Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przytnij tawułkę ogrodową wczesną wiosną, a krzew będzie jak malowany

Tworząc swój wymarzony ogród, warto pomyśleć o wyborze odpowiednich roślin. Jeśli chcesz cieszyć się prawdziwym pięknem kwiatów, jednak nie zawsze masz czas, by spędzać wolne chwile na ich doglądaniu, wybierz rośliny niewymagające intensywnej pielęgnacji. Taka jest tawułka ogrodowa, która zyskuje dużą popularność w Polsce. Jakie są najpopularniejsze odmiany? Czym się charakteryzują? Jak uprawiać i pielęgnować tawułkę ogrodową? Odpowiadamy.

Przytnij tawułkę ogrodową wczesną wiosną, a krzew będzie jak malowany
Pielęgnacja tawułki ogrodowej powinna też uwzględniać regularne cięcie rośliny. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Tawułka – ozdoba każdego ogrodu

Tawułka ogrodowa (Astilbe) to wieloletnia bylina należąca do rodziny skalnicowatych. Jest to niezwykle dekoracyjna roślina, która wspaniale ozdabia ogród. Wartość estetyczną mają nie tylko kwiatostany, lecz także liście. Tawułka cechuje się ażurowymi listkami oraz drobnymi kwiatami w kolorze białym, różowym lub czerwonym, które występują w postaci gron lub kłosów. W zależności od odmiany kwitnięcie przypada od kwietnia do września. Tawułka ogrodowa osiąga od 0,5 do 1,5 m wysokości. Warto również zaznaczyć, że roślina charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością i jest stosunkowo łatwa w uprawie.

Tawułka ogrodowa – gatunki

Obecnie wyróżniamy około 20 gatunków tawułek, które występują naturalnie we wschodniej Azji. W zależności od odmiany różnią się wysokością, kształtem liści, budową kwiatostanów i ich barwą. Do najpopularniejszych należą:

Przeczytaj równie z: Najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Wyglądają spektakularnie!

tawuła japońska Tawuły zachwycają swoim wyglądem. Fot. 123RF/PICSEL

Tawułka japońska – co warto wiedzieć?

Tawułka japońska od wielu lat jest popularną rośliną ozdobną polskich ogrodów. Roślina jest szybkorosnąca i osiąga do 1,5 m wysokości. Jest byliną o efektownych liściach, które często zmieniają barwy: wiosenne liście są żółte, latem zielone, a jesienią czerwono-brązowe. Są duże, wąskie, błyszczące i ząbkowane. Kwiatostany tawułki japońskiej pojawiają się nieco wcześniej, niż u innych odmian. Mogą mieć barwę białą, różową lub purpurową. Kwitnięcie zaczyna się już w maju i trwa do czerwca. Tawułka japońska jest bardzo odporna na mrozy. Ponadto rośliny te nie są atakowane przez szkodniki i rzadko chorują.

Tawułka Arendsa – roślina, dekorująca zacienione zakątki ogrodu  

Powstała ze skrzyżowania tawułki chińskiej, Dawida, Thunberga i japońskiej. Nazwa rośliny pochodzi od niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa, który zajmował się krzyżowaniem m.in. różnych gatunków tawułek, uzyskując wiele ciekawych odmian. Największą ozdobą tawułki Arendsa są liczne, drobne kwiaty zebrane w duże, gęste, wiechowate kwiatostany. W zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, różową, lilową, a nawet czerwoną. Kwitnięcie rozpoczyna się od połowy czerwca i trwa przez cały okres letni. Ponadto w pełni rozwinięte kwiatostany można stosować w bukieciarstwie. Roślina nadaje się do cięcia i utrzymuje się w wazonie przez dłuższy czas.

tawułka arendsa Nazwa rośliny pochodzi od niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa. Fot.123RF.com

Tawułka chińska – piękna roślina rodem z Dalekiego Wschodu  

Tawułka chińska to roślina o wzniesionym, często nieregularnym pokroju. Jej środowiskiem naturalnym są wilgotne i cieniste lasy znajdujące się w Azji. Charakteryzuje się dekoracyjnym ulistnieniem, wiechowatymi kwiatostanami i sztywną łodygą, która pokryta jest brązowymi włoskami. Liście są ciemnozielone, wydłużone, jajowate i podwójnie piłkowane. Małe kwiaty o barwie od jasnoróżowej do lekko fioletowej zebrane są w długie kłosowate kwiatostany. Kwitnięcie tawułki chińskiej rozpoczyna się w lipcu i trwa nawet do października. W przeciwieństwie do innych tawułek jest nieco łatwiejsza w uprawie, ponieważ lepiej znosi słoneczne stanowiska oraz toleruje krótkie niedobory wody.

