Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Staśmione kwiaty na pomidorach. Co to oznacza i jak temu zapobiegać?

Pomidory to jedne z najczęściej hodowanych warzyw w przydomowych ogródkach. Niestety zdarza się, że zamiast pięknych, okrągłych pomidorów wyrastają duże i mocno zniekształcone okazy. Jak do tego dochodzi? Odpowiada za to… genetyka. Dowiedz się, co to jest staśmiony kwiat pomidora, jaki ma wpływ na owocowanie i czy można mu zapobiec.

Staśmione kwiaty na pomidorach. Co to oznacza i jak temu zapobiegać?
Staśmiony kwiat pomidora nie jest szkodliwy dla człowieka, natomiast źle wpływa na całą roślinę. Fot.pixabay.com/pinterest.com

Spis treści:

Co to jest staśmiony kwiat pomidora?

Staśmiony kwiat pomidora różni się wyglądem od pozostałych kwiatów. Jest wyraźnie większy i zdeformowany. Tak naprawdę to kilka kwiatów zrośniętych w jeden (od dwóch do nawet siedmiu).

Zazwyczaj na jedną sadzonkę taki nieprawidłowy okaz przypada raz i występuje na pierwszym gronie. Ma to związek z niskimi temperaturami podczas początkowego wzrostu rośliny i formowania się kwiatów.

Jak poznać staśmiony kwiat pomidora? Zwykły kwiat ma pojedynczy słupek, natomiast staśmiony może mieć ich kilka. Jest też większy od pozostałych. Każdy gatunek pomidora ma określoną liczbę kwiatów na gronie. Jeśli jest ich wyraźnie mniej, może to oznaczać, że któreś kwiaty połączyły się ze sobą.

Przeczytaj również: 7 powodów, przez które kwiaty pomidorów usychają i opadają. Możesz im zapobiec

kwiaty pomidorów usychają Usychanie kwiatów pomidorów to problem, z którym spotyka się wielu ogrodników. Fot.123RF.com

Jak powstaje staśmiony kwiat pomidora?

Przyczyną powstania staśmionego kwiatu pomidora jest mutacja genetyczna, która zachodzi w czasie podziału zalążków kwiatów.

Dochodzi do niej zazwyczaj w niskich temperaturach lub podczas działania czynników stresogennych, takich jak:

  • nagła zmiana warunków;

  • przesadzanie;

  • duża różnica temperatur między dniem a nocą;

  • nieodpowiednia wilgotność powietrza.

Z tego powodu staśmienie kwiatów występuje na pierwszych gronach, które rozwijają się, gdy temperatury są jeszcze niskie.

Na deformację kwiatów są również podatne odmiany charakteryzujące się bardzo dużymi owocami, np. bawole serca czy pomidory malinowe. Mutacja rzadziej pojawia się wśród małych odmian, takich jak pomidory koktajlowe (cherry) czy daktylowe. Poznanie czynników wywołujących mutację pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak zapobiegać staśmionym kwiatom pomidora.

Czy staśmiony kwiat pomidora wpływa na owocowanie?

Jak łatwo się domyślić, zdeformowany kwiat będzie miał wpływ na owoc, który z niego wyrośnie. Jeśli kwiat nie zostanie od razu zerwany, powstały z niego pomidor będzie zniekształcony.

Owoce, które urosły ze staśmionych kwiatów są bardzo duże i wyglądają, jakby składały się z kilku pomidorów. Często mają pęknięcia, skorkowacenia i rozdwajają się. Są też bardziej podatne na szarą pleśń.

Wygląd pomidora zależy od tego, ile kwiatów nie rozdzieliło się na wczesnym etapie rozwoju. Im więcej, tym owoc będzie okazalszy, ale też bardziej zdeformowany. Niestety ma on również wpływ na cały plon. Dlatego należy w porę podjąć odpowiednie kroki.

Natomiast w smaku pomidor ze staśmionych kwiatów niczym nie odbiega od tych prawidłowo rozwiniętych. To, czy staśmiony kwiat pomidora wpływa na owocowanie, zależy więc od liczby złączonych kwiatów i podjętej pielęgnacji.

staśmione kwiaty Staśmione kwiaty na pomidorach rzadziej pojawia się wśród małych odmian, takich jak pomidory koktajlowe (cherry). Fot.123RF.com

Czy staśmiony kwiat pomidora jest szkodliwy?

Odpowiedź na pytanie, czy staśmiony kwiat pomidora jest szkodliwy, jest dwojaka. Dla człowieka zdeformowane kwiaty, a właściwie wyrastające z nich owoce są w pełni jadalne.

Taki pomidor, oprócz wyglądu, nie różni się niczym od zwykłych okazów. Nie zawiera żadnych niebezpiecznych bakterii, grzybów ani związków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie. Pomidor ze staśmionego kwiatu jest więc zdatny do spożycia.

