnącymi. Należą do rodziny roślin różowatych obejmującej ponad 2,5 tysiąca gatunków, w tym m.in. jabłoń, pigwę czy śliwę. W większości odmian z ich zapylonych przez owady kwiatów powstaje niejadalny owoc. Róże ogrodowe odznaczają się grubymi, twardymi pędami z kolcami, a także ostro zakończonymi liśćmi złożonymi z pojedynczych listków w ciemnym odcieniu zieleni.

Ich promieniste kwiatostany są zazwyczaj zbudowane z wielu aksamitnych w dotyku płatków. Cechują się pięknym wyglądem, rozmaitymi barwami, a także wspaniałym aromatem, który zawdzięczamy olejkom eterycznym zawartym w płatkach. Kwiaty róży ogrodowej wyrastają na szypułkach pojedynczo lub zebrane z wiechy, baldachogrona lub podbaldachy. Mogą one, w zależności od odmiany, mieć różną długość, kształt, a nawet mniejszą lub większą liczbę kolców.

Kiedy nawozić róże?

Tylko dobrze „odżywione” róże odwdzięczą ci się długim i owocnym kwitnieniem. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość gleby. Kiedy nawozić róże, aby im jednak nie zaszkodzić? Ogólne zasady uprawy i pielęgnacji róż ogrodowych mówią, aby pamiętać przede wszystkim o właściwym przygotowaniu i zasileniu podłoża przed sadzeniem krzewu. Z odpowiednim wyprzedzeniem, np. jesienią, należy przekopać ziemię z obornikiem, a wiosną lub co najmniej po miesiącu wsadzić w takie podłoże krzewy róż.

Potem przez rok można zapomnieć o nawożeniu. Pamiętaj jednak, że jeśli do dołka wrzucisz świeży obornik i od razu posadzisz krzew, może dojść do spalenia młodych korzeni i nieprzyjęcia się rośliny.

Co z różami rosnącymi na miejscu docelowym? Nawożenie pogłówne i dolistne zazwyczaj należy przeprowadzić do końca lipca, aby roślina zdążyła zakończyć wegetację przed nastaniem przymrozków jesiennych. Amatorzy tych dekoracyjnych roślin coraz częściej stosują jednak dodatkowe jesienne nawożenie róż. Czy to dobry krok? Wielu ogrodników zajmujących się zawodowo uprawą róż ogrodowych odradza taki krok. Jeśli już ktoś się na niego decyduje, powinien wykonać go we wrześniu, najpóźniej w październiku, przed pojawieniem się pierwszych poważnych ochłodzeń i minusowych temperatur przy gruncie.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować róże jesienią?

Jesienne nawożenie róż

Na czym polega jesienne nawożenie róż? Jak przekonują znawcy tych szlachetnych roślin dekoracyjnych, można w okresie jesiennym zastosować wzmocnienie róż ogrodowych przez wykorzystanie m.in. nawozu organicznego takiego jak obornik koński, bydlęcy czy kurzy. Dobrym pomysłem jest wymieszanie ziemi z obornikiem przekompostowanym lub granulowanym, ale rozdrobnionym. Takie podłoże warto wykorzystać do kopczykowania róż na zimę. Pamiętaj jednak, aby robić to wyłącznie po zakończeniu wegetacji tych roślin.

Jesienią, jeśli kondycja rośliny jest nie najlepsza, np. róża jest blada lub bardzo słabo rośnie, możesz zastosować też opryski, a więc nawożenie dolistne nawozami mineralnymi do róż ogrodowych. Ewentualnie można podlać roślinę rozpuszczonym w wodzie nawozem. Nie jest to jednak wskazane w przypadku roślin zdrowych. Dlaczego? Podanie im dawki nawozu w momencie, w którym pogoda jeszcze sprzyja, a one nie skończyły wegetacji, może nadmiernie pobudzić rośliny do wzrostu. Gdy przyjdą przymrozki, grozi to przemarznięciami pędów.

Czym nawozić róże jesienią?

