Art. Spons.

Pierwsze koszenie trawnika po zimie - praktyczne porady

Wiosna to czas, w którym temperatura rośnie z dnia na dzień, a roślinność odżywa po zimowej przerwie. Dla osób odpowiedzialnych za tereny zielone oraz właścicieli posesji to pierwszy dzwonek do tego, aby przygotować kosiarkę do ponownego działania. Ale czy wiesz, kiedy najlepiej przeprowadzić pierwsze koszenie i jak przygotować do niego urządzenie?

Pierwsze koszenie trawnika po zimie - praktyczne porady

Odpowiadamy na te pytania i radzimy, co można zrobić, aby zapewnić sobie bujną trawę.

Jak przygotować się do pierwszego koszenia sezonu letniego?

Przygotowanie kosiarki do pracy jest potrzebne niezależnie od tego, jakiego rodzaju urządzenie posiadasz. Czy będzie to kosiarka spalinowa, elektryczna czy ręczna, jej oczyszczenie, nasmarowanie osi oraz sprawdzenie wszystkich elementów jest po prostu niezbędne. Optymalna wydajność to konieczność, ponieważ już pierwsze koszenie ma wpływ na to, jak będzie rosnąć trawa, a co za tym idzie – jak będzie prezentować się gotowy trawnik.

Kiedy kosić po raz pierwszy w nowym sezonie? Zależy to nie tylko od wielkości trawy, ale także temperatury. Nie wolno kosić trawy po nocy, podczas której nastąpił przymrozek, czyli temperatura spadła poniżej zera. Dlaczego? Trawa będzie wówczas cięższa do koszenia na skutek zesztywnienia oraz wody, która jest w niej zmrożona. Można przyjąć, że dobrze przeprowadzić pierwsze koszenie po trzech ciepłych nocach z rządu i na suchym trawniku. Wysokość trawy powinna wynosić co najmniej 7 centymetrów.

Oczywiście przed koszeniem należy uporządkować trawnik, czyli usunąć z niego kamienie, gałęzie itp. Jeśli to możliwe, przeprowadź wertykulację i aerację. Pozwoli to na pozbycie się mchu oraz obumarłych traw. Można posłużyć się do tego albo specjalistycznymi urządzeniami albo specjalnymi grabiami.

Jak powinno wyglądać pierwsze koszenie?

A jak kosić? Przy tym pierwszym razie zalecane jest ustawienie ostrza jak najniżej. Ponieważ po chłodnych miesiącach trawa znajduje się w kiepskiej kondycji (o czym świadczą przebarwienia), należy usunąć je maksymalnie, więc im niżej kosisz, tym lepiej pozbywasz się słabych i chorych źdźbeł. Dzięki temu trawa nie tylko szybciej odrośnie, ale również powinna być bujniejsza i zdrowsza.

Uwaga – w przypadku świeżo założonego trawnika zalecane jest przed pierwszym koszeniem jego wałowanie. Pozwoli to na utwardzenie podłoża, dzięki czemu kosiarka spalinowa (lub inna) nie będzie wyrywać trawy, a dokładnie ją ścinać na ustalonej wysokości. Ponadto wałowanie pozwoli na wyrównanie trawnika, co da nie tylko efekt estetyczny, ale również ułatwi wykonywanie kolejnych koszeń i innych prac ogrodowych.

Pamiętaj, aby nie kosić trawnika w mocnym słońcu. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień. Dlaczego? Ponieważ koszenie przy słońcu niesie ze sobą ryzyko przesuszenie darni, przez co trawa może mocno stracić na swojej jakości.

Co po pierwszym koszeniu?

Jeśli Twoja kosiarka spalinowa nie ma kosza, należy dokładnie zebrać skoszoną trawę, aby nie blokowała wzrostu świeżej. Następnie można rozsypać nawóz – polecany jest zwłaszcza azotowy, który ma wpływ nie tylko na wzrost, ale również zdrową, głęboką zieleń trawy. Co dalej? Kolejne koszenie zależy wyłącznie od tempa wzrostu trawnika. Należy jednak pamiętać o systematyczności oraz koszeniu na regularnych wysokościach.

Jaka kosiarka będzie najlepsza? Przy mniejszych powierzchniach sprawdzą się ręczna oraz elektryczna. W tym drugim przypadku musisz zapewnić zasilanie, a więc niezbędny będzie przedłużacz. Jeśli chodzi o większe ogrody i trawniki, tu bezkonkurencyjna będzie kosiarka spalinowa oraz akumulatorowa. Nie mają one ograniczenia co do zakresu i można korzystać z nich wszędzie bez ograniczeń. W ofercie sklepu Krysiak znajdziesz wszystkie rodzaje kosiarek, dzięki czemu możesz wybrać optymalną dla swojego terenu oraz dopasowaną do osobistych preferencji. Każda z nich to najwyższa jakość wykonania.

Dlatego jeśli potrzebna Ci niezawodna kosiarka spalinowa - Krysiak.pl to strona, na której znajdziesz wydajne modele w dobrych cenach. Zobacz i zamów już dzisiaj!

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.