Dla samej rośliny sprawa wygląda nieco inaczej. Staśmione kwiaty, a potem dojrzewające z nich pomidory mocno obciążają roślinę. Są one bardzo duże i ciężkie. Aby utrzymać taki owoc, roślina musi wydatkować wiele energii. Cierpią na tym pozostałe pomidory w gronie, ponieważ sporą część składników odżywczych pobiera „mutant”. Może to opóźnić dojrzewanie pozostałych owoców i sprawić, że plon będzie mniej obfity. Staśmiony kwiat pomidora ma więc negatywny wpływ na rozwój całego krzewu.

Czy zrywać staśmiony kwiat pomidora?

Z reguły zaleca się, aby zrywać nieprawidłowo wykształcone kwiaty. Jednak jeśli prowadzisz niewielką amatorską uprawę tylko na swoje potrzeby, w niektórych przypadkach warto je zostawić.

Kiedy zerwać staśmiony kwiat? Przede wszystkim wtedy, gdy widzisz, że jest to wiele kwiatów zrośniętych ze sobą. Powstały z niego pomidor będzie bardzo duży, co mocno obciąży roślinę i sprawi, że prawidłowo wykształcone owoce będą mniejsze i później dojrzeją.

Kiedy nie masz pewności, czy kwiat jest staśmiony, policz słupki. Jeśli będzie więcej niż jeden, to znaczy, że masz do czynienia z nieprawidłowo wykształconym kwiatem.

Jeśli nie zależy ci na kształcie pomidora i zobaczysz, że kwiat ma tylko dwa słupki, możesz go zostawić. Roślina przy odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu powinna sobie poradzić z utrzymaniem wszystkich owoców w gronie, mimo że jeden będzie trochę większy od pozostałych.

Kiedy jeszcze warto zostawić zdeformowany kwiat? Na przykład, gdy masz małą przydomową uprawę. W tym przypadku każdy pomidor jest na wagę złota, nawet jeśli nie zachwyca wyglądem. W końcu smakiem nie odbiega od reszty.

Pamiętaj jednak o odpowiednim nawożeniu, żeby sadzonka poradziła sobie z utrzymaniem dużego owocu. Możesz też podciąć dolne liście i usunąć nadmiarowe pędy. Sprawi to, że składniki odżywcze zostaną spożytkowane na dojrzewanie owoców, a nie utrzymanie liści.

Jak zapobiegać staśmionym kwiatom pomidora?

Mimo że staśmiony kwiat pomidora nie jest szkodliwy dla człowieka, to źle wpływa na całą roślinę. Warto więc zadbać, aby takich zdeformowanych kwiatów było w uprawie jak najmniej. Jeśli już wiesz, jak powstaje staśmiony kwiat pomidora, to warto poznać sposoby na jego zapobieganie.

Do mutacji genetycznej dochodzi, gdy temperatury na zewnątrz są jeszcze niskie. Dlatego lepiej poczekać z sadzeniem pomidorów, aż zrobi się cieplej, a różnica między dniem i nocą nie będzie tak duża.

Nadejście pierwszych ciepłych wiosennych dni zachęca do zakładania upraw. Warto jednak pamiętać, że gleba jest nagrzana tylko z zewnątrz, a głębsze warstwy nadal mają niską temperaturę. Może to sprzyjać mutacji powodującej staśmienie kwiatu. Przeczekanie kilku tygodni sprawi, że gleba nagrzeje się w głębszych warstwach.

Innym sposobem jest sadzenie odmian o mniejszych owocach. Są one mniej podatne na staśmienie. Szybciej dojrzewają, a liczba pomidorów z jednej sadzonki jest większa.

Jeśli zależy ci na ładnych, kształtnych owocach, to konieczna jest ciągła obserwacja rośliny i odpowiednia pielęgnacja. Oprócz nawożenia i usuwania nadmiarowych pędów, w okresie kwitnienia zwróć uwagę na kwiaty. Sprawdź, czy wszystkie prawidłowo się wykształciły. Jeśli któryś będzie mocno zdeformowany, najlepiej go usuń.

Jak zapobiegać staśmionym kwiatom pomidora i co zrobić, gdy już się wykształcą?

  • Sadź pomidory, gdy temperatury za zewnątrz będą wyższe.

  • Unikaj przesadzania.

  • Wybierz mniejsze odmiany pomidorów.

  • Usuwaj staśmione kwiaty.

  • Pamiętaj o nawożeniu, podcinaniu liści i usuwaniu dodatkowych pędów.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację swojej uprawy, a będziesz mógł cieszyć się obfitymi plonami i doskonałym smakiem wyhodowanych pomidorów!

Przeczytaj również: Pomidory będą rosły bujnie i zdrowo. Jak i kiedy nawozić te warzywa?

pomidory Pomidory to najchętniej uprawiane warzywa w ogródkach Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.