Porady ogrodnicze

Poradnik: Jak pielęgnować meble ogrodowe?

Część użytkową, rekreacyjną oraz dekoracyjną wielu ogrodów stanowią tarasy, meble ogrodowe i inne obiekty małej architektury takie jak: trejaże, kratki, pergole i altany. Nadają one charakter otoczeniu i zapewniają wygodę. Przez cały sezon są jednak narażone na niekorzystne działanie wielu czynników: deszczu, słońca, wiatru, niskich oraz wysokich temperatur, wilgoci i pleśni, a także szkodników zamieszkujących drewno.

Poradnik: Jak pielęgnować meble ogrodowe?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Trzeba więc poświęcić im trochę czasu i odpowiednio o nie zadbać, by nie tylko ładnie wyglądały, ale i długo nam służyły, będąc zachwycającą ozdobą naszych ogrodów. Trwałość mebli ogrodowych oraz to, w jaki sposób będziemy je pielęgnować, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Meble ogrodowe

Bogata oferta handlowa pozwala na dopasowanie ich do potrzeb oraz stylu każdego ogrodu. Na rynku dostępne są między innymi meble ogrodowe wykonane z metalu: żeliwne lub aluminiowe, z tworzyw sztucznych, szkła, rattanu i drewna oraz mieszane, powstałe z połączenia tych różnych materiałów.

Zobacz więcej zdjęć

Meble ogrodowe z metalu

Meble z metalu są dosyć odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Te wykonane z aluminium są na tyle odporne na czynniki zewnętrzne, że mogą nawet pozostać w ogrodzie zimą, najlepiej okryte wodoodporną plandeką. Wraz z nadejściem sezonu wystarczy je tylko dokładnie umyć i przetrzeć szmatką. Meble żeliwne również dość dobrze radzą sobie w niekorzystnych warunkach, jednak rdzewieją i co jakiś czas wymagają oczyszczenia narzędziami ściernymi i pokrycia podkładem antykorozyjnym oraz farbą w wybranym kolorze. Wszystkie metalowe elementy mebli, jak zawiasy, śrubki i wkręty warto nacierać olejem, chroniącym przed wilgocią.
 

Zobacz więcej zdjęć

Meble ogrodowe z plastiku oraz sztucznego rattanu

Ten rodzaj mebli jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Do ich czyszczenia wystarczy w zasadzie ciepła woda z dodatkiem mydła. W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty do usuwania brudu i renowacji tworzyw sztucznych, które również można zastosować, warto jednak wcześniej sprawdzić na małej powierzchni czy preparat nie odbarwi koloru.

Zobacz więcej zdjęć

Meble ogrodowe z elementami hartowanego szkła

Tu również dobrze sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po umyciu osuszamy i przecieramy ogrodowe wypoczynki, tak by usunąć zacieki ze szkła.

Pamiętajmy o tym, że jeśli nasze meble zostały zrobione z materiałów mieszanych, wtedy poszczególne elementy konserwujemy tak jakby osobno, odpowiednio dla każdego z nich.

Drewniane tarasy, meble ogrodowe i inne elementy architektury ogrodowej (altany, pergole, trejaże, kratki)

Tarasy, meble oraz mała architektura wykonane z drewna są ładne i pasują do niemal każdego otoczenia, pięknie komponując się z kamieniem oraz roślinnością. Do wyboru w aranżacji ogrodowej przestrzeni mamy rodzime drewno jak: świerk, sosna, jesion, buk, dąb czy robinia lub drewno egzotyczne, czyli drewno drzew rodziny tekowych. Drewno tych ostatnich jest bardzo trwałe. Dzięki zawartym w nim substancjom oleistym i kwasie krzemowym jest wyjątkowo odporne na zmiany temperatury i wilgoć, a woda po nim po prostu spływa. Z tego powodu nie wymaga ono zbyt wielu pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, by efektownie wyglądać. Tarasy, meble czy inne elementy z drewna egzotycznego w celu zachowania barw wystarczy wyczyścić preparatem do tego przeznaczonym, a następnie poddać woskowaniu lub pokryć olejem właściwym dla danego gatunku. Brak impregnacji nie zmniejszy jego trwałości, jednak spowoduje, że zacznie jaśnieć i pokryje się patyną.