Tawułka ogrodowa – uprawa

 • Stanowisko

Tawułki ogrodowe wymagają stanowisk cienistych lub półcienistych.  Poradzą sobie również w miejscach słonecznych, pod warunkiem regularnego podlewania, gdyż bryła korzeniowa nie może nigdy wysychać. Wyjątek stanowi kilka odmian, które do pełnego kwitnięcia i zachowania ozdobnego koloru liści wymagają nasłonecznienia. Warto również zaznaczyć, że tawułka ogrodowa wspaniale prezentuje się z w kompozycjach z innymi roślinami o podobnych wymaganiach, np. paprociami, rumiankami, żurawkami, funkiami czy języczkami.

 • Podłoże

Tawułki ogrodowe z reguły potrzebują żyznej, przepuszczalnej i stale wilgotnej gleby, najlepiej wzbogaconej o substancji próchnicze. Zbyt ciężkie, zbite, gliniaste podłoże, które zatrzymuje wodę, warto dodatkowo zmieszać z piaskiem lub perlitem. Idealny odczyn gleby powinien być lekko kwaśny, o pH około 6.  

 • Nawożenie

Wzbogacenie podłoża próchnicą jak najbardziej wskazane, ponieważ stymuluje dłuższe i obfitsze kwitnienie, prowadząc do rozwoju szczególnie bujnych kwiatostanów. Warto jednak zaznaczyć, że rośliny nie lubią sztucznych nawozów. Preferują przy tym nawozy organiczne, takie jak kompost czy biohumus.  

 • Podlewanie

Podlewanie jest najistotniejszym elementem pielęgnacji tawułki ogrodowej. Generalnie zasada jest taka, że im wyższe temperatury powietrza, tym więcej wody potrzebują. Roślina wymaga obfitego podlewania, które najlepiej wykonywać raz dziennie. W czasie intensywnych upałów tawułkę warto podlewać rano oraz wieczorem. Przy niedoborze wody roślina szybko więdnie.

 • Przycinanie

Pielęgnacja tawułki ogrodowej powinna też uwzględniać regularne cięcie rośliny. Należy je wykonywać wczesną wiosną, gdy minimum połowa kwiatów jest rozwinięta. Cięcie zawsze wykonujemy nożycami ogrodowymi lub ostrym sekatorem. Pędy należy skrócić o 20-30 cm, w zależności od odmiany. Przycięte kwiaty są bardzo trwałe i świetnie nadają się do tworzenia bukietów. Jesienią trzeba usuwać suche kwiaty i liście.

Nowo posadzone tawułki ogrodowe przycinamy do wysokości około 20 cm. Pozwoli to na rozkrzewienie się rośliny. Kolejne cięcia należy dostosować do okresu kwitnięcia.

 • Rozmnażanie

Rozmnażanie tawułki ogrodowej wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszy to poprzez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem. Wymagają jednak zapewnienia idealnych warunków ukorzenienia, takich jak miejsca w półcieniu, wysokiej wilgotności podłoża i powietrza, a także systematycznego wietrzenia, w przypadku przetrzymywania pod osłonami. Z tego powodu rozmnażanie tawułek ogrodowych takim sposobem nie zawsze się udaje.

Nieco łatwiejszą metoda jest rozmnażanie z odrostów korzeniowych. Warto jednak zaznaczyć, że jest to możliwe tylko w przypadku odmian tworzących takie odrosty. Tawułki sadzi się wiosną lub w pierwszej połowie jesieni.

Czy jest możliwe rozmnażanie tawułek ogrodowych z nasion? Teoretycznie tak, natomiast w praktyce niewielu ludzi jednak odnosi sukces, gdyż kiełkowanie jest trudne, a rozsada bardzo często wymiera za młodu.  

 • Choroby i szkodniki

Tawułka ogrodowa zazwyczaj nie jest porażana przez choroby i szkodniki. Jednak niekiedy może być atakowana przez choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy albo plamistość liści. W obu przypadkach należy usunąć dotknięte infekcją części rośliny oraz opryskać preparatem chemicznym. Najczęściej pojawiającymi szkodnikami na tawułce ogrodowej są mszyce oraz ślimaki.  

Dlaczego warto uprawiać tawułki ogrodowe?

 • Są łatwe w uprawie
 • Obficie kwitną
 • Preferują zacienione miejsca
 • Doskonale radzą sobie w podłożu podmokłym
 • Mają długi okres kwitnięcia
 • Dobrze znoszą cięcie
 • Są mrozoodporne
 • Rzadko atakowane przez szkodniki

Przeczytaj również: KIEDY PRZYCINAĆ BUKSZPANY?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.