Jak wspomnieliśmy wyżej, jesienne nawożenie róż polecane jest wyłącznie do roślin wyraźnie osłabionych i wymagających zasilenia. Czym nawozić róże jesienią? Hodowcy przeważnie sięgają po produkty wzbogacone o potas i fosfor. Stosują je w ostateczności i wyłącznie do osłabionych roślin dolistnie w formie oprysków lub do podlewania roztworem wodnym. Absolutnie nie zalecają jednak nawozów z nawet niewielką dawką azotu. Takie środki mogą niepotrzebnie pobudzać roślinę do wzrostu, zamiast do przechodzenia w stan spoczynku przed zimą.

Zalecany schemat nawożenia róż zakłada 23 zasilenia w okresie od wiosny do końca lipca. Jeśli jednak planujesz jesienne nawożenie róż, bo twoje rośliny wyraźnie tego potrzebują, zachowaj umiar. Pamiętaj, aby dokładnie czytać informacje na opakowaniu. Np. soli potasowej bezwzględnie należy używać tylko po zakończeniu wegetacji roślin. Nie przesadzaj też z ilością stosowanych nawozów. Ich nadmiar może prowadzić do zaburzenia wzrostu roślin, zwijania się czy żółknięcia liści.

Po co nawozić różę jesienią?

Wielu zawodowych hodowców róż podważa promowaną przez producentów nawozów konieczność jesiennego zasilania tych roślin. Pytają oni wprost, po co nawozić różę jesienią, skoro jest to okres przygotowywania się roślin do zimy. Jedynym uzasadnieniem sięgania po nawozy jesienią jest chęć poprawy kondycji naprawdę słabych roślin. Sięgaj więc po produkty nawozowe tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko, że róże nie przetrwają mrozów.

Do zabiegu wybieraj wyłącznie rośliny wyraźnie osłabione więdnące, ze zwijającymi się lub bladozielonymi liśćmi, bardzo słabo przyrastające. W ich przypadku zabieg jesiennego nawożenia róż może przynieść realną korzyść, a więc wzmocnić je, aby przetrwały trudne zimowe warunki. Zdrowe krzewy róż niepotrzebnie nawożone jesienią, a więc na chwilę przed zakończeniem wegetacji, mogą zwyczajnie ucierpieć podczas przymrozków.

Róże – odmiany modne w 2022 roku

Krzewy róż ogrodowych nazywane są królowymi rabat. Tytuł ten zawdzięczają m.in. swojemu majestatycznemu pokrojowi, aromatycznym i przyciągającym wzrok kwiatom, a także – przy odpowiedniej pielęgnacji – długowieczności. Planujesz założenie rosarium we własnym ogrodzie bądź dopiero posadzenie pierwszego krzewu róży ogrodowej? Z pewnością znajdziesz odmianę, która sprosta twoim oczekiwaniom zarówno pod względem wyglądu, jak i wymagań gruntowych, dotyczących stanowiska czy pielęgnacji.

Szacuje się, że do tej pory stworzono powyżej 20 tysięcy szlachetnych odmian róży ogrodowej! Występują one w siedmiu grupach jako róże wielkokwiatowe, miniaturowe, rabatowe, pnące, parkowe, okrywowe i angielskie.

Uwielbiasz róże? Odmiany najpopularniejsze w 2022 roku to nie tylko odporne, ale też piękne gatunki. Klasyczną czerwień uzyskasz, sadząc w ogrodzie róże odmian:

 • Red Calypso,
 • Darcey,
 • Chrysler Imperial,
 • Amalia o delikatniejszej, mniej nasyconej barwie.

Planujesz ogród w stylu angielskim? Sięgnij po róże historyczne, a więc odmiany, które powstały przed 1867 rokiem. Wśród nich pięknie prezentują się np.

 • Louise Odier,
 • Chapeau de Napoleon,
 • Ghislaine de Feligonde,
 • Cardinal de Richelieu,
 • Madame Hardy.

Modne odmiany róż to także te, które odznaczają się niecodziennym kolorem. Wśród nich prym wiodą róże odmian

 • Better Times,
 • Bright Smiles,
 • Samba.

Miłośnicy romantycznych ogrodów angielskich powinni zwrócić też uwagę na odmiany z kwiatami przypominającymi pokrojem piwonie, np. „Pompeji”, „Romantic Siluetta” lub „Jasmina”.

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "O tym zabiegu nie wolno ci zapomnieć. Jak dobrze wykonać jesienne nawożenie róż?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.