Zobacz więcej zdjęć

Drewno rodzime jest mało odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych oraz szkodników dlatego jego pielęgnacja jest już bardziej pracochłonna. Jeśli nie jest zabezpieczone, z biegiem czasu pod wypływem wilgoci, deszczu i słońca staje się szorstkie, przebarwia się, wysycha, pęka i przestaje być ozdobą otoczenia. Trzeba starannie o nie dbać, by zachowało ładny wygląd i trwałość. Wiosną drewniane powierzchnie oczyszczamy, miejsca ewentualnych pęknięć szlifujemy, a ubytki uzupełniamy szpachlą do drewna. Tak przygotowane powierzchnie należy zaimpregnować bezbarwnym lub barwiącym preparatem, polakierować lub pomalować wodoodporną farbą do drewna. Na rynku mamy szeroki wybór preparatów bezbarwnych lub kolorowych, które możemy zastosować do ochrony naszych drewnianych obiektów. Są to: impregnaty, lakierobejce, lakiery, farby akrylowe i oleje.

Impregnaty bezbarwne i barwiące drewno, chronią je przed pleśnią, wilgocią i owadami, jednocześnie nie zmieniając wyglądu drewna. Dają matowe wykończenie, a po wyschnięciu powierzchnie dodatkowo można pomalować lakierobejcą, lakierem lub farbą do drewna. Lakierobejce tworzą na drewnie warstwę ochronną o różnych stopniach połysku. Chronią je przed wilgocią i promieniowaniem UV. Stosujemy je zwykle dwukrotnie, wyłącznie na wysuszone powierzchnie.

Zobacz więcej zdjęć

Lakiery powstają na bazie syntetycznych żywic, chronią pomalowane nimi drewno przed wilgocią, a niektóre również przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ich dużą wadą jest brak przepuszczalności dla wilgoci pochodzącej z samego drewna, gdzie pod wpływem ciepła, para wodna ulega kondensacji i lakierowa powłoka może po pewnym czasie pękać.

Farby akrylowe nie tylko szybko schną, ale co bardzo ważne, pozwalają na odparowanie wilgoci z wnętrza drewna, dzięki czemu powłoka nie pęka. Niestety nie zabezpieczają go przed grzybami i szkodnikami, więc malowanie nimi docelowych powierzchni wymaga dodatkowo zastosowania jako pierwszej warstwy impregnatu.

Oleje są preparatami pochodzenia roślinnego, które głęboko wnikają w strukturę powierzchni drewna, utwardzają i utrwalają, skutecznie chroniąc je przed wilgocią, pękaniem, rozsychaniem się i szarzeniem koloru. Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzą się więc do impregnacji obiektów narażonych na intensywną eksploatację, takich jak schody i tarasy.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli chcemy zachować naturalny rysunek drewna na meblach, tarasach czy innych elementach architektury ogrodów najlepiej użyć właśnie takich preparatów, które wchłoną się w jego strukturę, eksponując jego piękno. Poza odpowiednim zabezpieczeniem drewna, ważne jest również jego przechowywanie zimą. Drewniane meble i inne mniejsze elementy przechowujemy okryte przewiewnym materiałem w nieogrzewanych pomieszczeniach, ponieważ mogą się paczyć. Wiosną można je umyć szarym mydłem lub sodą i jeśli to konieczne, przystąpić do ich renowacji.

Po zakończonym sezonie przenosimy wymagające tego meble i ich elementy takie jak poduszki, siedziska krzeseł i leżaków oraz parasole do suchego, nieogrzewanego pomieszczenia np. piwnica, garaż, składzik i okrywamy oddychającym materiałem, a te, które pozostają w ogrodzie, przykrywamy wodoodporną plandeką. Warto pamiętać, że prawidłowo pielęgnowane tarasy, meble i inne obiekty architektury naszych ogrodów, będą nam służyć wiele lat, nie tylko ciesząc oko, ale i oszczędzając nasz cenny czas i pieniądze.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Poradnik: Jak pielęgnować meble ogrodowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.