Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Tuje przy ogrodzeniu - przepisy. Jak zmusić sąsiada do przycięcia żywopłotu

Tuje od lat należą do roślin, które sadzi się tuż przy ogrodzeniu. Wraz z tym jak rosną, zaczynają po pewnym czasie stanowić efektowny, zielony płot. Mimo tego może okazać się, że rośliny twojego sąsiada urosły w taki sposób, że przeszkadzają w twoim ogrodzie. Co możesz wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jakie masz prawa.

Tuje przy ogrodzeniu - przepisy. Jak zmusić sąsiada do przycięcia żywopłotu
Tuje przy ogrodzeniu mogą być ozdobą i kłopotem. Jednak jako właściciel działki sąsiadującej z żywopłotem z tych roślin masz swoje prawa. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak sadzi się tuje?

Tuje można sadzić do 6 tygodni przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, jednak nie później niż na przełomie października i listopada. Preferują one podłoże piaszczysto-gliniaste o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, którego wartość pH wynosi od 4,5 do 5,5.

Sadzonki tui sadzi się w odległości od 60 do 80 cm. Aby dobrze rosły, należy wybrać dla nich miejsce nasłonecznione i półcieniste. Ich prawidłowy rozwój zapewnia też ich regularne, ale dość rzadkie podlewanie. Należy nawadniać je raz w tygodniu, jednak obficie i tuż przy korzeniu. W przeciwnym razie, jeżeli ich igły zostaną zamoczone, może to doprowadzić do choroby grzybowej roślin.

Tuje uprawiane w prawidłowy sposób mają duże szanse, by urosnąć zarówno na wysokość, jak i na szerokość. Bywa, że zaczynają stanowić imponujące, zielone ściany. Niestety, jeżeli będą to rośliny na działce twojego sąsiada, to nie zawsze będzie to dla ciebie komfortowa sytuacja. Tuje przy ogrodzeniu mogą być ozdobą i kłopotem. Jednak jako właściciel działki sąsiadującej z żywopłotem z tych roślin masz swoje prawa.

Przeczytaj również: Owoce sąsiada na mojej działce. Do kogo należą i czy można je zrywać?

W jakiej odległości od ogrodzenia można sadzić tuje?

Tuje, aby rosnąć, potrzebują miejsca. Aby powstał z nich efektowny zielony żywopłot:

  • nie należy ich sadzić zbyt daleko od siebie – jeżeli ogrodnik o to nie zadba, to zamiast rosnąć na wysokość, będą rozrastały się wszerz. Trudno będzie im wtedy nadać pożądaną, smukłą formę;

  • trzeba sadzić je w odpowiedniej odległości od płotu – przyjmuje się, że minimalna odległość, w jakiej należy sadzić je od granicy z sąsiednią działką, to 50 cm. Wokół tui znajduje się wtedy dostatecznie dużo przestrzeni, aby można było je wygodnie pielęgnować, a przede wszystkim przycinać.

Jeżeli twój sąsiad posadził tuje zbyt blisko granicy z twoim ogrodem, może to w przyszłości być dla ciebie problemem. Ich gałęzie mogą przeszkadzać ci, zawadzać o twoje rośliny lub – co gorsza – odcinać dostęp od światła słonecznego. Ciemno może zrobić się również w twoim domu, jeżeli będą one zasłaniać widok z okien.

Dlatego twój sąsiad, chcąc stworzyć taki zielony żywopłot, musi mieć na uwadze i twoje dobro oraz interesy. Pamiętaj też, że jeśli będziesz mieć do czynienia np. z upartym właścicielem np. 5-metrowych tui, to przepisy prawa stoją po twojej stronie – możesz w każdej chwili z nich skorzystać.

Przeczytaj również: Czy tuje w ogrodzie można wyciąć bez pozwolenia? Sprawdzamy

Maksymalna wysokość żywopłotu z tui – prawo sąsiedzkie

Mimo że w polskim systemie prawnym nie istnieje wyodrębniony dział dla prawa sąsiedzkiego, to sprawy i stosunki między właścicielami sąsiednich nieruchomości reguluje Kodeks cywilny. Niestety nie jest tam określona maksymalna wysokość żywopłotu z tui ani odległości, w jakiej należy sadzić te rośliny od ogrodzenia sąsiada. Jednak znajdują się tam przepisy, które mówią, jakie masz prawa, jeśli zielony płot na sąsiedniej działce będzie ci przeszkadzać.

Jak zmusić sąsiada do przycięcia żywopłotu? Poznaj swoje prawa!

Taką sprawę zawsze warto spróbować załatwić polubownie, aby zachować dobre stosunki sąsiedzkie. Bywa jednak, że jest to niemożliwe. W takiej sytuacji warto odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego i na początku poinformować o ich istnieniu sąsiada.

  • Twój sąsiad nie może robić niczego, co utrudniałoby ci korzystanie z twojej nieruchomości. Mówi o tym wprost art. 144. [Zakaz immisji]:

„Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”

  • Twój sąsiad może wejść na twoją nieruchomość, aby np. przyciąć tuje. Jednak ty masz prawo do tego, aby usunął on spowodowane przez nie szkody. Wynika to z art. 149. [Wejście na grunt sąsiedni]:

Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.”

  • Możesz sam przyciąć gałęzie tui, które przechodzą na twoją nieruchomość. Jest to opisane w art. 150. [Korzenie, gałęzie, owoce]

„Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.”

Jeżeli mimo tego, że poinformujesz swojego sąsiada o twoich i jego prawach, to  i tak nie będzie chciał on zająć się swoim żywopłotem, możesz wejść na drogę sądową. Mimo tego zawsze warto tego uniknąć – ze względu na to, że procesowanie się wymaga poniesienia kosztów i może długo trwać.

Przeczytaj również: Jak przycinać żywopłot, aby pięknie wyglądał? Cięcie i pielęgnacja żywopłotu — terminy, zasady, narzędzia

Maksymalna wysokość żywopłotu z tui w ROD –  ile może wynosić?

Przycinanie żywopłotu z tui na działce ROD jest tak samo ważne jak w przypadku przydomowego ogrodu. Także na działce rekreacyjnej trzeba trzymać się określonych zasad dotyczących jego uprawy.

Wysokość takiego żywopłotu jest uregulowana przez przepisy. Maksymalna wysokość żywopłotu z tui zgodnie z Regulaminem Rodzinnego Ogrodu Działkowego z dnia 28 czerwca 2018 roku nie może przekraczać 2 m. Jednocześnie zaleca się, aby działkowicze sadzili drzewa ozdobne, które mogą w przyszłości urosną na taką wysokość, w odległości przynajmniej 2 m od granic działki.

W regulaminie jest też mowa o krzewach słabo rosnących oraz o iglakach płożących. Zgodnie ze znajdującymi się tam przepisami można je sadzić w odległości nie mniejszej niż 1 m od granic działki.

Twój sąsiad właśnie postanowiło posadzić sadzonki tui? Nie martw się na zapas, ale jednocześnie pamiętaj o swoich prawach. Kiedy zielony żywopłot urośnie i będzie ci przeszkadzać, to prawo będzie po twojej stronie. Miej jednak na uwadze, że takie spory zawsze warto załatwiać polubownie.

Przeczytaj również: 

Monitoring a nagrywanie posesji obok. Czy sąsiad może cię nagrywać?

Tuje brązowieją od środka albo na zewnątrz? Jest sposób, by je uratować

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.